• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна змінити ціну договору у зв’язку з карантинною ПДВ-пільгою

Карантин

07.05.2020 390 0 0

Постачання на території України

Увезення в Україну і постачання на території України товарів, за допомогою яких виконуються заходи боротьби з коронавірусом SARS-CoV-2, були звільнені від сплати митного збору і ПДВ (далі – карантинна ПДВ-пільга) Законом від 30.03.20 р. № 540-IX (далі – Закон № 540). До переліку таких товарів включені медичні засоби, медичні вироби і медичне обладнання. Закон № 540 набув чинності 02.04.20 р., а дія пільги поширюється на постачання на території України з 17.03.20 р., тобто пільга була запроваджена заднім числом. У зв'язку із цим виникло запитання: чи можна змінити ціну в укладених договорах? Адже там зазначена сума ПДВ, а згідно з пільгою її не має бути.

Змінити ціну договору можна, але тільки з обопільної згоди сторін і лише в тому випадку, якщо договір ще діє.

Пояснимо докладніше. Як відомо, ціна операції встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається тільки у випадках і на умовах, передбачених договором або законом (ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Якщо необхідно змінити ціну або інші умови договору (строк дії, асортимент товару тощо), то зробити це можна тільки зі згоди другої сторони (ст. 651 ЦК; ст. 188 Господарського кодексу, далі – ГК).

Тому якщо обидві сторони договору згодні внести зміни до чинного договору, тут усе просто – їм достатньо укласти додаткову угоду до договору.

Наприклад, у додатковій угоді сторони можуть зазначити, що первісна ціна не міняється, але на неї не нараховується ПДВ. Таким чином, сума договору зменшиться на суму ПДВ. Якщо оплата за договором уже відбулася, продавець матиме повернути покупцеві надмірно сплачену суму або зарахувати її в рахунок майбутніх платежів.

Зверніть увагу! Якщо ж сторони не домовляться про зміну ціни, то в односторонньому порядку вносити такі зміни до договору заборонено. Проте контрагент має право звернутися до суду з вимогою про внесення змін до договору. Договір може бути змінений у судовому порядку тільки у разі істотних порушень умов договору другою стороною або в інших випадках, установлених законом (ч. 2 ст. 651 ЦК).

А ось якщо договір уже виконаний (товар був поставлений і оплачений), тоді змінити ціну договору не вдасться (ч. 3 ст. 632 ЦК).

Звичайно, покупець може спробувати повернути собі суму «дарма сплаченого» ПДВ. Наприклад, направити продавцеві претензію з вимогою про повернення надмірно сплаченого ПДВ, посилаючись на норми Закону № 540 про запровадження карантинної ПДВ-пільги. Але якщо операція завершена, то виконувати такі вимоги покупця чи ні – це вже на розсуд продавця.

Також покупець може звернутися до суду. Проте суди у цьому питанні, як правило, непохитні: перегляд ціни після виконання договору не здійснюється (див., наприклад, постанову ВГСУ від 11.05.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 66477719).

Завважимо, що розірвати договір після його виконання теж не вийде. Зі змісту ст. 188 ГК та ст. 651 ЦК можна зробити висновок, що розірвати можна тільки чинний договір (на момент звернення до суду з позовом і прийняття відповідного судового рішення) (див., наприклад, постанову ВСУ від 07.08.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 75795797).

Як бачите, застосувати ПДВ-пільгу заднім числом на практиці – не так просто, як на папері.


Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали