Прийняті скорочення:
Акценти цієї статті:
Правило 1. Помилки в ПН виправляються шляхом складання РК (п. 192.1 ПК, п. 21 Порядку № 1307).
Правило 2. РК складається на дату виявлення помилки в ПН.
Правило 3. РК для виправлення помилок у ПН складає постачальник. Якщо помилка не призвела до зміни вартісних показників або призвела до їх збільшення, такий РК реєструє в ЄРПН постачальник, а якщо помилка призвела до зменшення вартісних показників – покупець.
Правило 4. Із 1 січня 2016 року покупець може відобразити податковий кредит на підставі ПН з помилкою в обов'язкових реквізитах (за винятком коду УКТЗЕД) за умови, що така помилка не заважає ідентифікувати операцію, її зміст, період, сторони і суму податкових зобов'язань. Ця ПН дає покупцеві право на податковий кредит (п. 201.10 ПК).
Разом з тим на практиці покупець часто наполягає на виправленні помилки. Тоді її потрібно виправити, адже покупець може поскаржитися на продавця, який виписав ПН із помилками в обов'язкових реквізитах, подавши додаток 8 до декларації (п. 201.10 ПК). Тоді такому продавцеві може загрожувати перевірка і нарахування штрафних санкцій у розмірі 170 грн. при виправленні помилок.
Якщо ж помилка в ПН не буде виправлена після закінчення строку узгодження податкового повідомлення-рішення, продавцеві нарахують штрафні санкції у відсотках від суми ПДВ, зазначеної в «неправильній» ПН.
Розмір штрафу залежить від кількості календарних днів (далі – к. д.), протягом яких продавець зволікатиме з виправленням помилки, а саме (п. 1201.4 ПК):
Правило 5. Якщо РК, складений для виправлення помилки в ПН, не впливає на вартісні показники (нульовий РК), таке коригування не відображається ні в декларації, ні в додатку 1 (ЗІР, категорія 101.20).
Помилки в заголовній частині ПН
При заповненні ПН неправильно зазначили тип причини або не там проставили позначку «Х».
Як правило, програма M.E.Dос не пропустить ПН, у якій тип причини або позначка «Х» не відповідає умовному ІПН, наприклад, якщо зазначено тип причини 02 та умовний ІПН 600000000000. Тобто помилка в типі причини може бути допущена тільки в рамках одного ІПН (наприклад, замість типу причини 11 зазначено 02).
Як виправити. Відразу завважимо, що таку помилку можна не виправляти, адже вона не впливає на суму нарахованих податкових зобов'язань постачальника і зазначені реквізити не є обов'язковими. Якщо ж платник ПДВ усе ж таки хоче виправити помилку, зробити це можна шляхом подання РК. У ньому треба правильно зазначити реквізити заголовної частини ПН, розділи А та Б заповнювати не потрібно.
Відображення в декларації. Коригування в декларації не відображається.
Помилки в заголовній частині ПН
1. Помилка в номері ПН.
Як виправити. Цю помилку виправити не можна (п. 21 Порядку № 1307). Проте слід зауважити, що вона не заважає ідентифікувати операцію і не впливає на суму нарахованих податкових зобов'язань, тому, хоча порядковий номер і є обов'язковим реквізитом, ця помилка не вплине на податковий кредит покупця.
2. Помилка в даті ПН (наприклад, ПН складена на дату другої події).
Як виправити. Норма п. 21 Порядку № 1307 забороняє виправляти помилку в даті. Але помилка в даті ПН, виписаної за другою подією, призведе до того, що операцію буде неможливо ідентифікувати. Наприклад, перша подія – відвантаження товару 10.10.16 р., друга – оплата товару 11.10.16 р. ПН виписана на дату відвантаження товару 11.10.16 р., а цього дня такої операції не було. Отже, у покупця немає підстав для відображення податкового кредиту за такою ПН.
Тому ПН з неправильною датою зазвичай визнають помилково оформленою. Таку ПН необхідно обнулити, виписавши до неї РК на дату виявлення помилки, і скласти нову ПН з правильною датою.
Якщо постачальник відмовляється оформити нову ПН, покупець може спробувати скористатися п. 201.10 ПК (у ньому йдеться про ідентифікацію періоду здійснення операції) за умови, що дата першої події і дата ПН відносяться до одного періоду. Правда, варто зауважити, що судова практика із цього питання на сьогодні відсутня.
Відображення в декларації. РК не відображається в декларації. Покупець не може відобразити податковий кредит на підставі помилкової ПН. Таке право в нього виникне після реєстрації в ЄРПН правильної ПН. Постачальник повинен відобразити податкові зобов'язання в періоді їх виникнення.
3. Помилка в назвах покупця і продавця.
Як виправити. Ця помилка виправляється поданням РК до «неправильної» ПН. У РК треба точно зазначити реквізити заголовної частини ПН, розділи А та Б заповнювати не потрібно.
Відображення в декларації. РК у декларації не відображається. Покупець відображає податковий кредит після реєстрації РК (якщо помилка заважає ітентифікувати операцію), а постачальник – податкові зобов'язання в періоді їх виникнення.
4. Помилка в ІПН (зазначено ІПН не того контрагента).
Як виправити. У цьому випадку треба виписати:
Зауважимо, що неправильний контрагент повинен зареєструвати РК незаконно отриманої ПН. Причому до такого покупця застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію, установлені п. 1201.1 ПК (лист ДФС від 29.01.16 р. № 1721/6/99-99-19-03-02-15).
Якщо ж покупець відмовляється реєструвати РК, постачальник може поскаржитися на нього, подавши додаток 8 до декларації за звітний період. Це може служити підставою для проведення документальної перевірки покупця.
Відображення в декларації. Порядок відображення в декларації залежить від періоду виявлення помилки:
5. Помилка в номері філії (номер не зазначено або зазначено неправильно).
Як виправити. Потрібно подати РК до ПН, у якій допущено помилку. У такому РК слід правильно зазначити номер філії, розділи А та Б заповнювати не потрібно.
Відображення в декларації. РК у декларації не відображається.
Помилки в табличній частині ПН
Це можуть бути помилки в номенклатурі товарів (послуг), коді УКТЗЕД, одиниці виміру, кількості, ціні постачання, коді ставки і пільги.
Щоб виправити ці помилки, потрібно виписати РК, зазначивши в графі 7 «Зміна кількості, обсяг»:
Розглянемо, у яких випадках помилки, допущені в цих реквізитах, виправляти потрібно, а в яких необов'язково.
1. Номенклатура товарів/послуг.
Цю помилку необхідно виправити, оскільки вона не дозволяє ідентифікувати операцію і не дає права покупцеві на податковий кредит.
Відображення в декларації. РК у декларації не відображається. Покупець відображає податковий кредит у періоді оформлення або реєстрації РК (якщо РК зареєстрований несвоєчасно), а постачальник відображає податкові зобов'язання в періоді їх виникнення.
2. Код УКТЗЕД.
Ця помилка не дає покупцеві права на податковий кредит, тому постачальник повинен її виправити.
Відображення в декларації. РК не відображається в декларації. Покупець відображає податковий кредит у періоді реєстрації РК, постачальник – податкові зобов'язання в періоді їх виникнення.
3. Одиниця виміру.
Це необов'язковий реквізит ПН, тому помилку виправляти не потрібно (лист ДФС від 15.10.15 р. № 23354/10/28-10-06-11).
4. Кількість, ціна постачання.
Помилка в цих реквізитах, як правило, впливає на суму податкових зобов'язань, тому виправляти її потрібно.
Відображення в декларації. Якщо постачальник виявив помилку після подання декларації за період виписування помилкової ПН та її виправлення призвело:
5. Код ставки, код пільги.
Якщо така помилка не вплинула на вартісні показники ПН, її можна не виправляти, а якщо вплинула, тоді вона виправляється так само, як помилки в кількості та ціні постачання.
Згідно з роз'ясненням ДФС при виправленні реквізиту «Код пільги» у РК зазначаються тільки правильні дані (тобто в гр. 12 розділу Б ставиться правильний код пільги), а інші графи не заповнюються (лист від 12.04.16 р. № 8684/10/26-15-12-01-18).
Якщо через неправильно зазначені коди ставки до постачання, яке підлягало обкладенню ПДВ за ставкою 0 % (або було звільнене від обкладення ПДВ), була застосована ставка 20 % і між сторонами проведені розрахунки, коригування помилково нарахованих сум податкових зобов'язань здійснюється таким чином (ЗІР, категорія 101.07):
Відповідно покупець для коригування податкового кредиту (якщо він відображався) повинен подати УР.