Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Заповнюємо нову форму декларації ФОП – єдинника третьої групи за I квартал 2021 року

23.04.2021 4494 1 1

Завершився квартал 2021 року. ФОП-спрощенці третьої групи готуються звітувати з єдиного податку. Податкову декларацію за новою формою вони подають уперше саме за квартал. Розглянемо, як правильно її заповнити.

За якою формою подається декларація

Податкова декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – декларація) подається за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578 у редакції наказу Мінфіну від 09.12.20 р. № 752 (далі – Наказ № 752). І за І квартал 2021 року ФОП-єдинник має подати декларацію вже за новою формою (п. 2 Наказу № 752).

Зверніть увагу! У звітності об’єднали єдиний податок та ЄСВ.

ФОП першої та другої груп подають таку об’єднану звітність за результатами року. А от ФОП третьої групи звітують щоквартально. Термін подання, як і раніше, – 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (пп. 49.18.2 ПК). Зважте на те, що з урахуванням святково-вихідних перенесень граничний день подання Податкової декларації за I квартал 2021 року– 11.05.21 р.

Подається декларація за місцем реєстрації платника єдиного податку, тобто до податкового органу за податковою адресою ФОП (п. 45.1 та 296.4 ПК).

Нову форму декларації доповнено окремим додатком 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (аналог колишнього Д5). Цей додаток ФОП третьої групи вперше подають у складі декларації за IV квартал 2021 року (п. 296.3 ПК). Отже, за I квартал додаток 1 не заповнюється у складі звітної декларації. Розглянемо покроково порядок заповнення оновленої форми.

Визначаємо тип декларації

Форма передбачає такі типи: звітна, звітна нова, уточнюючиа і довідково (рядки 0104 поля 1, див. фрагмент 1).

Фрагмент 1. Тип декларації

1

ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ ПЛАТНИКА
ЄДИНОГО ПОДАТКУ –
ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ – ПІДПРИЄМЦЯ

01

Х

Звітна

02

 

Звітна нова

03

 

Уточнююча

04

 

Довідково*

Декларацію з типом «Звітна» або «Звітна нова» подають у межах граничного терміну звітування. Кількість декларацій з типом «Звітна нова» у межах строку звітування не обмежена. У ній заповнюються нові показники, тобто весь формат декларації з «правильними» значеннями. Така «Звітна нова» йде на заміну раніше поданої «Звітної» чи «Звітної нової».

Якщо виникає потреба виправити помилки попередніх звітних періодів, платник має подати Декларацію з типом «Уточнююча». Такий тип міститься як у декларації, так і в додатку 1. А отже, з’явилася можливість виправити помилки в частині ЄСВ за попередні роки. Терміни подання декларації з типом «Уточнююча» не визначено, тобто вона подається, коли виникає потреба у виправленні помилок. Тип декларації «Уточнююча» у разі подання додатка 1 щодо ЄСВ для призначення пенсії / матеріального забезпечення, страхових виплат не застосовується.

Зверніть увагу! Зміни відбулися щодо призначення типу декларації «Довідково». Відтепер вона використовуватиметься:

  • для отримання ФОП довідки про доходи за інший, ніж квартальний (річний), податковий (звітний) період;
  • для призначення пенсії / матеріального забезпечення, страхових виплат (лікарняні, декретні, пенсія).

У першому випадку в полі 02 заголовної частини декларації зазначається номер календарного місяця, за який подається форма. Податкові зобов’язання з єдиного податку в розділі V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» не визначаються, Додаток 1 «Відомостей про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» не подається. Отже, подання такої Декларації не звільняє ФОП від обов’язку подання декларації у строк, установлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду. У такому разі позначка проставляється одна.

У другому випадку обов’язково зазначається тип декларації «Звітна» або «Звітна нова» з додатковою позначкою «Довідкова». А отже, позначок в такому разі проставляється дві.

Заповнюємо заголовну частину декларації

У заголовній частині декларації в полі 02 проставляється позначка звітного кварталу (див. фрагмент 2). У цьому полі також може бути позначка місяця:

  • для отримання довідки про доходи платником зазначається номер календарного місяця, за який подається декларація з позначкою «Довідково»;
  • для призначення пенсії платником вказується арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця, в якому подається декларація;
  • для забезпечення реалізації права на матеріальне забезпечення та страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням платник вказує арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця, в якому настав страховий випадок.

Фрагмент 2. Звітний період

1 из 1

Поле 03 «Податковий (звітний) період, який уточнюється» заповнюємо лише в разі заповнення розділу IV декларації – визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Заповнюється за тим самим принципом, що і поле «Податковий (звітний) період» (див. фрагмент 3).

Фрагмент 3. Звітний період, який уточнюється

4

Васильківська ДПІ ГУ ДПС у Київській області

(найменування контролюючого органу, до якого подається звітність)

5

Платник

Фізична особа – підприємецьПупків Микола Іванович

 

(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) платника податків згідно з реєстраційними документами)

6

 

Податкова адреса  
   м. Васильків, вул. Соборна 5, Обухівський район, Київська область
(податкова адреса (місце проживання) платника податку)
Електронна адреса ХХХ@ ukr.net  Телефон 050 1110506

 

7

Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта1

 

 2

 0

 9

 7

 6

 0

 3

 5

 5

 1

                   

У полі 06 ФОП зазначає свою податкову адресу, а саме місце проживання, за якою проведено державну реєстрацію та за якою в податковому органі вона взята на облік як платник податків (п. 45.1 ПК).

Якщо ФОП змінила місце реєстрації, потрібно внести нові дані після реєстрації змін до ЄДР та Реєстру платників єдиного податку. ФОП третьої групи має внести такі зміни шляхом подання заяви не пізніше останнього дня кварталу, в якому змінено адресу (ст. 298.6 ПК).

Зверніть увагу! У Декларації ФОП тепер обовязково зазначається електронна адреса, номер телефону.

У полі 07 зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податку або серія та номер паспорта, якщо фізична особа через релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку в паспорті.

Поле 8 заповнюється лише за наявності підстав (див. фрагмент 4), а саме в разі подання декларації за останній податковий (звітний) період (квартал, півріччя, три квартали), на який припадає дата державної реєстрації припинення або переходу на сплату інших податків і зборів, коли платник єдиного податку звільняється від обов’язку подання декларації у строк, визначений для річного податкового (звітного періоду).

Фрагмент 4. Припинення державної реєстрації або відмова від спрощеної системи оподаткування

8

Особливі відмітки

8.1

 

платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення2

8.2

 

платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів2

У полі 9 ФОП-роботодавці зазначають фактичну чисельність найманих працівників у звітному періоді. Ідеться лише про осіб, які перебувають у трудових відносинах з ФОП, тобто працюють на умовах трудового договору. Якщо протягом звітного кварталу кількість найманих працівників змінювалася, то в полі 9 зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду (див. категорію 108.0 8«ЗІР»).

У полі10 зазначається код та назва виду економічної діяльності відповідно до КВЕД. За роз’ясненням податківців (категорія 108.08 «ЗІР»), потрібно зазначити лише ті види підприємницької діяльності, за якими фактично здійснювали діяльність у звітному періоді.

Фрагмент 5

І. ЗАГАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

9

Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)

 2

10

Види підприємницької діяльності у звітному періоді3:

Код згідно з КВЕД

Назва згідно з КВЕД

47.2

Роздрібна торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах

Порядок відображення доходів ФОП третьої групи

ФОП третьої групи відображає показники господарської діяльності за I квартал 2021 року в розділі ІV. Тут жодних змін не відбулося. Підставою для заповнення цього розділу є дані Книги обліку доходів або доходів/витрат.

Зверніть увагу! З 01.01.21 р. ФОП третьої групи самостійно визначають формат обліку доходів, а платники ПДВ – доходів та витрат. ФОП ведуть облік доходів або доходів /витрат у довільній формі шляхом помісячного відображення (п. 296.1 ПК). Разом з цим, за власним бажанням ФОП може робити записи в довільну Книгу обліку щодня. Інформація про місячні обсяги доходу або доходу/витрат, що вносяться до довільної Книги обліку, має відповідати змісту первинних документів за відповідний період.

Рядок 05 заповнюють ФОП третьої групи, які сплачують єдиний податок у розмірі 3 % доходу зі сплатою ПДВ .

У рядку 07 зазначаються доходи, що оподатковуються за підвищеною ставкою 15%, а саме:

  • суми перевищення обсягу доходу, дозволеного для перебування на ЄП (п. 291.4 ПК). 2021 року дохід ФОП третьої групи не має перевищувати 1 167 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року – 7 002 000,00 грн;
  • дохід, отриманий у разі застосування іншого способу розрахунків, ніж дозволено ПК (негрошовий розрахунок, наприклад бартер);
  • дохід, отриманий від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Зверніть увагу! Не включаються до підприємницького доходу пасивні доходи (проценти, роялті, дивіденди, страхові виплати та відшкодування), отримані ФОП. Такі доходи оподатковуються як доходи фізособи (п. 292.10 ПК).

Рядки 5 розділу ІV та 10 розділу V заповнюють лише ФОП третьої групи, що є платниками ПДВ.

Рядок 13 «Нараховано за попередній звітний (податковий) період» за I квартал 2021 року не заповнюється. У наступних звітних кварталах тут зазначатиметься значення рядка 12 Декларації за попередній період року.

Виправлення самостійно виявлених помилок

Розділ VІ «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» заповнюється в разі виправлення помилок попередніх звітних періодів (див. фрагмент 6).

Фрагмент 6. Виправлення помилок

VІ. ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ У ЗВ’ЯЗКУ З ВИПРАВЛЕННЯМ САМОСТІЙНО ВИЯВЛЕНИХ ПОМИЛОК

Назва показника

Код рядка

Обсяг (грн., коп.)4

Сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету, за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлена помилка (рядок 14 відповідної декларації)

15

 

Уточнена сума податкових зобов’язань за звітний (податковий) період, у якому виявлена помилка

16

 

Розрахунки у зв’язку з виправленням помилки:

Збільшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету
(рядок 16 – рядок 15, якщо рядок 16 > рядка 15)

17

 

Зменшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету6
(рядок 16 – рядок 15, якщо рядок 16 < рядка 15)

18

 

Сума штрафу, яка нарахована платником податку самостійно у зв’язку з виправленням помилки, ----– % (рядок 17 х 3 % або 17 х 5 %)7

19

 

Сума пені, яка нарахована платником податку самостійно відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу ІІ Податкового кодексу України

20

 

Визначення податкового зобов’язання з ЄСВ

Новий розділ VІІ «Визначення податкових зобов’язань із сплати єдиного внеску за даними звітного (податкового) періоду» у Декларації за I квартал 2021 року не заповнюємо (див. фрагмент 7).

Адже вперше додаток 1 ФОП – спрощенці третьої групи подають у складі Декларації за IV квартал 2021 року (п. 296.3 ПК).

Фрагмент 7. Визначення податкового зобов’язання з ЄСВ

VІІ. ВИЗНАЧЕННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ІЗ СПЛАТИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ ЗА ДАНИМИ ЗВІТНОГО (ПОДАТКОВОГО) ПЕРІОДУ

Назва показника

Код рядка

Обсяг (грн., коп.)4

Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду (рядок Усього графа 4 розділу 9 додатку 1)

21

 

Розглянемо на прикладі заповнення декларації ФОП третьої групи.

Приклад

Протягом I кварталу підприємець – єдинник третьої групи отримав такі доходи (див. фрагмент 8):

1. У січні – безготівкові надходження в сумі 191 000 грн.

2. У лютому:

  • виручка від реалізації товару в безготівкові формі – 150 000 грн;
  • комісійна винагорода від комітента за реалізацію товару в безготівковій формі – 2 000 грн;
  • виручка готівкою від продажу товарів, отриманих на комісію – 10 000,00 грн (транзитні кошти). Перераховано комітенту в день отримання.

3. У березні:

  • виручка від продажу товарів у безготівкові формі – 138 000 грн;
  • оплата від покупця за поставлений товар через систему LiqPay – 28 000 грн, комісія за зарахування коштів становить 140,00 грн;
  • помилково зараховані кошти, повернуті в березні – 5 600 грн.

Фрагмент 8. Книга обліку доходів ФОП третьої групи

Період

Зміст

Дохід від підприємницької діяльності

Дохід за ставкою 15%

Вартість проданих товарів, виконаних робіт, наданих послуг

Вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)

Всього
(гр. 5 + гр. 6)

Вид

Сума

Сума

Вирахування з доходу

Скоригована сума доходу

(гр. 3 – гр. 4)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Січень

Виручка за місяць

191 000,00

-

191 000,00

-

191 000,00

- -

Лютий

Виручка за місяць

162 000,00

-10 000,00

152 000,00

-

152 000,00

- -
 

Виручка від реалізації товарів (безготівкові)

152000,00

-

152 000,00

- - - -
 

Готівка

10 000,00

-

10 000,00

- - - -
 

Кошти комітента

-

-10 000,00

-10 000,00

- - - -

Березень

 

171740,00

-5 600,00

166 140,00

-

166 140,00

- -
 

Виручка від реалізації товарів (безготівкові)

166 000,00

-

166 000,00

- - - -
 

Комісія LiqPay

140,00

-

140,00

- - - -
 

Помилково зараховані кошти

5 600,00

-5 600,00

-

- - - -

І кв.2021р.

524 740,00

-15 600,00

509 140,00

- - - -

Зверніть увагу! Якщо помилково зараховані кошти не повернуто на кінець звітного кварталу, ФОП не може зазначати їх як вирахування з доходу. А тому має включити такі кошти в оподаткування за І квартал 2021 року. Після повернення, наприклад у квітні, потрібно відкоригувати оподатковуваний дохід за І квартал через Декларацію «Звітна», «Звітна нова» або «Уточнююча».

Дані Книги обліку переносимо до розділу IV (див. фрагмент 9).

Фрагмент 9. Розділ ІV Декларації

ІV. ПОКАЗНИКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ТРЕТЬОЇ ГРУПИ

Назва показника

Код рядка

Обсяг (грн., коп.)4

Обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 3 %

05

Обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5 %

06

509 140,00

Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків (згідно з пунктом 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), у звітному (податковому) періоді5

07

Далі розраховуємо податкові зобов’язання за І квартал 2021 року (див. фрагмент 10).

Фрагмент 10. Визначення податкових зобовязань

V. ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ПО ЄДИНОМУ ПОДАТКУ

Назва показника

Код рядка

Обсяг (грн., коп.)4

Загальна сума доходу за звітний (податковий) період (сума значень рядків 01 + 02 + 03 + 04 + 05 + 06 + 07)

08

509 140,00

Сума податку за ставкою 15 % ((рядок 02 + рядок 04 + рядок 07) х 15 %)

09

Сума податку за ставкою 3 % (рядок 05 х 3 %)

10

Сума податку за ставкою 5 % (рядок 06 х 5 %)

11

25 457,00

Нараховано всього за звітний (податковий) період (рядок 9 + рядок 10 + рядок 11)

12

25 457,00

Нараховано за попередній звітний (податковий) період (значення рядка 12 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)

13

Сума єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 12 – рядок 13)

14

25 457,00

Доповнення та додатки до Декларації

За потреби може бути подано доповнення за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною Декларації (п. 46.4 ПК). Про це робиться відмітка у відповідному полі Декларації (див. фрагмент 11)

Фрагмент 11. Відмітка про доповнення

Доповнення до податкової декларації (заповнюється і додається відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 розділу ІІ Податкового кодексу України) на арк.

№ з/п

Зміст доповнення

   

За І квартал подавати додаток 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» не потрібно. Цей додаток подається у складі Декларації за IV квартал 2021 року, тобто лише у складі річної звітності. Отже, і відмітку не ставимо.

До декларації додається:

1

Додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»8

У Декларації також проставляється дата подання, П.І.Б. ФОП (або уповноваженої особи, її реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта) та його підпис.

Декларація_ФОП_ЄП.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали