• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи треба підтверджувати вартість автомобіля для сплати транспортного податку?

Юлия Гужел

14.09.2016 249 0 1


У підприємства у власності є автомобіль Acura MDX, об'єм циліндрів двигуна – 3,5 л, рік випуску – 2014-й, пробіг на початок 2016 року – 21 000 км. Зробили розрахунок середньоринкової вартості автомобіля, вона виявилася меншою від суми, передбаченої пп. 267.2.1 Податкового кодексу (далі – ПК) для сплати транспортного податку (менше 1 033 500 грн.). Таким чином, у 2016 році підприємству не потрібно сплачувати транспортний податок. Чи треба документально підтверджувати середньоринкову вартість автомобіля станом на 1 січня 2016 року, щоб обґрунтувати несплату податку?


Норми ПК цього не вимагають. Хоча зрозуміло, чому це питання хвилює бухгалтера підприємства.

Нагадаємо, що при розрахунку середньоринкової вартості автомобіля підприємства користуються калькулятором, розробленим Мінекономрозвитку, який оприлюднено на сайті цього міністерства. Середньоринкова вартість автомобіля безпосередньо залежить від ціни на такий самий автомобіль, але новий. Виходить, що при девальвації гривні вартість нового авто у гривневому еквіваленті збільшуватиметься, доганяючи та переганяючи величину, установлену пп. 267.2.1 ПК, тобто 750 МЗП (мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного року). У поточному році це 1 033 500 грн. За легковий автомобіль, середньоринкова вартість якого перевищує зазначену межу, підприємству доведеться сплатити транспортний податок – 25 000 грн. на рік.

Кабмін постановою від 18.02.16 р. № 66 затвердив Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі – Методика № 66). Згідно із цією Методикою середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів. Для розрахунку використовується формула, передбачена п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 10.04.13 р. № 403 (далі – Порядок № 403):

Всер= Цн х (Г : 100) х (1 ± (Гк : 100),

де        Цн – ціна нового транспортного засобу в Україні з огляду на марку, модель, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна і тип коробки перемикання передач (п. 2 Методики № 66);
            Г – коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобіля залежно від строку його експлуатації (установлений у додатку 1 до Порядку № 403);
            Гк – коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобіля залежно від пробігу (згідно з додатком 2 до Порядку № 403).

Звідки береться інформація про вартість нових автомобілів? Джерелом є прайс-листи офіційних виробників або дилерів. При цьому ГП «Держзовнішінформ» щорічно до 10 січня поточного звітного року надає таку інформацію Мінекономрозвитку (п. 3, 4 Методики № 66). А Мінекономрозвитку на своєму сайті використовує отриману інформацію при розробці калькулятора середньоринкової вартості автомобілів (п. 14 Методики № 66). Прорахувавши середньоринкову вартість автомобіля, Мінекономрозвитку у строк до 1 лютого передає до ДФС інформацію про нові автомобілі, вартість яких перевищує межу, установлену пп. 267.2.1 ПК (п. 13 Методики № 66).

Як бачите, інформація про ринкову вартість автомобіля, що використовується ДФС, не міняється протягом усього року. Тому навіть якщо протягом року ціна на новий автомобіль зросте настільки, що перевищить установлену ПК межу, підприємства не повинні будуть перераховувати податок (або ставати платниками транспортного податку) з дати подорожчання автомобіля. 

А якщо бухгалтер усе ж таки захоче документом підтвердити той факт, що автомобіль не є об'єктом обкладення транспортним податком, зважаючи на його відносно невисоку вартість? Захоче убезпечити себе, пам'ятаючи про звично фіскальну думку контролюючих органів при тлумаченні законодавства.

У такому разі до подання декларації на поточний рік, але після 1 лютого, рекомендуємо роздрукувати із сайту Мінекономрозвитку розрахунок, зроблений калькулятором, та оформити його як додаток до внутрішнього розпорядження. На роздруківці буде зазначена дата запиту і дата, коли інформація була роздрукована. Така роздруківка буде додатковим підтвердженням того, що бухгалтер правильно застосував на практиці норми ПК.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи треба підтверджувати вартість автомобіля для сплати транспортного податку?