Як списати безнадійну дебіторську заборгованість, якщо строк її списання закінчився минулого року
На балансі малого підприємства на субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» числиться заборгованість покупця за відвантажений товар. У ході річної інвентаризації в грудні 2019 року було виявлено, що строк позовної давності такої заборгованості минув ще в жовтні 2018 року. Резерв сумнівних боргів під неї не створювався. Як правильно зараз списати заборгованість, щоб врахувати таке списання при складанні декларації з податку на прибуток за 2019 рік?
У цьому випадку підприємство має справу з помилкою минулих років. І її слід виправити як у бухгалтерському, так і в податковому обліку. Розглянемо, як це треба зробити.
За правилами П(С)БО 10 дебіторська заборгованість може бути списана на витрати, коли отримає статус або безнадійної, або сумнівної (через резерв сумнівних боргів, далі – РСБ). Нагадаємо, поточна дебіторська заборгованість визнається (п. 4 П(С)БО 10):
- безнадійною – якщо ви впевнені в її неповерненні боржником або якщо за нею минув строк позовної давності;
- сумнівною – якщо ви не впевнені (сумніваєтеся) в її погашенні боржником.
У нашій ситуації на етапі, коли заборгованість могла бути визнана сумнівною, РСБ не створювався. Отже, її сума не потрапила до витрат через запис Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38 «Резерв сумнівних боргів». Тому коли така заборгованість стає безнадійною, вона списується з балансу відразу на витрати звітного періоду записом Дт 944 – Кт 361. Такий запис потрібно було зробити ще в 2018 році, коли минув строк позовної давності заборгованості.
Тепер же записи будуть іншими – відповідними правилам виправлення помилок минулих років.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року