• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Нелогічні норми Податкового кодексу: як уникнути штрафів

05.06.2018 3133 0 6

Мало не щодня в життя платників податків вриваються нові податкові та бухгалтерські правила, які терміново треба опанувати. За таким шаленим темпом керівники та бухгалтери призабувають старі правила. При цьому, діючи в екстреній ситуації, вони не встигають заглянути до Податкового кодексу (далі – ПК), натомість починають керуватися логікою та знаннями з основ правознавства. Це дуже небезпечно, адже деякі норми ПК суперечать не лише логіці, але й основам права. Пригадаймо ці нелогічні норми.

1. Відповідальність за те, що сталося не з вашої вини.

Відразу згадується блокування податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК), але зараз ідеться не про нього. За основами теорії права, будь-яке правопорушення містить 4 елементи: об’єкт (суспільні відносини, що охороняються, – податкові правовідносини), об’єктивна сторона (протиправна дія/бездіяльність, наприклад, невчасно перерахований податок), суб’єкт (платник конкретного податку) та суб’єктивна сторона (це вина).

Однак за ПК податкове правопорушення має лише 3 елементи – не враховано вину платника податків. Не будемо зараз заглиблюватися в питання щодо того, чи може юридична особа мати вину, адже із цього питання і досі сперечаються науковці. Але такий стан речей є неправильним по відношенню до фізичних осіб, зокрема фізосіб-підприємців.

Звичайно, для держбюджету такий підхід є вигідним, адже органам ДФС не треба доводити вину платника – достатньо лише встановити факт порушення (невчасна: реєстрація ПН/РК, сплата податку, подання декларації). Заразом такий підхід не сприяє припливу інвестицій, не кажучи вже про те, що вже працюючі платники податків несуть додаткові витрати, у тому числі за неналежну роботу автоматизованих систем ДФС. Тому платникам податків доцільно вимагати від своїх народних обранців унести відповідні зміни до ПК, які б урахували інтереси не лише державного бюджету, але й бізнесу.

Не все так погано.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали