Як оформити ТТН при часткових постачаннях?
15.01.2015 1236 0 0
Підприємство придбаває обладнання. Постачальник відправляє його частинами, у розібраному вигляді. Як правильно оформити товарно-транспортну накладну (далі – ТТН) – одну загальну чи на кожне постачання? Що зазначати в розділі «Відомості про вантаж»?
Щоб відповісти на ці запитання, звернемося до норм гл. 11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363 (далі – Правила № 363). Зокрема, у цьому розділі визначено, що основним документом на перевезення вантажів є ТТН за формою, наведеною в додатку 7 до цих Правил. Також тут зазначено, що замовник (вантажовідправник) виписує ТТН не менше ніж у чотирьох примірниках, засвідчує їх підписом і за необхідності печаткою (штампом). При цьому:
- перший примірник залишається у вантажовідправника і служить підставою для списання ТМЦ;
- другий передається вантажоотримувачеві та є підставою для оприбуткування ТМЦ;
- третій і четвертий примірники, засвідчені печаткою і підписом вантажоотримувача, залишаються у вантажоперевізника.
Відповідно до п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезень вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні (додаток до постанови КМУ від 25.02.09 р. № 207), ТТН повинен мати водій юридичної особи або фізособи-підприємця, який займається вантажоперевезеннями на договірних умовах.
Таким чином, наявність ТТН є обов'язковою умовою для перевезення вантажу (обладнання). Як випливає з Правил № 363, вантажовідправник виписує ТТН на кожну поїздку вантажного автомобіля й окремо для кожного вантажоотримувача.
Розглянемо, як правильно заповнити ТТН.
Оскільки у Правилах № 363 не прописано порядок заповнення граф і рядків ТТН, Мінінфраструктури в листі від 11.03.14 р. № 2455/25/10-14 надало роз'яснення щодо заповнення ТТН при автоперевезеннях. На жаль, у цьому листі не говориться про те, що писати в розділі «Відомості про вантаж» (зокрема, при часткових постачаннях).
Відповідно до форми ТТН у цьому розділі необхідно зазначати:
у графі 1 – порядковий номер;
графі 2 – найменування вантажу;
графі 3 – одиницю виміру;
графі 4 – кількість місць;
графі 5 – ціну одиниці товару без ПДВ;
графі 6 – ціну одиниці товару з ПДВ;
графі 7 – вид упаковки;
графі 8 – документи з вантажем;
графі 9 – маса брутто в тоннах.
На нашу думку, при перевезенні обладнання частинами ТТН треба заповнити таким чином:
у графі 2 зазначити найменування тієї частини (частин) обладнання, яка на цей момент перевозиться (наприклад, двигун, станина, корпус, днище, кришка тощо);
графі 3 – одиницю виміру вантажу, що перевозиться (т або шт.), залежно від його виду;
графі 4 – кількість транспортувальних місць (наприклад, кількість контейнерів, ящиків, мішків тощо). При цьому кількість таких місць зазначається окремо за кожним з наведених у графі 2 найменувань вантажу і кожним видом транспортувальної упаковки;
графах 5 та 6 – ціну кожної одиниці, що перевозиться, без ПДВ і з ПДВ відповідно.
Щоб визначити ціну кожної частини обладнання, на наш погляд, у договорі можна передбачити умови перевезення, оцінити кожну частину та узгодити її вартість до початку перевезення, наприклад, шляхом підписання обома сторонами специфікації, яка є невід'ємною частиною договору. У такій специфікації на товар, що поставляється, потрібно дати перелік запчастин, зазначити кількість і ціну кожної одиниці.
Також зверніть увагу, що згідно з п. 11.7 Правил № 363 у випадках, якщо в ТТН немає можливості перелічити всі найменування вантажу, підготовленого до перевезення, замовник додає до такої накладної документ довільної форми з обов'язковою інформацією про цей вантаж. Про таку можливість сказано і в п. 2.7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88: первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документувати господарські операції також можна з використанням самостійних виготовлених бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити або реквізити типових чи спеціалізованих форм.
Коментарі до матеріалу