• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Передаємо кисневий концентратор медзакладу: чи компенсувати податковий кредит з ПДВ

Карантин

19.05.2020 135 0 0

Підприємство (не медичний заклад) придбало у платника ПДВ кисневий концентратор для подальшого його передання лікарні. Що робити з податковим кредитом (7%) за цією купівлею? Чи потрібно нарахувати самим собі податкове зобов’язання з ПДВ і за якою ставкою?


Насамперед слід з’ясувати, чи підпадає передання кисневого концентратора під «карантинну» ПДВ-пільгу. Адже від цього залежить доля податкового кредиту, показаного під час придбання такого медвиробу.

Карантинна пільга з ПДВ

Тимчасово, на період з 17.03.20 р. до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину, увстановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з увезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено КМУ (п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу, далі – ПК).

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою КМУ від 20.03. 20 р. № 224 (далі – Перелік 224).

Серед карантинних товарів у розділі «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224 фігурують кисневі концентратори (код УКТ ЗЕД 9019 20 00 00).

Для віднесення товарів із цього розділу до категорії карантинних і застосування ПДВ-пільги має бути подано:

  • або декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачено відповідним техрегламентом, знак відповідності техрегламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у:
    – Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою КМУ від 02.10.13 р. № 753;
    – Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою КМУ від 02.10.13 р. № 754;
    – Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою КМУ від 02.10.13 р. № 755;
    – Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою КМУ від 27.08.08 р. № 761;
  • або повідомлення до МОЗ про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконано вимоги техрегламентів, або повідомлення Держпраці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконано вимоги технічних регламентів.

Таку умову для застосування пільги містить примітка 3 до Переліку № 224.

Якщо для кисневого концентратора ця умова виконується, то його постачання (у т. ч. безоплатне передання) лікарні потрапляє під «карантинну» ПДВ-пільгу.

На дату безоплатного передання медзакладу кисневого концентратора платник ПДВ складає податкову накладну (далі – ПН) на нульову вартість без ПДВ, зазначивши у ній код пільги 14060544. У такому разі ПН на суму перевищення мінімальної бази оподаткування над фактичною ціною постачання податківці дозволяють не оформляти, зважаючи на те, що постачання є пільговим (див. роз’яснення в категорії 101.16 ЗІР).

Податковий кредит

Якщо кисневий концентратор було придбано у платника ПДВ до 17.03.20 р. (дата початку дії «карантинної» пільги), то підприємство мало право включити вхідний 7%-вий ПДВ до податкового кредиту. Звісно, за наявності ПН, зареєстрованої постачальником у ЄРПН.

Якщо ж цей медичний виріб було придбано вже під час дії «карантинної» пільги, то купівля мала б бути без ПДВ. Покупець не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, помилково нараховану на пільгове постачання. Наголошують на цьому й податківці у відповіді 12 з Інформаційного листа ДПС від 16.04.20 р. № 10. Тому, якщо така сума вхідного ПДВ усе ж потрапила до декларації з ПДВ, доведеться виправити помилку.

За загальним правилом, податковий кредит за товарами/послугами, які починають використовуватися у звільнених від ПДВ операціях та/або в операціях, які не є господарською діяльністю платника, нівелюють шляхом нарахування компенсуючих податкових зобов’язань (п. 198.5 ПК). Крім того платники, які одночасно проводять пільгову та оподатковувану ПДВ діяльність, повинні розподіляти податковий кредит за правилами ст. 199.1 ПК.

Однак згідно з п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПК платники ПДВ, які здійснюють пільгові постачання «карантинних» товарів, не нараховують компенсуючиї податкових зобов’язань за п. 198.5 та ст. 199 ПК.

Отже, передаючи медзакладу карантинний товар (у нашій ситуації –кисневий концентратор), правомірно відображений під час його придбання податковий кредит не потрібно компенсувати нарахуванням ПДВ-зобов’язань за п. 198.5 ПК.


Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали