Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи повинен орендодавець джерела забруднення подавати декларацію з екоподатку

23.04.2019 1744 0 0

Ця стаття буде цікава всім платникам податку, які надають в оренду джерела забруднення, оскільки в ній розглянуто правову позицію Верховного Суду (далі – ВСУ).


Платники екоподатку

Відповідно до ст. 240 Податкового кодексу (далі – ПК) платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони: здійснюються викиди, скиди у водні об’єкти забруднюючих речовин; розміщуються відходи; утворюються радіоактивні відходи; тимчасово (це стосується виробників) зберігаються понад установлений особливими умовами ліцензії строк радіоактивні відходи.

А в пп. 14.1.57 ПК визначено, що екологічний податок – це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Отже, якщо платник податків надав в оренду джерело забруднення (зокрема, АЗС, виробничу базу тощо), то він не є платником екологічного податку на момент оренди такого об’єкта, і тому нараховувати та сплачувати такий податок не потрібно.

Хто подає екодекларацію

Порядок подання податкової звітності та сплати екоподатку встановлено у ст. 250 ПК. Згідно з п. 250.1 ПК звітний період дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації та подають їх протягом 40 календарних днів (далі – к. д.), що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 к. д., що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Можна було б припустити, що в разі якщо орендодавець не здійснює фактичних викидів/скидів відходів, то він не повинен подавати декларацію.

Проте спеціальною нормою п. 250.9 ПК передбачене таке. Якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то він повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі він зобов'язаний подавати податкові декларації згідно зі ст. 250 ПК.

Оскільки законодавством чітко не визначено конкретних строків подання заяви, а в зазначеній вище нормі ПК сказано «звітного», а не «наступного звітного» року, то є логічним припустити, що таку заяву можна подати протягом I кварталу, але не пізніше 10 травня (тобто протягом 40 к. д. за звітним кварталом).

Водночас ВСУ було прийнято постанову від 02.04.19 р. у справі № 810/1720/16 (№ К/9901/24844/18), де було досліджено обставини справи, коли орендодавець надав в оренду стаціонарне джерело забруднення, мав відповідний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не подав заяву до органу ДФС і водночас не подавав декларації з екологічного податку. Орган ДФС у цій справі застосував до орендодавця-позивача штрафну санкцію за п. 120.1 ПК, тобто за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової декларації, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК.

У зазначеній постанові ВСУ дійшов висновку, що «…передача стаціонарного джерела забруднення в користування іншій особі за наявності в позивача дозволу на викиди не виключає останнього з кола суб'єктів, обов'язок з подання декларацій…».

Отже, ВСУ стверджує, що орендодавець повинен був подати до органу ДФС заяву або подавати податкову декларацію з екологічного податку з нульовими показниками (з прочерками), а перераховувати до бюджету податок повинен був орендар.

Об’єкт надано в оренду в середині року: які дії?

Якщо джерело забруднення передано в оренду не з першого числа звітного року, то орендодавцю потрібно буде подати відповідну квартальну декларацію за місяці, в яких було здійснено такі викиди.

Наприклад, якщо об’єкт використовувався власником самостійно в січні – лютому, а передано в оренду з березня, то потрібно подати податкову декларацію з екоподатку за I квартал із відображенням у ній фактичних даних. А за II-IV квартали потрібно подавати декларацію із прочерками.

Висновок

Орендодавець не повинен сплачувати до бюджету екологічний податок за період передання джерела забруднення в оренду.

Але він повинен подавати квартальну декларацію із прочерками в разі:

  • неподання ним до органу ДФС заяви про те, що він не використовуватиме такий об’єкт у звітному році (див. зразок);
  • якщо користувач об’єкта змінився не з першого числа звітного року.

Зразок заяви:

ЕкоЗаява.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали