Розглянемо, на яку дату та як оформити розрахунок коригування (далі – РК) до податкової накладної (далі – ПН) у випадках, коли номенклатура змінилася після передоплати та постачання.
На дату отримання передоплати від покупця постачальник склав ПН на певну номенклатуру товарів (послуг) і зареєстрував її в ЄРПН.Припустимо, що згодом номенклатура товарів (послуг) змінилася (у тому числі частково). У цьому випадку постачальник на дату постачання товарів (послуг) нової номенклатури повинен оформити РК до ПН, виписаної на дату отримання передоплати від покупця.
Звертаємо увагу: якщо після отримання передоплати за товар (послугу), але до його постачання сторони оформили, наприклад, додугоду до договору, дата його оформлення не є підставою для складання РК. Пов’язане це з тим, що при зміні номенклатури товарів (послуг) РК виписується саме на дату постачання товару. Аналогічної думки дотримується і ДФС (ЗІР, категорія 101.15). |
Якщо першою подією є відвантаження товару, то на дату відвантаження постачальник повинен оформити ПН (п. 187.1 ПК). Припустимо, покупцю не підійшов отриманий товар і сторони домовилися його замінити. У цьому випадку можливі два способи коригування номенклатури:
Щоб скласти РК на зміну номенклатури, потрібно дотримуватися ряду правил, а саме:
Результат коригування може бути як нульовим, так і іншим, якщо, наприклад, коригуються ціна та кількість (докладніше див. «Як скласти РК при зміні ціни та кількості»).
РК, складений до ПН для зміни номенклатури, реєструється в ЄРПН: постачальником, якщо сума компенсації вартості товарів (послуг) не змінюється (нульовий РК) або збільшується; покупцем, якщо така сума зменшується.
Розглянемо на прикладах, як заповнити РК при зміні номенклатури.
ПРИКЛАД 1
У ПН повністю змінюється вся номенклатура товару
Платник ПДВ отримав передоплату від покупця:
Фактично був відвантажений:
На підставі цих даних заповнимо РК (див. фрагмент 1).
ПРИКЛАД 2
У ПН змінюється номенклатура однієї товарної позиції
Платник ПДВ отримав передоплату від покупця:
Фактично був відвантажений:
Виходячи із цих даних, заповнимо РК (див. фрагмент 2).
ПРИКЛАД 3
У ПН змінюється частина номенклатури однієї товарної позиції
Платник ПДВ отримав передоплату від покупця за товар Б (умовний код 3333) – 20 шт. за ціною 500 грн/шт. (крім того ПДВ – 100 грн.). Порядковий номер рядка в ПН – 1.
Фактично був відвантажений:
З урахуванням наявних даних заповнимо РК (див. фрагмент 3).