Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нові форми декларації з ПДВ та податкової накладної з 01.03.21 р.: аналізуємо зміни

09.02.2021 27354 2 5

Наказом Мінфіну від 02.12.20 р. № 734 (далі – Наказ № 734) унесено зміни до форм та Порядків заповнення податкової накладної та декларації з ПДВ. І якщо в податковій накладній зміни лише точкові, то з декларацією усе значно цікавіше. Чого варте лише вилучення її додатка 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)». Також зазнала метаморфоз основна частина декларації та її додатки.

Та, перш ніж зануримося у розгляд суті змін, з’ясуємо, коли платникам слід буде починати використовувати нові форми.


Старт використання нових форм

Наказ № 734 набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування (див. п. 4 Наказу № 734). Оскільки документ опубліковано в Офіційному віснику України № 8 від 02.02.21 р., то з 1 березня 2021 року слід буде складати податкові накладні/розрахунки коригування (далі – ПН/РК) за новою формою. За приписами п. 46.6 Податкового кодексу (далі – ПК) нові форми декларацій (розрахунків) застосовують із періоду, що настає за періодом оприлюднення. Оскільки оновлені форми оприлюднили в лютому, то за ПК платники вперше їх використовуватимуть для звітування з ПДВ за березень 2021 року у квітні.

Дещо швидше увійде в обіг оновлена форма уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ. Адже згідно з п. 50.1 ПК уточнюючий розрахунок до податкової декларації подають за формою, чинною на час його подання. Тож із 01.03.21 р. виправляти помилки в декларації з ПДВ слід буде за допомогою оновленого уточнюючого розрахунку.

Сподіваємося, сюрпризів не буде і податківці озвучать аналогічні твердження щодо початку застосування нових форм.

Оновлена декларація з ПДВ

«Шапка» декларації

Із поля 02 «Звітний (податковий) період» декларації та всіх її додатків вилучили комірку для зазначення кварталу. Адже квартальний звітний період із ПДВ, яким користувалися єдинники, скасовано Законом від 16.01.20 р. 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466). І з липня 2020 року єдиним звітним періодом для всіх платників ПДВ буде один календарний місяць (п. 202.1 ПК).

Відповідно, з форми декларації зникли відмітки про:

Також «підігнали» під чинні норми ПК розділ ІІ «Звітний (податковий) період та строки подання декларації» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21 (з урахуванням змін, унесених Наказом № 734, далі – Порядок № 21).

У полі 03 «Платник» декларації ФОП – платник ПДВ, зазначаючи свої дані, по батькові зазначає лише за наявності такої частини імені в реєстраційних документах.

Рядки 4.1.1. та 4.2.1

Це нові рядки для окремого відображення коригувань компенсуючих податкових зобов’язань, нарахованих за пунктами 198.5 та 199.1 ПК (див. фрагмент нижче).

Фрагмент

<…>

4

 

Нараховано податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) за операціями, що оподатковуються за:

х

х

4.1

Д1, Д6

основною ставкою

   

4.1.1

Д1, Д6

коригування податкових зобов’язань

   

4.2

Д1, Д6

ставкою 7 %

   

4.2.1

Д1, Д6

коригування податкових зобов’язань

   

<…>

Раніше такі коригування згортали і показували разом із нарахованими у звітному періоді компенсуючими ПДВ-зобов’язаннями в розрізі ставок податку 20% та 7% відповідно в рядках 4.1 та 4.2 декларації. І довідатися про суми коригувань можна було лише з таблиці 1 додатка 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)».

 Однак у нового додатка Д1 тепер дещо інше призначення (про це ми розповімо в наступному розділі статті), тому й виникла потреба розгорнути дані про коригування в самій декларації.

У рядках 4.1.1 та 4.2.1 декларації показують, зокрема, коригування податкових зобов’язань у разі проведення річного перерахунку ПДВ за ст. 199 ПК.

Зауважте: суми коригування компенсуючих ПДВ-зобов’язань, зафіксовані в нових рядках 4.1.1 та 4.2.1 з відповідним знаком (+/-), беруть участь у розрахунку загальної суми ПДВ-зобов’язань звітного періоду в рядку 9. Тому дублювати такі суми в рядках 4.1 та 4.2 декларації не потрібно.

Рядок 5.1.1

Рядок 5.1.1 «з рядка 5.1 сума коригування обсягів за такими операціями» це ще один новий коригуючий рядок декларації. У ньому зазначають коригування обсягів постачань, звільнених від ПДВ за ст. 197 ПК, підрозд. 2 розд. XX ПК міжнародними договорами (угодами). Але, на відміну від інших новоспечених коригуючих рядків, цей рядок є довідковим. Бо в ньому зазначають суми коригувань, уже враховані в показниках рядків 5 та 5.1 декларації.

Рядки 6 та 13

На жаль, оновлена декларація не враховує зміни в ПК, унесені Законом від 04.11.20 р. № 962-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій», які набрали чинності з 01.01.20 р. Останній передбачив знижену ставку ПДВ у розмірі 7% для окремих послуг у сфері культури, креативних індустрій, туризму. Адже, отримуючи послуги із місцем постачання на митній території України від нерезидента, які обкладаються за різними ставками ПДВ, платнику – отримувачу доведеться показувати ПДВ-зобов’язання за такими послугами в одному рядку декларації з ПДВ (рядок 6). Аналогічна ситуація із податковим кредитом за такими придбаннями нерезидентських послуг. ПДВ, визначений за різними ставками, також осяде в одному рядку – а саме рядку 13 декларації.

Тож колонка Б рядків 6 та 13 декларації не завжди відповідатиме 20 % значення колонки А.

Рядок 16.3

Як і раніше, у ньому зазначають суми збільшення/зменшення від’ємного значення податку (а також суму від’ємного ПДВ реорганізованого платника податку, що переноситься до податкового кредиту правонаступника), узгоджені за результатами перевірки контролюючого органу. Єдине – уточнили, що його слід заповнювати у звітному періоді, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення, ураховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до ст. 56 ПК (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку № 21).

Колонка «Код додатка»

Тут змінилися коди. Причина – вилучення з ПДВ-звітності додатка Д5 (розшифровки контрагентів). Через це нумерація всіх наступних додатків змістилася:

Було

Д1

Д2

Д3

Д4

Д5

Д6

Д7

Д8

ДС9

Стало

Д1

Д2

Д3

Д4

Д5

Д6

Д7

ДС8

Підписання декларації

Особи, які підписують ПДВ-звітність, поряд із прізвищем замість ініціалів тепер зазначатимуть власне ім’я. Згідно з ч. 2 ст. 28 Цивільного кодексу ім’я фізособи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Тож по батькові тут можна не зазначати.

Зміни в додатках до декларації з ПДВ

Як зазначалося вище, додатків стало менше через вилучення з ПДВ-звітності додатка 5 (розшифровки контрагентів).

Якщо не брати до уваги зміну нумерації, косметичні зміни та несуттєві «ляпи», то можна вважати, що зміни зачепили лише три додатки: 1, 4 та 6. Їх розглянемо детальніше.

Додаток 1 «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)»

Частину інформації, яку відображали у старому додатку 5 (розшифровки контрагентів) слід буде розкривати в новому додатку 1. Тому останній зазнав найбільше метаморфоз серед інших додатків.

Пригадаємо: початково цей додаток був призначений для розрахунку сум коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту. Починаючи з червня 2018 року платники ПДВ в окремих таблицях 1.1 та 1.2 довідково наводили перелік збільшуючих розрахунків коригування, які на дату подання декларації не були зареєстровані в ЄРПН.

Тепер розділ І «Податкові зобов’язання» додатка 1 містить дві таблиці:

  • Таблиця 1.1 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період»;
  • Таблиця 1.2 «Відомості про коригування податкових зобов’язань згідно зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу у разі збільшення суми компенсації за звітний (податковий) період на підставі розрахунків коригування, складених у звітному (податковому) періоді та не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість».

Як бачимо з назв таблиць, у них наводяться дані лише з НЕ зареєстрованих на дату подання декларації в ЄРПН податкових накладних (таблиця 1.1) та збільшуючих розрахунків коригування (таблиця 1.2). До того ж, ідеться лише про незареєстровані ПН та РК за звітний період.

Таблиця 1.1 нового додатка нагадує таблицю 1 вилученого додатка 5 (розшифровки контрагентів). Але ключова відмінність у тому, що в таблиці 1.1 додатка 1 зазначають дані:

  • у розрізі податкових накладних та ставок податку;
  • лише з не зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних, складених за звітний період.

Тоді як у таблиці 1 старого додатка 5 дані наводяться в розрізі контрагентів і не залежно від того, потрапила ПН до ЄРПН чи ні.

У таблиці 1.1 додатка 1 зазначаємо як ПН, складені на операції з постачання товарів/послуг (рядки 1.1 та 1.2 декларації), так і ПН із компенсуючими ПДВ-зобов’язаннями (рядки 4.1 та 4.2 декларації). Звісно, якщо вони не потрапили до ЄРПН.

У Таблиці 1.2 нового додатка 1 фіксуємо лише коригування на збільшення податкових зобов’язань у розрізі РК, не зареєстрованих у ЄРПН. Це, власне, те, що відрізняє її від таблиці 1 старого додатка 1, в якій фіксувалися всі коригування ПДВ-зобов’язань у розрізі ПН, дані яких коригувалися.

У таблиці 1.2 платникам ПДВ не вдасться показати збільшуюче коригування податкових зобов’язань за нерезидентськими послугами із 7%-вою ставкою ПДВ, розрахунок коригування за якими вчасно не потрапив до ЄРПН. Річ у тім, що у відповідних рядках таблиці навпроти графи 8 (ставка 7%) проставлено хрестики.

Розділ ІІ «Податковий кредит» нового додатка 1 також містить дві таблиці:

  • Таблиця 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7 %» (раніше це була таблиця 2 розд. ІІ додатка 5);
  • Таблиця 2.2 «Відомості про коригування податкового кредиту згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу» (до змін це таблиця 2 додатка 1).

У цих таблицях доведеться розписати увесь податковий кредит і його коригування за звітний період. Власне, як це робили платники ПДВ раніше у відповідних таблицях додатків 1 та 5. Тепер ці дані зазначатимуться в одному додатку.

Додаток 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)»

У цьому додатку з’явилися поля для зміни реквізитів рахунку, на який податківці мають повернути суму бюджетного відшкодування, заявленого платником. Коли та як заповнити ці поля, описано в новому п. 23 розд. ІІІ Порядку № 21. Тут сказано: у разі зміни рахунку платника ПДВ, зазначеного в раніше поданій заяві про повернення суми бюджетного відшкодування (додатку 4 до декларації), на який платник податків виявив бажання отримати бюджетне відшкодування, такий платник має право подати у складі декларації заяву (додаток 4), зазначивши в ній відомості щодо змінених реквізитів свого рахунку, на який слід перерахувати суму бюджетного відшкодування.

Якщо зміни рахунку для отримання бюджетного відшкодування відбулись у екс-ПДВшника, така особа може подати до контролюючого органу за місцем обліку платника ПДВ повідомлення довільної форми щодо зміни реквізитів рахунку, на який потрібно перерахувати суму бюджетного відшкодування. Таке повідомлення створюють в електронній формі і надсилають засобами електронного зв’язку з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Повідомлення підписує керівник платника ПДВ або уповноважена особа, а також особа, яка відповідає за ведення бухобліку.

Таке повідомлення має містити такі реквізити:

  • повне найменування платника (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності));
  • податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта;
  • за даними Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дата раніше поданої заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до декларації) та номер декларації або уточнюючого розрахунку;
  • реквізити нового рахунку (номер та дата відкриття рахунку, найменування банку, в якому відкритий такий рахунок).

Крім того, заявлені на повернення (зарахування) суми ПДВ, які раніше платник зазначав у полях додатка 4 словами та цифрами, тепер зазначатимуться лише цифрами.

Додаток 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)»

До змін це був додаток 7. Окрім коду та типових для всіх додатків правок, у його таблиці 1, де проводять розрахунок частки використання для розподілу ПДВ за ст. 199 ПК, підкоригували формули для визначення загального обсягу оподаткування (графа 4) та обсягу постачання оподатковуваних операцій (графа 5). Імовірно, хотіли виправити помилку й вилучили з розрахунку обсягу оподатковуваних операцій звільнений від ПДВ експорт. Для цього у формулах рядок 2 декларації (всі операції з вивезення товарів за межі митної території України) замінили на:

  • рядок 2.1 (вивезення із ПДВ за 0%);
  • рядок 2.2 (вивезення, звільнене від ПДВ).

Проте до оподатковуваних операцій (графа 5 таблиці 1 додатка 1) мали б потрапити лише дані з рядка 2.1 декларації, а рядок 2.2 тут зайвий. Тож спроба виправити помилку (якщо цього прагнули автори змін) вийшла невдалою.

Коригуючи цей додаток, забули поправити виноску під таблицею 2. Ця таблиця призначена для проведення річного перерахунку ПДВ за ст. 199 ПК, а у виносці йдеться про те, що перерахунок:

«*Здійснюється за підсумками поточного календарного року, і результати відображаються у ряд. 4 декларації за останній податковий період року, таблиця 1 додатка 1 до такої декларації (у разі анулювання реєстрації платника податку – у декларації за останній податковий період, коли відбулося таке анулювання)».

Хоча в новій формі декларації результати перерахунку осідають у рядках 4.1.1 та/або 4.2.1 декларації (залежно від ставки податку) та в таблиці 1.2 нового додатка 1 до декларації.

Уточнюючий розрахунок

Як і в самій декларації, із поля 02 «Звітний (податковий) період» уточнюючого розрахунку прибрали комірку для кварталу, залишивши її лише в полі 03 «Звітний (податковий) період, що уточнюється», щоб ексквартальники могли виправляти помилки в раніше поданих квартальних деклараціях та додатках но них.

Форму уточнюючого розрахунку привели у відповідність до оновленої декларації.

Тож може виникнути питання, чи потрібно, виправляючи звітні періоди до березня 2021 року, в уточнюючому розрахунку суми коригувань вписувати у новоспечені рядки. На нашу думку, робити цього не потрібно. Позаяк у таких деклараціях ці рядки не заповнювалися.

До того ж, виправити помилку у старому додатку 5 з березня 2021 можливості не буде.

Нова податкова накладна

Новий реквізит

У заголовній частині ПН з’явився новий реквізит «код» ознака джерела податкового номера відповідно до реєстру, якому належить податковий номер особи.

Очевидно, щоб система розуміла, в якому реєстрі шукати та звіряти податковий номер платника, уведено цей реквізит.

 У рядку «код» ПН зазначають одну з ознак (див. таблицю нижче).

Коди ознаки джерела податкового номера

Ознака

Реєстр, якому належить податковий номер особи

1

Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ)

2

Державний реєстр фізичних осіб – платників податків (ДРФО)

3

реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами (для платників податків, які не включені до ЄДРПОУ)

4

серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті)

Новий реквізит вказують у разі заповнення рядка «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» (п. 4 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307).

Хоча це не обов’язковий реквізит, бо його не згадано в п. 201.1 ПК. Та навряд чи ПН/РК, складені починаючи з 01.03.21 р., зможуть потрапити до ЄРПН без цього реквізиту.

Номенклатура

Збільшили до 99999 (було – 9999) кількість номенклатурних позицій, яку можна зазначити в одній ПН.

Інше

У полях ПН та РК для даних продавця та покупця, які є ФОПами – платниками ПДВ, по батькові зазначають за його наявності в реєстраційних документах.

Посадова (уповноважена) особа або фізособа (законний представник), яка підписує ПН, тепер замість своїх ініціалів повинна вказувати власне ім’я.

Коди ознаки джерела податкового номера.docx
Завантажити
Фрагмент_Відображення коригувань компенсуючих податкових зобов’язань.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали