Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перший звіт з акцизного податку з реалізації пального

Юлія Гужел

14.04.2016 1162 0 1


Зміни в законодавстві: з 1 березня 2016 року до Податкового кодексу (далі – ПК) унесено зміни, згідно з якими з реалізації пального треба сплачувати акцизний податок.

Наслідки змін: строк подання першої звітності з акцизного податку з реалізації пального – не пізніше 20 квітня, а форму декларації законодавці ще не розробили.


Що потрібно зробити у квітні

Ми вже розповідали про те, що з 1 березня запроваджується система електронного адміністрування реалізації пального. У зв'язку із цим категорія платників акцизного податку поповнюється реалізаторами пального. І протягом березня нові платники повинні були при реалізації пального виписувати акцизні накладні та реєструвати їх у єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН).

Звітний період для платників акцизного податку дорівнює календарному місяцю (п. 223.1 ПК). Отже, не пізніше 20 квітня (це середа) усі платники акцизу, у тому числі й продавці пального, повинні подати декларацію акцизного податку. Причому, згідно з п. 49.21 ПК, декларацію необхідно подати всім зареєстрованим платникам акцизного податку з реалізації пального, у тому числі і за відсутності госпдіяльності в поточному місяці (з прочерками) (згідно з листом ДФС від 17.03.16 р. № 5880/6/99-99-21-05-15).

У нових платників акцизного податку виникає запитання:

За якою формою подавати декларацію?

Адже чинна форма не зовсім підходить для них. Пояснимо чому.

Об’ектом оподаткування для нових платників акцизу є реалізація будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

  • отримані від інших платників акцизного податку та підтверджені зареєстрованими в ЄРАН акцизними накладними;
  • імпортовані на митну територію України та засвідчені митними деклараціями;
  • вироблені в Україні та підтверджені зареєстрованими в ЄРАН акцизними накладними (пп. 213.1.12 ПК).

Тобто з'явився новий об'єкт оподаткування, якого до 1 березня 2016 року не було. Відповідно, повинна з'явитися й нова форма декларації. Проте нова форма так і не була розроблена. Тому за березень продавцям пального доведеться подати декларацію за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 14 (далі – декларація, Наказ № 14). Давайте подивимося, як новому платникові акцизу заповнити стару форму декларації.

Як адаптувати стару форму декларації під себе

Усі показники декларації (крім додатків) заповнюються в гривнях без копійок з відповідним округленням. Одиниці вимірювання, що використовуються в додатках для розрахунку податку, зазвичай зазначаються в самих додатках (колонках). Завважте, що Наказом № 14, крім форм звітності, затверджено також Порядок заповнення і подання декларації акцизного податку (далі – Порядок), яким також можна користуватися при заповненні звітності.

Для платників акцизу з реалізації пального найбільш «відповідними» є:

  • розділ В декларації;
  • додаток 1 до декларації.

Саме їх і треба заповнити. Почати слід з додатка 1.

Заповнення додатка 1 до декларації

Спочатку слід проставити:

  • у полі «Розділ» – літера «В», яка відповідає розділу декларації, що заповнюється;
  • у полі «Код операції» – код, що відповідає переліку кодів, передбачених у розділі В. Наприклад, при реалізації обсягів пального, виробленого в Україні, які не підтверджені зареєстрованими в ЄРАН акцизними накладними, рекомендуємо зазначити код В1. Зверніть увагу: до декларації може бути подано декілька додатків 1 – за кожним кодом операції;
  • у полі «Звітний період» – «032016».

Далі в рядку, розташованому нижче назви додатка 1, необхідно зазначити курс гривні до євро на перший день першого кварталу з округленням до трьох знаків після коми (згідно з п. 217.3 ПК, листом ДФС від 18.02.16 р. № 3633/6/99-99-19-03-03-15). На 1 січня цього року курс гривні до євро був установлений НБУ у розмірі 26,223129 грн. за 1 євро. Відповідно, курс в додатку 1 зазначаємо: 26,223.

Потім переходимо до заповнення табличної частини додатка 1.

Зверніть увагу: тим підприємствам, які не є виробниками або імпортерами підакцизного пального, а лише його продавцями, не потрібно зазначати весь обсяг реалізованого пального! Як ми вже сказали вище, об'єктом оподаткування є тільки ті обсяги реалізації, які не зареєстровані в ЄРАН і не підтверджені митними деклараціями. Тому і в додатку 1, і в розділі В декларації будуть відображені тільки ті обсяги пального, які потрапили під оподаткування (тобто обсяги понад зареєстровані або зазначені в митних деклараціях).

У табличній частині зазначається:

  • у графі 2 – код товарної підкатегорії УКТЗЕД пального, за яким виникли зобов'язання зі сплати акцизного податку;
  • графі 3 – назва виду підакцизного пального (ця назва повинна відповідати зазначеній у пп. 215.3.4 ПК);
  • графа 4 не заповнюється;
  • у графі 5 – фізичні характеристики підакцизних товарів (для пального тут необхідно зазначити «1 000,000»);
  • графі 6 – застосовувана одиниця виміру: л;
  • графі 7 – одиниця виміру, що застосовується при розрахунку акцизного податку: 1 000 л.
  • графі 8 – обкладений акцизом обсяг реалізованого пального в літрах, приведених до температури 15 оС;
  • графа 9 – обсяг реалізованого пального, перерахований в одиницю виміру, зазначену у графі 7. Розрахунок показника цієї графи виглядає таким чином: гр. 8 : гр. 7 (або гр. 8 : гр. 5);
  • у графах 10 та 11 – прочерки. Пояснення: операції з підакцизними товарами, що звільняються від оподаткування, перелічені в п. 213.3 ПК. І в цьому переліку немає операцій, які не оподатковуються в платників акцизу з реалізації пального. Тобто для них ніяких пільг не передбачено;
  • у графах 12 та 14 – ставки акцизного податку, передбачені пп. 215.3.4 ПК для кожного виду пального в розрізі товарної підкатегорії УКТЗЕД;
  • графах 13 та 15 – прочерки;
  • графі 16 – сума акцизного податку, розрахована за формулою: гр. 9 х гр. 12 х курс гривні до євро на перше число кварталу.

Заповнення розділу В декларації

Після того як буде заповнений додаток 1, слід приступити до заповнення розділу В. Роз'яснень ДФС щодо заповнення цієї графи і рядків розділу В платниками акцизу з реалізації пального поки що немає. Тому ми дамо свої рекомендації.

У розділі В заповнюється тільки графа «Сума акцизного податку». Дані до цієї графи переносяться з додатка 1.

У рядку з кодом операції В1 зазначається сума акцизного податку, сплачена за обсяги реалізованого пального, які потрапили під оподаткування, тобто не підтверджені акцизними накладними і митними деклараціями. Виняток – сума податку за обсяги пального, передані своїм працівникам у вигляді внесків до статутного капіталу або в переробку іншим підприємствам. Сума податку за цими обсягами пального зазначається у відповідних рядках розділу В. Наприклад, при передачі обсягу пального своїм працівникам – у рядку з кодом операції В2.4.

Ще раз зверніть увагу: якщо у вас були різні види операцій з різними кодами, необхідно заповнити декілька додатків 1 до декларації.

Також завважте, що рядок з кодом операції В2.1 платниками акцизного податку з реалізації пального ніколи не буде заповнений. Пояснення: згідно з визначенням з пп. 14.1.212 ПК реалізація пального припускає, що до покупця переходить право власності або право розпорядження пальним. Використання пального для власних потреб під оподаткування не підпадає.

Рядки з кодами операцій В3–В15 не заповнюються.

У рядку з кодом операції В16 слід зазначити підсумоване значення рядків з кодами операцій В1–В3 (зверніть увагу: у цьому рядку декларації наведена формула, яка передбачає, що тут треба зазначити підсумоване значення рядків з кодами операцій В1–В9. Але в нашому випадку ця формула не застосовується).

Сума акцизного податку в розрізі видів пального зазначається в рядках із кодами операцій В16.1–В16.6 (відповідно до найменування кожного виду).

Несподівані нюанси

Підкажемо, до чого ще ви повинні бути готові.

У заголовній частині декларації є поле 5 «Вид платника акцизного податку». У цьому полі необхідно зробити позначку «Х» напроти відповідного пункту ПК, згідно з яким сплачується податок. Проте в цьому переліку немає пп. 212.1.15, який «породив» нових платників акцизу. Що робити в цьому випадку? Скажемо відразу, що де б ви не поставили позначку, вона буде некоректна в будь-якому випадку. Але все ж таки найлогічніше її поставити напроти пп. 212.1.1 (як особа, що виробляє та реалізує підакцизні товари). Хоча, можливо, фіскальний орган дозволить вам залишити це поле незаповненим.

Не потрібно заповнювати поле 7 заголовної частини декларації – його заповнюють тільки платники роздрібного акцизу.

Крім додатку 1 та розділу В до декларації слід заповнити і подати доповнення. У цьому доповненні ставиться позначка про наявність заповненого розділу і додатків із зазначенням кількості таких додатків і кількості їх сторінок.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали