• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

ПДВ сплачено до бюджету не через рахунок У СЕА: наслідки

Платник ПДВ (юридична особа) лише у червні дізнався, що починаючи зі звітності за лютий 2015 року ПДВ до бюджету необхідно сплачувати через електронний рахунок. Із лютого по квітень поточного року податок сплачувався з власного рахунка платника прямо до бюджету. Боргу з ПДВ за підприємством немає, однак податковий інспектор наполягає на сплаті узгодженої суми податкового зобов’язання за ці минулі періоди в повному обсязі на електронний ПДВ-рахунок. Як правильно вчинити у цій ситуації?

Щоб прийняти правильне рішення, проаналізуємо наслідки сплати ПДВ на електронний рахунок (як наполягає податковий інспектор).

Як зараз слід сплачувати ПДВ

Починаючи з лютого 2015 року (I кварталу 2015 року – для квартальних платників) ПДВ сплачується до бюджету винятково з рахунка в системі електронного адміністрування (далі – СЕА) цього податку (п. 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569, далі – Порядок № 569; лист ДФС від 19.01.15 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-07).

Електронний ПДВ-рахунок, відкритий платнику податку в СЕА, необхідний:

для сплати до бюджету узгоджених сум податку. При цьому платник ПДВ самостійно не перераховує кошти зі свого електронного рахунка до бюджету: за нього це робить Казначейство – на підставі Реєстру платників ПДВ, який автоматично формує ДФС та надсилає Казначейству. Тобто для своєчасної сплати ПДВ необхідно лише мати на власному ПДВ-рахунку відповідну суму коштів у розмірі задекларованих податкових зобов’язань. Радимо перерахувати кошти на електронний ПДВ-рахунок завчасно (до закінчення строку, установленого для самостійної сплати податку за звітний період);

для збільшення суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (розрахунки коригування) (далі – ліміт реєстрації) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Перераховувати гроші для збільшення ліміту реєстрації платники ПДВ будуть із початку дії СЕА в повноцінному режимі (з 1 липня 2015 року або з іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради).

Електронний ПДВ-рахунок поповнюється виключно з власних поточних рахунків платників ПДВ, відкритих у банківських установах. Причому таке поповнення не передбачено з інших джерел, наприклад із поточних рахунків інших осіб.

Казначейство перераховує кошти до бюджету в межах їх залишку на електронному рахунку та водночас веде облік неоплачених зобов’язань. Залишок узгодженних податкових зобов’язань, не сплачений до бюджету, обліковується Казначейством до того моменту, коли гроші будуть перераховані до бюджету з електронного ПДВ-рахунка (пп. 2 п. 22 Порядку № 569). Тестовий режим роботи СЕА забезпечує функціонування такого механізму.

Яка різниця, якщо недоїмки немає?

Припустимо, платник ПДВ не перерахував на свій електронний рахунок суму, необхідну для сплати податку до бюджету. Однак суму податку за звітний період він вчасно і в повному обсязі перерахував безпосередньо до бюджету самостійно. У такому разі в податкових органів немає підстав для застосування штрафних санкцій, бо недоїмка відсутня.

Однак якщо гроші для сплати податку починаючи з 1 лютого 2015 року на ПДВ-рахунок не надходили (як у нашій ситуації), підсумок формули може бути від’ємним. Навіть з урахуванням тих сум, що поповнять ПДВ-формулу відповідно до п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК).

Уявімо собі, що з 1 липня у платника виникла необхідність реєструвати податкові накладні, але сума ліміту реєстрації є меншою, ніж сума податку в цих податкових накладних. Платник повинен буде перерахувати на ПДВ-рахунок кошти для збільшення ліміту реєстрації. Однак на ПДВ-рахунку «висить» несплачений залишок узгоджених податкових зобов’язань! І тому всі гроші, що потрапили на ПДВ-рахунок, казначейство спише у погашення такого залишку.

До чого призведе повторна сплата податку

Що буде після того, як задекларовані платником починаючи з 01.02.15 р. суми податку пройдуть через ПДВ-рахунок (як того вимагає інспектор)? Ці суми отримає бюджет. Тоді суми податку, раніше сплачені за звичною схемою, набудуть статусу переплат.

Тут необхідно врахувати такий нюанс. Як прописано в п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК, суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань із ПДВ станом на 1 липня 2015 року автоматично збільшують суму ліміту реєстрації. Також на суму такого збільшення:

зменшується сума податку, задекларована до сплати в бюджет у звітному періоді, або збільшується сума від’ємного значення, задекларована у звітному періоді;

водночас помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання з ПДВ уважаються погашеними.

Тут ідеться про звітний період червень/ІІ квартал 2015 року, оскільки декларація з ПДВ за ці періоди подається з 1 липня. Тому в деяких випадках може бути доцільніше вже до 1 липня зробити переплатою кошти, раніше перераховані прямо до бюджету. Пояснимо цей момент на прикладі.

Приклад

Платник ПДВ, що перебуває на місячній звітності, показав у деклараціях із ПДВ у 2015 році:

за лютий (ряд. 24) – 3 000 грн.;

за березень (ряд. 25.1) – 4 000 грн.;

за квітень (ряд. 25.1) – 2 000 грн.;

за травень (ряд. 24) – 5 000 грн.

Суми ПДВ за березень та квітень були сплачені не на електронний, а на бюджетний рахунок.

Розглянемо, якою буде ситуція залежно від показника декларації за червень:

варіант 1: за червень (ряд. 25.1) – 8 000 грн.;

варіант 2: за червень (ряд. 24) – 8 000 грн.

Варіант 1. Якщо до 01.07.15 р. на електронний ПДВ-рахунок буде перераховано 6 000 грн., то вже 1 липня на цю суму збільшиться ліміт реєстрації та зменшиться сума податку до сплати за червень. Тобто за червень слід сплатити ПДВ у сумі 2 000 грн. (8 000 грн. – 6 000 грн.).

Варіант 2. Якщо до 01.07.15 р. на електронний ПДВ-рахунок буде перераховано 6 000 грн., то у червневій декларації значення рядка 24 збільшиться на 6 000 грн. і становитиме 14 000 грн. А також збільшиться ліміт реєстрації на 6 000 грн., оскільки сума надміру сплаченого податку автоматично збільшить суму ліміту реєстрації та збільшить суму від’ємного значення, задекларовану у звітному періоді.

Якщо ж платник ПДВ вирішить у липні сплатити на ПДВ-рахунок суму податку, раніше перераховану прямо до бюджету (у нашому прикладі – 6 000 грн.), тоді станом на 01.07.15 р. переплати ще не буде. Вона з’явиться лише на дату сплати цих 6 000 грн. на ПДВ-рахунок у липні.

Зверніть увагу: збільшення ліміту реєстрації у цьому випадку також відбудеться, але на дату сплати після 01.07.15 р. Також у цьому випадку автоматично не збільшиться ліміт реєстрації згідно з п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК та не зменшиться сума податку до сплати у декларації і відповідно не збільшиться сума від’ємного значення. Можливі дії платника ПДВ у цій ситуації щодо переплати:

1. Подати заяву (за відсутності податкового боргу), щоб повернути переплату на свій банківський рахунок (ст. 43 ПК) і тоді розпоряджатися цією сумою на власний розсуд (про особливості повернення переплат див. «БАЛАНС», 2015, № 31-32, с. 53).

2. Залишити суму переплати на інші потреби. Адже, згідно з п. 25 Порядку № 569, розрахунки з бюджетом у зв’язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов’язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються до бю-джету не з електронного ПДВ-рахунка, а з власного поточного рахунка.

 

Зазначимо, що зараз у Верховній Раді обговорюється питання про те, щоб обнулити ліміт реєстрації станом на 01.07.15 р. Якщо такі зміни буде прийнято, то платнику ПДВ, можливо, взагалі не доведеться відволікати обігові кошти для повторної сплати до бюджету податку через електронний рахунок (у нашому випадку – за лютий – квітень).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

ПДВ сплачено до бюджету не через рахунок У СЕА: наслідки