• Швидкий пошук надійних рішень
  і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Автомобіль підприємства потрапив у ДТП: як діяти?


Що сталося: автомобіль підприємства потрапив у дорожньо-транспортну пригоду (далі – ДТП) та отримав пошкодження. Ні водій, ні пасажири автомобілів – учасників ДТП не постраждали. ДТП сталася з вини водія іншого автомобіля, який порушив правила дорожнього руху.

Які наслідки: у результаті ДТП підприємству завдано збитку у вигляді витрат на відновлення пошкодженого автомобіля.

Що цікавить підприємство: як діяти безпосередньо після ДТП (які документи повинні бути оформлені для підтвердження як факту ДТП, так і наявності пошкоджень, завданих автомобілю внаслідок ДТП), щоб підприємство надалі змогло отримати від страхової компанії страхове відшкодування або від винуватця ДТП компенсацію завданого збитку.


Що таке ДТП із погляду закону?

ДТП – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу (далі – ТЗ), унаслідок якої загинули або поранені люди або завдано матеріального збитку (п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.01 р. № 1306, далі – Правила № 1306).

Що треба робити водієві відразу після ДТП?

Якщо автомобіль потрапив у ДТП, водій повинен: зупинити автомобіль і залишатися на місці пригоди, включивши аварійну сигналізацію і встановивши знак аварійної зупинки (п. 2.10, 9.10 Правил № 1306).

Не можна відразу залишати місце ДТП. По-перше, це порушення п. 2.10, 9.10 Правил № 1306, за яке на водія може бути накладене адміністративне стягнення (ст. 1224 КУпАП) у вигляді:

 • штрафу в розмірі 15 НМДГ (255 грн.),
 • або громадських робіт на строк від 30 до 40 годин,
 • або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.

По-друге, залишаючи місце ДТП, ви позбавляєте себе можливості взяти участь у складанні документів, що фіксують як факт самого ДТП, так і його наслідки (пошкодження, завдані автомобілям – учасникам ДТП).

Чи обов'язково викликати поліцію в разі ДТП?

Законодавство передбачає два варіанти документального оформлення ДТП (п. 33.2 Закону від 01.07.04 р. № 1961-IV, далі – Закон № 1961; п. 2.11 Правил № 1306):

 • учасниками ДТП, без залучення співробітників поліції;
 • співробітниками поліції.

У яких випадках можна документально оформити факт ДТП без участі поліцейських?

Учасники ДТП мають право документально оформити ДТП без залучення співробітників поліції у випадку, якщо (п. 1.7, 33.2 Закону № 1961; п. 2.11 Правил № 1306):

ДТП сталася за участі автомобілів, зазначених у чинних договорах обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, і автомобілі експлуатуються особами, відповідальність яких застрахована;

 • відсутні люди, які травмовані (загинули);
 • водії згодні з обставинами ДТП;
 • у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських засобів, що знижують увагу і швидкість реакції.

У разі невиконання хоча б однієї з вищенаведених умов, а також у всіх інших випадках необхідно сповіщати орган або підрозділ поліції та чекати прибуття співробітників поліції на місці ДТП (п. 2.10 Правил № 1306).

Зверніть увагу: оформляти ДТП без участі поліцейських – це право, а не обов'язок учасників ДТП. А це означає, що коли учасники ДТП не хочуть скористатися своїм правом оформити ДТП самостійно за наявності такої можливості, вони не зобов'язані це робити.

Як оформляється ДТП без залучення співробітників поліції?

У цьому випадку учасники ДТП складають повідомлення про ДТП за зразком, установленим Моторним (транспортним) страховим бюро України (далі – МТСБУ) (що частіше в ужитку називається європротокол).

Європротокол – це спеціальний бланк, зразок якого уніфікований у країнах Євросоюзу, що заповнюється водіями – учасниками ДТП на місці аварії. Форма європротоколу в українському варіанті – це форма повідомлення про ДТП, затверджена протоколом Президії МТСБУ від 11.08.11 р. № 274/2011 (далі – Протокол № 274).

Ознайомитися з бланком повідомлення про ДТП, Інструкцією щодо заповнення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, затвердженою Протоколом № 274 (далі – Інструкція № 274), і самим Протоколом № 274 ви можете на офіційному сайті МТСБУ.

Бланк повідомлення (європротоколу) безплатно видається власникові автомобіля страховою компанією при укладенні договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (п. 17.5 Закону № 1961).

Перш ніж заповнювати повідомлення про ДТП, радимо сфотографувати місце пригоди і ТЗ, причетні до ДТП. Такі фотографії вам знадобляться надалі для подання страховій компанії разом із повідомленням про ДТП.

При складанні повідомлення (європротоколу):

 • використовується тільки один комплект повідомлення (європротоколу), який складається з трьох аркушів: титульної сторінки, оригіналу і копії повідомлення будь-кого з учасників ДТП (п. 3 Інструкції № 274);
 • заповнюється повідомлення (європротокол) чітко, розбірливо, від руки кульковою ручкою і бажано друкованими літерами, обов'язково зазначаються всі відомості про кожного учасника ДТП, потім європротокол підписується водіями ТЗ, причетних до ДТП (п. 2, 4 Інструкції № 274);
 • вносити виправлення до повідомлення (європротоколу) категорично забороняється. Якщо бланк європротоколу зіпсовано, необхідно заповнити інший бланк (п. 6 Інструкції № 274);
 • Листи повідомлення (європротоколу) можуть бути розділені тільки після заповнення і підписання бланка учасниками ДТП.

Зверніть увагу: учасники ДТП зобов'язані не пізніше трьох днів із дати ДТП звернутися зі своїм примір-ником заповненого європротоколу до страховика, з яким вони укладали договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів (пп. 33.1.4 Закону № 1961).

Від чого звільняються учасники ДТП, які склали європротокол?

Якщо водії скористалися правом скласти європротокол, вони звільняються:

1. Від обов'язку (п. 33.2 Закону № 1961, п. 2.11 Правил № 1306):

 • не залишати місце ДТП;
 • інформувати підрозділ національної поліції про ДТП;
 • записати прізвища й адреси очевидців ДТП;
 • вжити всіх можливих заходів для збереження слідів події, їх огородження та організації об'їзду місця пригоди;
 • не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

2. Від адміністративної відповідальності, передбаченої за ДТП (ст. 124 КУпАП);

Як діяти, якщо оформляти ДТП будуть поліцейські?

Якщо оформляти ДТП будуть поліцейські, учасникам ДТП необхідно виконати ряд дій, передбачених п. 2.10 Правил № 1306:

1. Не переміщати автомобілі та предмети, що мають відношення до ДТП, вжити всіх можливих заходів для збереження слідів ДТП, обгородивши їх та організувавши об'їзд місця, де сталася ДТП. Це необхідно для того, щоб фактичні обставини й умови, за яких сталося ДТП, були зафіксовані в неперекрученому вигляді.

2. Записати прізвища й адреси очевидців ДТП (п. 2.10 Правил № 1306). Свідчення очевидців допоможуть надалі довести, хто саме був винуватцем ДТП. Але очевидці ДТП – це сторонні люди, які, як правило, поспішають у своїх справах і не захочуть чекати, поки ви домовитеся з іншим учасником ДТП або приїде поліція. Тому якщо очевидці погоджуються надалі підтвердити обставини, за яких відбулося ДТП, то не втрачайте часу і просто запишіть контактні дані цих людей, їх номери телефонів.

3. До проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголь, наркотики, а також медичні препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Нагадаємо, що водієві заборонено керувати транспортним засобом (п. 2.9 Правил № 1306):

 • у стані алкогольного сп'яніння;
 • перебуваючи під впливом наркотичних або токсичних речовин;
 • у хворобливому стані або стані стомлення;
 • перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції та увагу.

У разі ДТП водії, як правило, проходять медичний огляд. Такий огляд вони можуть пройти за направленням поліції або за своєю ініціативою.

Якщо водій у період після ДТП і до проведення медичного огляду без призначення медичного працівника споживе алкоголь, наркотики або медичні препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки), то результат медичного огляду покаже відповідний стан водія. І у цьому випадку водієві буде дуже важко довести, що на момент ДТП він був у нормальному стані.

4. Проінформувати інших учасників ДТП про себе, своє місцезнаходження, місцезнаходження страховика, про відповідні страхові поліси (пп. 33.1.3 Закону № 1961).

Які документи складають співробітники поліції при оформленні ДТП, що сталася внаслідок порушення правил дорожнього руху?

Якщо ДТП оформляють співробітники поліції, вони складають:

 • схему місця ДТП;
 • протокол про адміністративне правопорушення стосовно винуватця ДТП.

Які вимоги до складання схеми місця ДТП?

Схема місця ДТП складається за формою, наведеною в додатку 9 до Інструкції, затвердженої наказом МВС від 26.02.09 р. № 77 (далі – Інструкція № 77). Вичерпний перелік відомостей, які повинна містити така схема, наведено у п. 6.1 Інструкції № 77.

Схема місця ДТП підписується (п. 6.1, 6.2 Інструкції № 77):

 • працівником поліції, який склав схему;
 • особами, які брали участь в огляді (понятими – незалежними особами, які не мають відношення до ДТП);
 • водіями ТЗ – учасниками ДТП.

Перед підписанням схеми місця ДТП обов'язково вивчіть її. Якщо зображення на схемі вам не зрозумілі або ви не згодні з відображеними на схемі обставинами ДТП, тоді або не підписуйте схему, або підпишіть, але вкажіть про наявність у вас заперечень, які будуть подані додатково.

Учасники ДТП мають право отримати копію схеми або фотографій місця ДТП. Але для цього їм необхідно письмово звернутися до підрозділу поліції, працівники якого оформляли це ДТП (п. 6.1 Інструкції № 77):

Хто та як складає протокол про адміністративне правопорушення?

КУпАП передбачає різні види адміністративних правопорушень, пов'язаних із порушенням правил дорожнього руху. Одним з найбільш поширених є адміністративне правопорушення, зазначене у ст. 124 КУпАП (порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що завдало пошкодження ТЗ, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд та іншого майна).

Повноваження співробітників поліції складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 КУпАП, установлено ст. 255 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення складається за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції № 77.

Протокол про адміністративне правопорушення – це документ, який фіксує факт вчинення такого правопорушення. Протокол є основним документом, на підставі якого надалі суд розглядатиме справу про адміністративне правопорушення і встановлюватиме винуватця ДТП.

Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення передбачені ст. 256 КУпАП.

Так, протокол про адміністративне правопорушення підписується:

 • поліцейським, який склав протокол;
 • особою, яка, на думку поліцейського, вчинила адміністративне правопорушення. Якщо винуватець відмовляється підписати протокол, про це робиться запис у протоколі, який завіряється підписами свідків;
 • тим, хто постраждав у результаті ДТП;
 • свідками ДТП (за наявності таких).

До протоколу долучаються також (п. 6.1 Інструкції № 77):

 • письмові пояснення учасників і свідків ДТП;
 • схема місця ДТП;
 • інші документи (за наявності таких).

Якщо ви даєте письмові пояснення з приводу ДТП, то або висловлюйте свою позицію самостійно, або уважно читайте текст, записаний із ваших слів поліцейським. Нічого не підписуйте, не читаючи. Адже від ваших свідчень надалі залежатиме правильність установлення обставин ДТП.

Які ще дії необхідно виконати у разі ДТП?

Учасникам ДТП (як винуватцеві ДТП, так і стороні, що постраждала) необхідно:

1. Не пізніше трьох робочих днів із дня ДТП подати страховикові, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених ст. 41 Закону № 1961 – МТСБУ), заповнене повідомлення про ДТП установленого зразка МТСБУ, а також відомості про місцезнаходження свого ТЗ і пошкодженого майна, контактний телефон і свою адресу. Якщо водій ТЗ із поважної причини не мав можливості виконати цей обов'язок, він повинен підтвердити причину документально (пп. 33.1.4 Закону № 1961).

2. Зберігати пошкоджений ТЗ у тому стані, у якому він перебуває після ДТП, доти, доки його не огляне представник страхової компанії, або аварійний комісар, або експерт (у випадках, передбачених ст. 41 Закону № 1961, – представник МТСБУ), забезпечивши зазначеній особі можливість провести огляд пошкодженого ТЗ (п. 33.3 Закону № 1961).

Якщо протягом 10 робочих днів після отримання страховою компанією (у випадках, передбачених ст. 41 Закону № 1961 – МТСБУ) повідомлення про ДТП її уповноважений представник не прибув до місцезнаходження пошкодженого майна, власник авто або водій, який керував автомобілем під час ДТП, звільняються від обов'язку зберігати пошкоджене майно (ТЗ) у тому стані, в якому воно перебувало після ДТП, за умови, що нез'явлення уповноваженого представника страхової компанії (у випадках, передбачених ст. 41 Закону № 1961, – представника МТСБУ) сталося не з вини водія або власника авто.

Висновки

Правильні дії учасників ДТП і складання документів, що фіксують обставини ДТП, дозволять надалі визначити винуватця ДТП й отримати відшкодування завданого внаслідок ДТП збитку. Адже оцінка розміру збитку буде проводитися виходячи з тих пошкоджень автомобіля, які будуть спочатку зафіксовані або в європротоколі, або у схемі місця ДТП.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали