• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Єдинник отримав гроші помилково: чи може він не включати цю суму до свого доходу?

29.10.2018 561 0 2

Юрособа – єдинник третьої групи (ставка 5 %) надає послуги фізособам. У вересні 2018 року декілька фізосіб помилково внесли передоплату за послуги на поточний рахунок єдинника. У результаті його дохід наростаючим підсумком за рік перевищив 5 000 000 грн. Ці фізособи в тому ж місяці написали листи єдиннику з проханням повернути гроші, перераховані йому помилково. Але єдинник у вересні цю суму повернути не зміг. Чи можна такому єдиннику, на підставі наявних листів фізосіб, у декларації за три квартали 2018 року не показувати суми, що підлягають поверненню?

Ні, на жаль, не можна. Давайте розберемося, чому не можна.

Згідно з пп. 2 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до доходу, що обкладається єдиним податком (далі – ЄП), включається будь-який дохід, отриманий юрособою у звітному періоді в грошовій, матеріальній, а також у нематеріальній формі, визначеній у п. 292.3 ПК. Сума отриманого доходу відображається в декларації єдинника. При цьому окремо відображається сума доходу, отриманого в межах 5 000 000 грн., і окремо – сума перевищення (пп. 296.5.4 ПК).

Водночас, не включаються до доходу єдинника суми (аванс, передоплата), які повертаються таким єдинником покупцеві товарів (робіт, послуг). Але тільки за умови, що повернення грошей відбувається в результаті повернення товару, розірвання договору або на підставі листа-заяви від покупця про повернення грошей (пп. 5 п. 292.11 ПК).

У нашій ситуації покупці послуг такі листи написали. Але одних листів для невизнання доходу – недостатньо. Річ у тому, що платникам податків забороняється формувати показники податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами, регістрами бухобліку, фінзвітності та іншими документами, пов'язаними з нарахуванням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачене законодавством (п. 44.1 ПК).

У нашому випадку первинним документом, який підтвердить повернення грошей покупцям послуг, буде видатковий касовий ордер або виписка банку. Саме на підставі таких документів єдинник у бухобліку зробить запис Дт 681 «Розрахунки за авансами отриманими» – Кт 30 «Готівка», 31 «Рахунки в банках». Так він відобразить повернення грошей покупцям і виключить повернену суму з доходу, що обкладається ЄП.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали