Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Виправлення помилок у декларації

У цій консультації ми розповімо, як виправити помилки в декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) за минулі звітні періоди.

Способи виправлення

У випадку самостійного виявлення помилок у раніше поданій декларації платник може виправити їх шляхом подання звітної, звітної нової або уточнюючої декларації. Розглянемо кожний тип декларації докладніше.

Нову звітну декларацію можна подати, тільки якщо граничний строк подання декларації, у якій виявлено помилку, ще не минув. У розд. I «Загальні відомості» такої декларації в рядку 1 ставиться відмітка «Х» у полі «Звітна нова». Декларація заповнюється так само, як і звітна, тільки із правильними показниками.

Якщо граничний строк подання декларації, у якій виявлено помилки, уже минув, то згідно з п. 50.1 ПК платник може подати уточнюючу декларацію. При цьому в рядку 1 розд. I указується тип декларації – «Уточнююча», а в рядку 2 арабськими цифрами – рік, який уточнюється. Відповідні відмітки робляться і в необхідних додатках. У даному випадку слід урахувати особливості заповнення розд. V (див. нижче). Пам’ятайте, що уточнююча декларація заповнюється за формою, що діє на момент її подання.

Зверніть увагу: якщо в результаті помилки була занижена сума ПДФО або військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, доведеться сплатити штраф у розмірі 3 % суми недоплати. Зробити це треба до подання уточнюючої декларації (абзац третій п. 50.1 ПК).

Платник може не подавати уточнюючу декларацію, а дочекатися строку подання поточної звітної декларації і в ній виправити помилки минулого періоду. Для цього в рядку 1 розд. I потрібно зробити відмітку в полі «Звітна», а в рядку 2 указати звітний рік і рік, який уточнюється. Зауважимо, що в даному випадку штраф становитиме 5 % суми недоплати.

Нагадаємо, виправити помилку минулих років можна не пізніше закінчення 1 095-го дня, що настає за останнім днем подання декларації, а якщо декларація була подана пізніше, то за днем її фактичної подання (ст. 102 ПК).

Особливості заповнення розд. V

У розділі V «Розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах» декларації суми податкових зобов'язань відображаються у відповідних графах, окремо з ПДФО та з військового збору. У цьому розділі вказуються:

  • у рядку 25 – сума ПДФО та/або військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, за даними декларації за звітний період, у якому виявлено помилку;
  • рядку 26 – уточнена сума податкових зобов'язань за період, у якому виявлено помилку;
  • рядку 27.1 – сума, на яку збільшується податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Цей рядок заповнюється тільки при встановленні факту заниження податкових зобов'язань (ряд. 26 > > ряд. 25). Сума збільшення розраховується як різниця між показниками рядків 26 і 25;
  • рядку 27.2 – сума, на яку зменшується податкове зобов'язання. Рядок заповнюється тільки за умови, що значення рядка 26 менше значення рядка 25. Сума зменшення розраховується як різниця між показниками рядків 25 і 26;
  • рядку 28 – сума штрафу, яка розраховується платником самостійно у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Розмір штрафу (3 або 5 %) вказується самим платником перед позначенням «%».

Приклад

У 2014 році платник податків забув відобразити дохід від здачі в оренду житла фізичній особі. Загальний дохід від оренди за цей рік – 12 000 грн. (по 1 000 грн. щомісяця). У поданій за 2014 рік декларації сума ПДФО, яку слід було перерахувати до бюджету, становила 500 грн., військового збору – 1 грн.

Нагадаємо, із 03.08.14 р. платник зобов'язаний сплачувати з усіх своїх доходів військовий збір у розмірі 1,5 %. Суми, на які слід збільшити податкові зобов'язання з податку та збору у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, становлять:

  • ПДФО – 1 800 грн. (12 000 грн. х 15 %);
  • військовий збір – 75 грн. (5 міс. х 1 000 грн. х х 1,5 %).

У березні 2016 року платник подає поточну декларацію за 2015 рік і відображає в ній виправлення помилки, допущеної в декларації за 2014 рік.

Заповнимо розд. V декларації за 2015 рік (див. фрагмент).

<...>

Податкова декларація про майновий стан і доходи

<…>

Код рядка

 

V. РОЗРАХУНОК ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ
У ЗВ'ЯЗКУ З ВИПРАВЛЕННЯМ САМОСТІЙНО ВИЯВЛЕНИХ
ПОМИЛОК У ПОПЕРЕДНІХ ЗВІТНИХ ПЕРІОДАХ

 

Сума (грн. коп.)

 

податку на доходи фізичних осіб

 

військово-
го збору

 

1

 

2

 

3

 

4

 

25

 

Сума податку та/або збору, які підлягали перерахуванню до бюджету, за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлена помилка

 

500,00

 

1,00

 

26

 

Уточнені суми податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, у якому виявлена помилка

 

2 300,00

 

76,00

 

27

 

Розрахунки у зв'язку з виправленням помилки:

 

х

 

27.1

 

збільшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету

(рядок 26 – рядок 25, якщо рядок 26 > рядка 25)

1 800,00

 

75,00

 

27.2

 

зменшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету ((рядок 26 – рядок 25, якщо рядок 26 < рядка 25))

(значення вказується без знака «–»)

 

 

28

 

Сума штрафу, яка нарахована платником податку самостійно
у зв'язку з виправленням помилки, 5 % (рядок 27.1 – 3 або 5 %)

 

90,00

 

3,75

 

<...>

Висновки:

Платник податків може виправити помилки, допущені в раніше поданій декларації, шляхом подання поточної звітної, нової звітної або уточнюючої декларації. Якщо в результаті помилки була занижена сума ПДФО або військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, то при виборі способу виправлення помилки платнику слід виходити з того, що штраф може становити 3 або 5 % суми недоплати.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали