• Швидкий пошук надійних рішень
  і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Угода про взаємозалік

21.08.2014 9475 0 0

Акценти цієї статті:

 • у деяких випадках взаємозалік проводити не можна – заважають обмеження, установлені цивільним і податковим законодавством;
 • для правильного проведення взаємозаліку сторонам слід оформити акт звіряння розрахунків і підписати угоду про взаємозалік.

Загальні вимоги для проведення взаємозаліку

За наявності взаємних зобов'язань сторони можуть зарахувати вимоги одна до одної і таким чином припинити господарське зобов'язання. Проте взаємозалік можливий тільки за одночасного дотримання трьох умов (ст. 601 Цивільного кодексу, далі – ЦК):

 • по-перше, між сторонами повинні існувати зустрічні вимоги. Це означає, що кожна зі сторін виступає кредитором за одним договором і боржником – за іншим договором, укладеним між ними;
 • по-друге, вимоги сторін повинні бути однорідними. Наприклад, у покупця є зобов'язання оплатити отриманий від постачальника товар, а у постачальника – зобов'язання оплатити отримані від цього покупця послуги. Іншими словами, однорідними є вимоги товар-товар, гроші-гроші. Якщо ж, наприклад, ви за одним договором повинні перерахувати гроші своєму контрагентові, який за іншим договором повинен вам поставити товар, то взаємозалік між вами неможливий;
 • по-третє, до моменту здійснення взаємозаліку строк виконання зобов'язань уже має настати (або може бути визначений моментом пред'явлення вимоги).

Серед підстав для припинення зобов'язань (гл. 50 ЦК) немає такої підстави, як закінчення строку позовної давності. Іншими словами, навіть після закінчення строку позовної давності боржник може в добровільному порядку погасити заборгованість. Правда, сплативши гроші, боржник уже не зможе вимагати їх назад, посилаючись на їх сплату після закінчення строку позовної давності.

Обмеження для проведення взаємозаліку

У деяких випадках припинення зобов'язань взаємозаліком не допускається нормами чинного законодавства. Умовно ці випадки можна розділити на дві групи: за предметом взаємозаліку і за суб'єктами взаємозаліку.

Так, не можуть бути зараховані вимоги (ст. 602 ЦК):

 • з відшкодування збитку, завданого каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я чи смертю;
 • у разі закінчення строку позовної давності;
 • в інших випадках, установлених договором або законом.

Не можна проводити взаємозалік у разі знаходження активів суб'єкта господарювання в податковій заставі без узгодження з податковим органом (п. 92.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Проте не варто забувати, що згідно з п. 89.2 ПК право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу не перевищує 20 НМДГ (340 грн. = 20 х 17 грн.).

Друга категорія заборон на проведення взаємозаліку стосується статусу суб'єктів господарювання. Так, відповідно до п. 291.6 ПК платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору, є бартерною (товарообмінною) операцією. А бартер заборонений для єдинників. За порушення зазначених вимог реєстрація платником єдиного податка може бути анульована шляхом виключення з реєстру единників (п. 299.10 ПК).

Документальне оформлення взаємозаліку

Згідно зі ст. 601 ЦК для оформлення взаємозаліку достатньо заяви однієї сторони. Заява може бути, наприклад, у вигляді листа, підписаного керівником підприємства або приватним підприємцем. Проте ініціатор проведення взаємозаліку може не знати про існування у другої сторони перешкод для проведення взаємозаліку. Тому щоб уникнути помилок і судових спорів рекомендуємо отримати письмову згоду другої сторони на проведення взаємозаліку.

Найбільш оптимальним варіантом оформлення взаємозаліку буде підписання сторонами двох документів:

 • акта звіряння взаємних розрахунків;
 • двосторонньої угоди про проведення взаємозаліку (див. зразок нижче).


ЗРАЗОК

Угода про взаємозалік

<...>

Сторони уклали цю Угоду про нижченаведене:

Припинити шляхом проведення взаємозаліку зустрічні однорідні вимоги, що існують між ними:

· за договором надання послуг від 15.06.13 р. Сторона 1 зобов'язана сплатити Стороні 2 на погашення заборгованості за отримані послуги в сумі 12 000 (дванадцять тисяч) грн.;

· за договором оренди нежитлового приміщення від 12.12.12 р. № 5/а Сторона 2 зобов'язана сплатити Стороні 1 на погашення заборгованості з орендної плати в сумі 12 000 (дванадцять тисяч) грн.

Вимоги, зазначені в п. 1 Угоди, з моменту набуття нею чинності вважаються зарахованими, а зобов'язання Сторін за зазначеними договорами припиняються.

Сторони не мають взаємних претензій за зазначеними в п. 1 Угоди договорами.

У всьому іншому, що не врегульовано цією Угодою, сторони керуються нормами чинного законодавства.

Ця Угода набуває чинності 20 грудня 2013 року.

Угоду складено у двох примірниках російською мовою, що мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної Сторони.

<...>


ВИСНОВКИ

Зустрічні однорідні вимоги можуть бути припинені шляхом проведення взаємозаліку. Якщо ж з будь-яких причин це неможливо, суб'єкти господарювання можуть розглянути інші способи припинення зобов'язань. Наприклад, замінити одне зобов'язання іншим (новація) або відступити права вимоги чи перевести борг, не забуваючи дотримувати встановлені законом вимоги.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали