Подавати чи не подавати уточненку, якщо помилка не вплинула на податкові зобов’язання?
Ситуація із практики
Підприємство в травні 2019 року реалізувало об'єкт основних засобів (далі – ОЗ). Проте при складанні декларації з податку на прибуток за півріччя 2019 року ні в додатку АМ, ні в додатку РІ ця операція не була відображена. На об'єкт оподаткування це не вплинуло, оскільки дані податкового обліку за проданим об'єктом відповідають даним бухобліку. Чи потрібно в цьому випадку подавати уточнюючий розрахунок (далі – УР) за півріччя 2019 року?
Будь-яка помилка, допущена при складанні декларації, повинна бути виправлена – або через УР, або в поточній декларації за допомогою додатка ВП (п. 50.1 Податкового кодексу, далі – ПК).
Розглянемо три варіанти виправлення помилки на практиці:
- варіант 1 – платник податків подає УР до декларації за півріччя, де в додатках АМ та РІ відображає правильні показники;
- варіант 2 – платник податків здійснює виправлення в поточній декларації за три квартали 2019 року. При цьому він заповнює додаток ВП, який точно відповідатиме раніше поданій декларації за півріччя, але без додатків АМ та РІ;
- варіант 3 – платник податків не подає УР, а складає поточну декларацію за три квартали з додатками АМ та РІ, де будуть зазначені правильні дані. Додаток ВП при цьому не заповнює.
Зверніть увагу! У варіантах 1 та 2 додатки АМ та РІ до декларації за три квартали 2019 року заповнюються правильними показниками. Тобто з урахуванням необхідних коригувань, пов’язаних із реалізацією ОЗ. |
Варіант 3 (як і інші) не потягне за собою фінансових санкцій (зважаючи на відсутність недоплати), проте в цьому випадку має місце порушення порядку ведення податкового обліку. Тому на посадових осіб платника податків може бути накладений адміністративний штраф згідно зі ст. 1631 КУпАП (у розмірі від 5 до 10 НМДГ або від 10 до 15 НМДГ при повторному порушенні протягом року).
Варіант 1 повною мірою відповідає правилам виправлення помилок. Оскільки до УР будуть подані правильно заповнені додатки АМ та РІ, то пояснень у полі «Наявність доповнення» згідно з п. 46.4 ПК можна не давати. Хоча фраза типу «Виправлення проведено в додатках АМ і РІ до декларації за півріччя 2019 року. Коригування показників цих додатків не призвело до зміни фінрезультату та об’єкта оподаткування на звітний період» тільки прояснить суть виправлень.
Варіант 2 також формально правильний. Проте тут платник податків зіткнеться з такою особливістю: до додатка ВП інші додатки не подаються, навіть якщо помилки були допущені саме в них. Тому, на думку податківців, платник податків повинен подати доповнення в довільній формі до декларації, у складі якої подається додаток ВП. У такому доповненні потрібно навести пояснення про проведені виправлення (п. 46.4 ПК; ЗІР, категорія 102.23.02). У цьому випадку слід пояснити, у чому полягала помилка, допущена в декларації за півріччя. І зазначити, що вона не вплинула на суму податкових зобов'язань того звітного періоду. Ці пояснення потрібно викласти у спеціальній таблиці декларації «Наявність доповнення». Наприклад, можна сказати так: «У додатках АМ та РІ до декларації за півріччя 2019 року помилково не булі відображені показники, пов’язані з реалізацією ОЗ». Далі слід навести правильні показники цих додатків.
Коментарі до матеріалу