Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Декларація з податку на прибуток за I квартал 2021 року: коротко про головне

22.04.2021 1477 0 3

Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • хто повинен подати декларацію з податку на прибуток за підсумками I кварталу;
  • за якою формою подавати декларацію;
  • у які строки потрібно подати декларацію і сплатити податок.

Хто повинен подати декларацію за I квартал

Подати декларацію за I квартал 2021 року разом із фінзвітністю за цей період зобов’язані всі нижчеперелічені підприємства.

1. Підприємства – резиденти України, які станом на 31 березня 2021 року застосовували загальну систему оподаткування й отримали у 2020 році дохід у сумі більше 40 млн грн (за вирахуванням суми непрямих податків) (пп. «в» п. 137.5 Податкового кодексу, далі – ПК).

2. Суб’єкти, що здійснюють випуск і проведення лотерей (п. 137.8 ПК). Такі платники податку на прибуток є платниками податку на дохід за ставкою 30 %, який сплачується щоквартально і відображається в декларації (п. 136.5, 136.6, 137.8 ПК).

3. Нерезиденти, які ведуть госпдіяльність на території України через постійні представництва (далі – ППН).

Нагадаємо, що з 1 січня 2021 року нерезиденти (іноземні юридичні особи) зобов’язані отримати офіційний статус платників податку на прибуток шляхом реєстрації в органах ДПС у випадку, якщо (п. 133.2 ПК):

  • вони провадять господарську діяльність на території України через ППН. Визначення ППН наведене в пп. 14.1.193 ПК;
  • отримують доходи з українського джерела. Перелік доходів з українських джерел наведений у пп. 14.1.54 ПК;
  • на них покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, установленому розд. III ПК.

При цьому нерезиденти, які до 23.05.20 р. провадили госпдіяльність в Україні та/або належним чином акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи (у т. ч. ППН), повинні були стати на податковий облік до 01.04.21 р. (п. 60 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Докладніше про податкову реєстрацію нерезидентів та їх ППН читайте в «До уваги нерезидента: не став на податковий облік – плати штраф 100 000 грн!».

Декларацію за I квартал 2021 року за загальною формою повинні подати нерезиденти (фактично це роблять ППН), якщо їх ППН були платниками податку на прибуток у 2020 році й отримали за цей рік дохід понад 40 млн грн.

Нерезиденти (з ППН), які реєструвалися в 2021 році, повинні будуть подати декларацію тільки за підсумками року (як новостворені). Уважаємо, що в такому самому порядку повинні будуть відзвітувати й нерезиденти без ППН, які отримали в I кварталі 2021 року доходи з українського джерела, що підлягають обкладенню податком на доходи нерезидента в порядку, передбаченому п. 141.4 ПК. Такі нерезиденти повинні будуть заповнити в декларації тільки рядки 23–25, а також додаток ПН до неї.

4. Платники податку на прибуток, які з 01.04.21 р. перейшли із загальної системи оподаткування на спрощену. Завважимо, що такі платники з річним базовим звітним періодом при заповненні заголовної частини декларації повинні поставити позначку в полі «Базовий звітний період квартал».

5. Підприємства на загальній системі оподаткування, ліквідовані в І кварталі 2021 року.

Ці платники подають свою останню (ліквідаційну) декларацію. Дата їх ліквідації могла припасти на початок або середину звітного (податкового) кварталу. Тому вони можуть подавати ліквідаційну декларацію починаючи з дня внесення до ЄДР запису про ліквідацію юрособи, але не пізніше строків, установлених для подання квартальної декларації. ЄДР – це Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань.

6. Неприбуткові організації – порушники.

Це організації, які в період із січня по лютий 2021 року порушили вимоги пп. 133.4.2 ПК і за це були виключені з Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр). У декларації, яка протягом цього року подається щоквартально, вони відображають дохід і фінрезультат від госпдіяльності, отримані за період, який починається з наступного місяця після порушення і до закінчення року (пп. 133.4.3 ПК).

Наприклад, якщо порушення було допущене в лютому цього року, то в декларації за I квартал наводяться показники діяльності за березень 2021 року. Далі такий платник подає декларації за півріччя, три квартали та 2021 рік. Проте якщо порушення відбулося в березні, тоді декларація за I квартал не подається, оскільки за січень – березень неприбуткова організація відзвітує ще «по-старому», тобто шляхом подання Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.06.16 р. № 553. Правда, у такому Звіті неприбуткової організації доведеться визначити податкове зобов’язання з податку на прибуток (пп. 133.4.3 ПК). Далі такий платник подає декларації за півріччя, три квартали і 2021 рік.

7. Нові неприбуткові організації.

Це платники податку на прибуток, які протягом I кварталу 2021 року були включені до Реєстру неприбуткових.

8. Нульовики-порушники.

Це підприємства, які в 2021 році повинні були застосовувати нульову ставку податку згідно з п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, але порушили умови її застосування (наприклад, виплатили дивіденди). Такі платники в декларації повинні оподаткувати за ставкою 18 % весь прибуток, отриманий за підсумками I кварталу цього року. Зверніть увагу! Нульовики-порушники у цьому випадку подають не свою Спрощену декларацію за формою, затвердженою постановою КМУ від 09.08.17 р. № 592, а звичайну декларацію за формою, загальною для всіх платників податку на прибуток (див. нижче).

Увага! Фізособи-підприємці, фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, платники єдиного податку і неприбуткові організації, що виплатили в I кварталі 2021 року дохід нерезиденту, декларацію з додатком ПН за I квартал не подають. Згідно з пп. 133.4.7, а також пп. «г» та «ґ» п. 137.5 ПК звітним періодом для таких платників є календарний рік. Тому звітувати про виплачені нерезиденту доходи та суми утриманого з них податку зазначені платники будуть тільки за підсумками 2021 року.

Як відзвітувати колишнім єдинникам

Єдинники (у т. ч. єдинники четвертої групи), які перейшли на загальну систему оподаткування з 1 січня 2021 року, квартальні декларації цього року не подають. Вони сплачують податок на прибуток – незалежно від обсягу доходу за минулий рік – на підставі річної декларації (як новостворені). Це випливає, наприклад, з ІПК ДФС від 23.02.18 р. № 744/6/99-99-15-02-02-15/ІПК (далі – ІПК № 744).

А ось у єдинників, які стали платниками податку на прибуток у середині 2020 року, періодичність декларування залежить від величини загального доходу, відображеного у Звіті про фінансові результати (пп. «в» п. 137.5 ПК). На думку податківців (див., наприклад, ІПК № 744), якщо обсяг доходу такого єдинника, отриманий минулого року за період перебування на загальній системі, не перевищує граничну величину (зараз це 40 млн грн), такий платник у поточному році звітує тільки за підсумками року. Інакше доведеться подавати декларацію щоквартально.

За якою формою подавати декларацію

Декларація за I квартал 2021 року вперше подається за оновленою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897 (з огляду на зміни, унесені наказом Мінфіну від 29.10.20 р. № 649).

Для подання декларації в електронному вигляді застосовується універсальний ідентифікатор форми J0100119.

Разом з декларацією обов’язково подається фінзвітність за цей період, яка є додатком ФЗ до декларації та її невід’ємною частиною (п. 46.2 ПК). Тому без фінзвітності декларацію у платника не приймуть.

Зверніть увагу! Коли фінзвітність подається до органів статистики за допомогою автоматизованої системи «єдине вікно», податківці мають доступ до такої звітності, тому повторно її подавати до податкового органу не потрібно. При цьому подавати декларацію податківці рекомендують тільки після отримання квитанцій про приймання фінзвітності.

Коли та як подати декларацію і коли сплатити податок

За загальним правилом квартальну декларацію потрібно подати протягом 40 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного кварталу, а сплатити задекларований податок – протягом 10 к. д. після закінчення строку, передбаченого для подання декларації (пп. 49.18.2, п. 57.1 ПК). А якщо останній день такого строку припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за цим вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПК).

Таким чином, декларацію за I квартал 2021 року потрібно подати не пізніше 11 травня (це вівторок).

Подати декларацію можна одним з таких способів:

  • особисто або через уповноважену особу;
  • поштою з повідомленням про вручення й описом вкладення (відправити лист треба не пізніше ніж за 5 днів до закінчення строку подання, установленого ПК, тобто не пізніше 5 травня) (п. 49.5 ПК);
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі (такий спосіб подання є обов’язковим для середніх і великих платників).

А сплатити задекларований податок на прибуток (дохід) потрібно не пізніше 20 травня (четвер).

Чи застосовується відповідальність за несвоєчасне подання декларації

Якщо платник не зможе подати декларацію за І квартал і сплатити податок у встановлені строки, він може це зробити пізніше. Причому за запізнення до нього не застосовуватимуться ні штрафні санкції на підставі ст. 120, 126 ПК, ні пеня на підставі ст. 129 ПК. Пояснення: згідно з п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК не повинні застосовуватися штрафні санкції та пеня за порушення законодавства з податку на прибуток, допущене в період з 1 березня 2020 року до кінця місяця, у якому закінчується дія «коронавірусного» карантину.

Майте на увазі! Припустимо, ви зважилися подати декларацію за І квартал 2021 року із запізненням, оскільки п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК звільняє вас від штрафних санкцій. У цьому випадку строк позовної давності для проведення податкової перевірки і визначення податкових зобов’язань за I квартал 2021 року, передбачений п. 102.1 ПК (1 095 днів), відлічується з наступного дня після фактичного подання такої декларації.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали