Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як оформити ТТН при часткових постачаннях?

Підприємство придбаває обладнання. Постачальник відправляє його частинами, у розібраному вигляді. Як правильно оформити товарно-транспортну накладну (далі – ТТН) – одну загальну чи на кожне постачання? Що зазначати в розділі «Відомості про вантаж»?

Щоб відповісти на ці запитання, звернемося до норм гл. 11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363 (далі – Правила № 363). Зокрема, у цьому розділі визначено, що основним документом на перевезення вантажів є ТТН за формою, наведеною в додатку 7 до цих Правил. Також тут зазначено, що замовник (вантажовідправник) виписує ТТН не менше ніж у чотирьох примірниках, засвідчує їх підписом і за необхідності печаткою (штампом). При цьому:

  • перший примірник залишається у вантажовідправника і служить підставою для списання ТМЦ;
  • другий передається вантажоотримувачеві та є підставою для оприбуткування ТМЦ;
  • третій і четвертий примірники, засвідчені печаткою і підписом вантажоотримувача, залишаються у вантажоперевізника.

Відповідно до п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезень вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні (додаток до постанови КМУ від 25.02.09 р. № 207), ТТН повинен мати водій юридичної особи або фізособи-підприємця, який займається вантажоперевезеннями на договірних умовах.

Таким чином, наявність ТТН є обов'язковою умовою для перевезення вантажу (обладнання). Як випливає з Правил № 363, вантажовідправник виписує ТТН на кожну поїздку вантажного автомобіля й окремо для кожного вантажоотримувача.

Розглянемо, як правильно заповнити ТТН.

Оскільки у Правилах № 363 не прописано порядок заповнення граф і рядків ТТН, Мінінфраструктури в листі від 11.03.14 р. № 2455/25/10-14 надало роз'яснення щодо заповнення ТТН при автоперевезеннях. На жаль, у цьому листі не говориться про те, що писати в розділі «Відомості про вантаж» (зокрема, при часткових постачаннях).

Відповідно до форми ТТН у цьому розділі необхідно зазначати:

у графі 1 – порядковий номер;

графі 2 – найменування вантажу;

графі 3 – одиницю виміру;

графі 4 – кількість місць;

графі 5 – ціну одиниці товару без ПДВ;

графі 6 – ціну одиниці товару з ПДВ;

графі 7 – вид упаковки;

графі 8 – документи з вантажем;

графі 9 – маса брутто в тоннах.

На нашу думку, при перевезенні обладнання частинами ТТН треба заповнити таким чином:

у графі 2 зазначити найменування тієї частини (частин) обладнання, яка на цей момент перевозиться (наприклад, двигун, станина, корпус, днище, кришка тощо);

графі 3 – одиницю виміру вантажу, що перевозиться (т або шт.), залежно від його виду;

графі 4 – кількість транспортувальних місць (наприклад, кількість контейнерів, ящиків, мішків тощо). При цьому кількість таких місць зазначається окремо за кожним з наведених у графі 2 найменувань вантажу і кожним видом транспортувальної упаковки;

графах 5 та 6 – ціну кожної одиниці, що перевозиться, без ПДВ і з ПДВ відповідно.

Щоб визначити ціну кожної частини обладнання, на наш погляд, у договорі можна передбачити умови перевезення, оцінити кожну частину та узгодити її вартість до початку перевезення, наприклад, шляхом підписання обома сторонами специфікації, яка є невід'ємною частиною договору. У такій специфікації на товар, що поставляється, потрібно дати перелік запчастин, зазначити кількість і ціну кожної одиниці.

Також зверніть увагу, що згідно з п. 11.7 Правил № 363 у випадках, якщо в ТТН немає можливості перелічити всі найменування вантажу, підготовленого до перевезення, замовник додає до такої накладної документ довільної форми з обов'язковою інформацією про цей вантаж. Про таку можливість сказано і в п. 2.7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88: первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документувати господарські операції також можна з використанням самостійних виготовлених бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити або реквізити типових чи спеціалізованих форм.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали