Гіперінфляція: враховуємо при складанні фінзвітності
26.01.2017 3027 0 2
Акценти цієї статті:
- наведено розрахунок кумулятивного коефіцієнта інфляції, застосовуваний при коригуванні статей фінансової звітності при швидкому темпі інфляційних процесів у країні;
- розповідається, чи треба коригувати статті фінзвітності за 2016 рік.
Інфляцію відчувають не тільки звичайні громадяни на своїх гаманцях. Вона впливає і на активи та зобов'я-зання підприємства. Те, що раніше придбавалося за однією ціною, зараз коштує набагато дорожче. І в бухгалтерському обліку ігнорувати вплив інфляції ніяк не можна. В умовах нинішнього зростання цін й обвалу національної валюти саме час згадати про застосування П(С)БО 22 «Вплив інфляції».
Коли застосовується П(С)БО 22? Чи потрібно застосовувати його при складанні фінзвіт-ності за 2016 рік?
Нагадаємо, що інфляція – це зростання загального рівня цін на товари та послуги протягом певного про-міжку часу (наказ Держкомстату від 27.07.07 р. № 265).
П(С)БО 22 передбачає коригування статей фінансової звітності із застосуванням коефіцієнта коригування. Але за умови, що кумулятивний приріст інфляції за останні три роки становитиме 90 і більше відсотків (п. 4 П(С)БО 22). Давайте розрахуємо кумулятивний індекс інфляції за 2014–2016 роки і подивимося, чи потрібно все-таки застосовувати цей стандарт?
Згідно з опублікованими індексами Держстату індекси інфляції (споживчих цін) за останні три роки станов-лять:
- за 2014 рік – 124,9 % (лист Держстату від 12.01.15 р. № 11.1-3/1-15);
- 2015 рік – 143,3 % (лист Держстату від 11.01.16 р. № 11.1-5/6-16);
- 2016 рік – 112,4 % (лист Держстату від 10.01.17 р. № 11.1-03/2-17).
За спрощеною формулою розрахуємо кумулятивний індекс за ці три роки:
[(124,9 : 100) х (143,3 : 100) х
х (112,4 : 100) х 100] – 100 = 101,2.
Як бачите, розмір кумулятивного приросту індексу інфляції дає підстави для застосування П(С)БО 22 (значення вище 90 %). Коефіцієнт коригування, який застосовується при коригуванні статей фінансової звітності, розраховується як співвідношення індексу інфляції на дату балансу (на кінець звітного року) до індексу інфляції на дату визнання (переоцінки) відповідної статті.
Кому потрібно застосовувати П(С)БО 22?
У п. 2 П(С)БО 22 сказано, що норми стандарту застосовуються підприємствами, оганізаціями та іншими юрособами (крім бюджетних установ і підприємств, що формують звітність за МСФЗ), які відповідно до законодавства зобов'язані оприлюднити свою фінзвітність. До таких юросіб відносяться (п. 4 ст. 14 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV):
- публічні акціонерні товариства;
- підприємства – емітенти іпотечних облігацій, сертифікатів;
- професійні учасники фондового ринку;
- банки;
- страховики та інші фінустанови;
- державні та комунальні унітарні підприємства;
- госптовариства, у яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить державі або територіальній громаді;
- госптовариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) належить тим господарським товариствам, частка держави або територіальної громади в яких становить 100 %.
Більшість із перелічених вище підприємств формують фінзвітність за МСФЗ, і застосовують вони МСФЗ 29. Пізніше ми скажемо декілька слів про застосування цього стандарту. Однак у цьому списку є й такі підприємства, які підпадають під дію П(С)БО 22.
Як застосувати норми П(С)БО 22?
У чому полягає складність? У першу чергу в тому, що на практиці, напевно, жодне українське підприємс-тво не застосовувало цей стандарт.
У п. 5–21 П(С)БО 22 установлено правила коригування статей різних форм фінансової звітності.
Щодо статей Балансу (Звіту про фінансовий стан) (форма № 1) зауважимо: як правило, ті статті, показники яких ураховуються за справедливою вартістю (тобто переоцінюються до рівня ринкових цін), найчастіше не підлягають коригуванню на індекс інфляції. А от показники, які враховуються за первісною вартістю, повинні бути відкориговані з урахуванням індексу інфляції, установленого в тому періоді, коли відповідний актив (зобов'язання) був визнаний. Також зазначимо, що коригувати на індекс інфляції показники статей Балансу необхідно і на початок звітного періоду (року).
Приклад коригування статей фінзвітності наведено в додатку до П(С)БО 22.
Отже, ураховуючи значення кумулятивного відсотка індексу інфляції за 2014–2016 роки, доходимо висно-вку, що застосовувати П(С)БО 22 при складанні фінзвітності за 2016 рік – необхідно. Однак останнє слово в цьому питанні, на наш вгляд, повинне бути за Мінфіном.
Що говорять МСФЗ щодо інфляції?
У міжнародній практиці такий швидкий темп інфляції зветься «гіперінфляція». Відображення у фінансовій звітності наслідків гіперінфляції регламентоване МСФЗ 29. Однак для підприємств, що формують звітність відповідно до МСФЗ, установлено дещо інші умови для коригування фінзвітності на індекс інфляції.
Зокрема, підприємство може застосувати цей стандарт при настанні таких подій:
- більшість населення віддає перевагу зберіганню своїх цінностей у формі немонетарних активів або у від-носно стабільній іноземній валюті;
- більшість населення розглядає грошові суми не в національній грошовій валюті, а у відносно стабільній інвалюті. Ціни при цьому можуть також наводитися в інвалюті;
- продаж і придбання на умовах відстрочення платежу здійснюється за цінами, які компенсують очікувані втрати купівельної здатності протягом періоду відстрочення платежу, навіть якщо такий період досить короткий;
- процентні ставки, зарплата та ціни індексуються згідно з індексом цін;
- кумулятивний рівень інфляції за трирічний період наближається до 100 % або перевищує цю відмітку.
Зауважимо, що питання про те, чи застосовувати МСБО 29 (зокрема, чи є умови, які розцінюються як старт до його застосування) вирішується виходячи із професійного судження керівництва підприємства.
Висновки
За останні три роки кумулятивний індекс інфляції становить більше 100 %. Виходить, настав час застосовувати П(С)БО 22 і коригувати статті фінзвітності на індекс інфляції. Порядок кори-гування наведено в самому П(С)БО 22. При цьому на практиці норми даного стандарту торк-нуться досить малої кількості підприємств.
Зазначимо також, що Мінфін (головне міністерство із тлумачення стандартів бухобліку) із приводу застосування даного стандарту при складанні звітності за 2016 рік поки мовчить.
Коментарі до матеріалу