Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пеня в електронному кабінеті

В електронному кабінеті платника з’явилася пеня. Що це означає

Останнім часом, почастішало випадків, коли платники податків бачать в електронному кабінеті, що за ними обліковується пеня. Дехто, одразу губиться, адже не розуміє – звідки вона могла взятися. Давайте, зараз розберемося: чи пеня з’явилася у електронному кабінеті - правомірно, чи внаслідок збою в комп’ютерних програмах.

Що таке – пеня

Визначення пені наведене у п.п.14.1.162 ПКУ та деталізовано у главі 12 ПКУ. Тобто пеня – це відсоток, від суми податкового боргу, що сплачує платник, який не сплатив податковий борг вчасно. При цьому, чим більше часу платник не сплачує податковий борг, тим більшою буде пеня.  Фактично ж, пеня є способом забезпечення погашення податкового боргу.

Слід розрізняти поняття пені та штрафних санкцій. Якщо пеня стимулює, щоб податковий борг сплатили якнайскоріше, то штрафи - приймаються за вже вчинене правопорушення. За таких обставин, коли платник порушив законодавство, він не може уникнути штрафу, але може уникнути нарахування пені – вчасно сплативши податковий борг.

Для того, щоб нараховувати пеню, контролюючий орган повинен довести факт існування податкового боргу. При цьому, нарахування пені в обліковій картці, або облік податкового боргу в інтегрованій картці платника податків  не є належним і виключним доказом існування податкового боргу (фактично таку ж позицію було висловлено ВС у Постанові від 20.02.2018 року у справі № К/9901/2535/17).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали