Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як списати безнадійну дебіторську заборгованість, якщо строк її списання закінчився минулого року

14.02.2020 5327 0 1

На балансі малого підприємства на субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» числиться заборгованість покупця за відвантажений товар. У ході річної інвентаризації в грудні 2019 року було виявлено, що строк позовної давності такої заборгованості минув ще в жовтні 2018 року. Резерв сумнівних боргів під неї не створювався. Як правильно зараз списати заборгованість, щоб врахувати таке списання при складанні декларації з податку на прибуток за 2019 рік?

У цьому випадку підприємство має справу з помилкою минулих років. І її слід виправити як у бухгалтерському, так і в податковому обліку. Розглянемо, як це треба зробити.

За правилами П(С)БО 10 дебіторська заборгованість може бути списана на витрати, коли отримає статус або безнадійної, або сумнівної (через резерв сумнівних боргів, далі – РСБ). Нагадаємо, поточна дебіторська заборгованість визнається (п. 4 П(С)БО 10):

  • безнадійною – якщо ви впевнені в її неповерненні боржником або якщо за нею минув строк позовної давності;
  • сумнівною – якщо ви не впевнені (сумніваєтеся) в її погашенні боржником.

У нашій ситуації на етапі, коли заборгованість могла бути визнана сумнівною, РСБ не створювався. Отже, її сума не потрапила до витрат через запис Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38 «Резерв сумнівних боргів». Тому коли така заборгованість стає безнадійною, вона списується з балансу відразу на витрати звітного періоду записом Дт 944 – Кт 361. Такий запис потрібно було зробити ще в 2018 році, коли минув строк позовної давності заборгованості.

Тепер же записи будуть іншими – відповідними правилам виправлення помилок минулих років.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали