Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оподаткування дитячих подарунків на підприємстві

17.12.2018 1678 0 0



Розглянемо особливості оподатковування операцій із видачі дитячих подарунків, а також нюанси документального оформлення цих операцій.


Документальне оформлення дитячих подарунків

Якщо керівництво підприємства вирішило закупити подарунки для дітей своїх працівників, для цього треба оформити певний пакет документів:

  • наказ про видачу подарунків. У ньому слід указати, хто буде отримувачем подарунка (працівник чи його дитина), а також вік дітей, яким будуть видані подарунки;
  • документи, що підтверджують придбання подарунків (наприклад, договір, накладна і т. п.);
  • відомість видачі подарунків із підписами отримувачів;
  • копії свідоцтв про народження дітей.

Відображення в обліку

Бухгалтерський облік. Вартість придбаних подарунків відображається за дебетом субрахунка 209 «Інші матеріали». Вартість подарунка, виданого працівнику, включається до складу інших витрат та обліковується на субрахунку 949.

Податок на прибуток. Коригування фінрезультату на витрати, пов'язані із придбанням і видачею дитячих подарунків, ПК не передбачене. Тобто такі операції відображаються за правилами бухобліку.

ПДВ. При придбанні подарунків підприємство – платник ПДВ відображає податковий кредит на підставі податкової накладної (далі – ПН), зареєстрованої в ЄРПН постачальником. Однак при передачі подарунка працівнику слід нарахувати податкові зобов'язання згідно з п. 188.1 ПК, оскільки безплатна передача подарунка вважається постачанням (пп. 14.1.191, п. 185.1 ПК). Для цього треба виписати дві ПН:

  • одну (нульову) – отримувачу подарунка (фізособі);
  • другу – на себе з типом причини «15» для нарахування податкових зобов'язань до бази оподаткування за правилами п. 188.1 ПК.

Зазначимо, що ПН із типом причини «15» може бути як звичайною, так і зведеною (п. 201.4 ПК). При оформленні зведеної ПН потрібно вказати (п. 11, 15 Порядку № 1307, Лист № 36942):

  • у рядку «Зведена податкова накладна» – код ознаки «3»;
  • рядках, призначених для заповнення даних покупця, – дані постачальника: найменування, ІПН, податковий номер. Зазначимо, що податковий номер у реквізитах покупця наводиться, якщо ПН оформляється на платника ПДВ і на операції, перелічені в п. 10 Порядку № 1307. Тобто можна сказати, що в ПН із типом причини «15» його відображати не потрібно. Однак п. 15 Порядку № 1307 не робить спеціальних застережень щодо податкового номера в таких ПН. Як бачимо, ситуація неоднозначна. Водночас у п. 3.2 Листа № 36942 сказано, що відображення податкового номера в ПН, у якій його не потрібно вказувати, не вважається помилкою;
  • графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» – номенклатуру товарів (послуг), а також написати «Перевищення бази оподаткування, визначеної згідно зі ст. 188, 189 ПК, над фактичною ціною поставки».

Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5 12 зведеної ПН не заповнюються.

ПДФО і військовий збір. Вартість негрошового подарунка, отриманого від юрособи, включають до загального місячного оподатковуваного доходу фізособи як додаткове благо й обкладають ПДФО за ставкою 18 % у джерела виплати (п. 174.6 ПК).

Однак якщо вартість подарунка не перевищує 25 % однієї мінімальної зарплати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного року, вона не обкладається ПДФО (пп. 165.1.39 ПК). У 2018 році ця сума становить 930,75 грн.

Таким чином, якщо вартість дитячого подарунка не перевищить зазначену величину, вона не буде включатися до оподатковуваного доходу фізособи і, відповідно, не буде обкладатися ПДФО.

Якщо ж вартість негрошового подарунка перевищить суму, установлену пп. 165.1.39 ПК, ПДФО потрібно обкласти всю вартість, а не тільки суму перевищення над неоподатковуваною величиною (ІПК ДФС від 02.02.18 р. № 439/6/99-99-13-02-03-15; ЗІР, категорія 103.02). У цьому випадку базою оподаткування є вартість такого подарунка, розрахована за звичайними цінами, помножена на підвищувальний коефіцієнт (п. 164.5, пп. 164.2.17 ПК). Для ставки ПДФО 18 % такий коефіцієнт дорівнює 1,219512.

На замітку! З 1 січня 2019 року обкладатися тільки частина вартості подарунка, яка перевищує пільговий розмір (зміни до пп. 165.1.39 ПК внесено Законом № 2628).

Якщо вартість подарунка підлягає обкладенню ПДФО, значить, вона є об'єктом для утримання військового збору (п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). При цьому базою обкладення цим збором є вартість подарунка без застосування підвищувального коефіцієнта (ЗІР, категорія 132.5).

У формі № 1ДФ видача подарунків відображається так:

  • із кодом ознаки доходу «160» – якщо вартість подарунка не обкладається ПДФО на підставі пп. 165.1.39 ПК;
  • кодом «126» – якщо вартість подарунка підлягає обкладенню ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта.

ЄСВ. Якщо отримувачем подарунків є діти працівників підприємства, ЄСВ на вартість подарунка не нараховується, оскільки вони не перебувають у трудових відносинах з підприємством. Не нараховується ЄСВ і в разі, коли отрмувачами дитячих подарунків є працівники підприємства (п. 8 розд. II Переліку № 1170).

Спеціальні норми Закону № 2117

Які спеціальні норми щодо оподаткування дитячих подарунків передбачені Законом № 2117?

Цим Законом установлено, що:

  • вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи не включається до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб – батьків, які отримали ці подарунки;
  • продаж виробничими і торговельними підприємствами дитячих святкових подарунків, а також квитків на новорічно-різдвяні заходи для дітей звільняється від обкладення ПДВ.

Але все це тільки при виконанні трьох умов (ст. 2, 4 Закону № 2117):

  • якщо такі подарунки і квитки продаються профспілковим комітетам підприємств та організацій або іншим неприбутковим організаціям;
  • якщо подарунки являють собою набори товарів, які складаються із фруктів, кондитерських виробів та іграшок вітчизняного виробництва (оскільки цитрусові в Україні не ростуть, не забудьте, що мандарини для «пільгового» кулька придбавати не можна);
  • якщо вартість подарунка не перевищує 8 % прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Майте на увазі! Норми Закону № 2117 діють щорічно в суворо визначений період: із 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

Яка вартість пільгових подарунків у 2018 році?

На 1 січня 2018 року прожитковий мінімум становив 1 762 грн. Тобто вартість пільгових подарунків на період із 15 листопада по 31 грудня 2018 року дорівнює 140,96 грн. (1 762 грн. х х 8 %).

Водночас вартість квитків на дитячі видовищні заходи, придбаних неприбутковими організаціями, для цілей оподаткування законодавчо не обмежена.

Для того щоб привітати дітей своїх співробітників із новорічними святами (а заодно й зекономити на ПДВ і ПДФО), керівнику підприємства достатньо укласти договір із неприбутковою організацією (наприклад, профспілковою) про придбання дитячих новорічних подарунків і квитків на святкові заходи за рахунок коштів підприємства та перерахувати гроші. Усе інше – а саме закупівлю та роздачу подарунків – проведе неприбуткова організація.

Як відображати в обліку операції із придбання та передачі подарунків дітям, якщо підприємство уклало договір із неприбутковою організацією?

У разі залучення профспілки (тобто якщо подарунки будуть куплені за рахунок коштів профспілки) усі витрати на подарунки покаже в себе в обліку профспілка. Але якщо підприємство допомагає профспілці (перераховує їй гроші на подарунки), тоді такі витрати в бухобліку підприємства відносяться до складу інших операційних витрат (Дт 949).

Вартість подарунків, що не перевищує 140,96 грн. (у 2018 році), не обкладається ПДФО, військовим збором, на неї не нараховується ЄСВ. У формі № 1ДФ такі подарунки відображаються з кодом «160».

Платники податку на прибуток, які для визначення об'єкта оподаткування:

  • не застосовують коригування фінрезультату на різниці, передбачені розд. III ПК, обліковують податкові витрати за правилами бухобліку (пп. 134.1.1 ПК). Це значить, що для цілей оподаткування вони мають право врахувати всю суму, спрямовану на придбання дитячих подарунків, без усяких обмежень;
  • застосовують коригування фінрезультату на різниці з розд. III ПК, повинні збільшити фінрезультат на суму, перераховану неприбутковим організаціям понад 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, тобто на суму перевищення (пп. 140.5.9 у ПК).

Висновки

Якщо вартість подарунків, які підприємство дарує дітям працівників, не перевищує 930,75 грн. (у розрахунку на місяць у 2018 році), вона не обкладається ПДФО.

Передача подарунка для цілей ПДВ є постачанням, а значить, і об'єктом обкладення ПДВ. Для нарахування податкових зобов'язань оформляється ПН із типом причини «15».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали