Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ФОП – єдинник планує продавати товари онлайн: який КВЕД обрати

01.06.2021 835 0 1

Цивільне законодавство дозволяє ФОП здійснювати будь-які види діяльності, крім заборонених державою. А от Податковий кодекс установлює певні обмеження на види діяльності з метою оподаткування.


Онлайн-торгівля – важливий тренд сьогодення. Багато ФОП надають перевагу цьому мобільному способу продажів. Однак, ідучи в ногу із часом, важливо не порушувати норми податкового законодавства. Для ФОП – платників єдиного податку (далі – ЄП) Податковий кодекс (далі – ПК) установлює залежність оподаткування доходів від КВЕД, зазначених у Реєстрі платників ЄП. Якщо ФОП здійснює не зазначений у Реєстрі вид діяльності, то він має:

  • перейти зі спрощеної системи оподаткування на загальну з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювався такий вид діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК). Якщо ФОП – платник ЄП добровільно не виявить бажання залишати лави спрощенців, то фіскали примусово анулюють реєстрацію платника ЄП відповідно до пп. 299.10 і 299.11 ПК;
  • сплатити з доходу, отриманого від здійснення незареєстрованої діяльності, ЄП за збільшеними ставками, а саме 15 % для першої і другої групи (пп. 293.4–5 ПК).

Чи є в ПК обмеження по для інтернет – торгівлі за видами діяльності?

ПК не містить обмежень щодо діяльності платників ЄП згідно з КВЕД у разі дотримання ними інших умов перебування на спрощеній системі оподаткування, передбачених ст. 291 ПК. У п. 291.5 ПК визначено види діяльності, які повністю або частково заборонені для платників ЄП. Отже, ФОП не має права здійснювати продаж підакцизних товарів, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, продаж предметів мистецтва й антикваріату.

Обмеження на онлайн-торгівлю ФОП першої групи

Не зможуть торгувати онлайн ФОП першої групи. Адже у них чітко визначено локацію торгівлі – територія ринку. А тому, якщо виникає потреба перейти на онлайн-продажі, ФОП першої групи доцільно змінити групу платника ЄП (на другу чи третю). Для цього не пізніше як за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід, ФОП має подати заяву до податкового органу (пп. 298.1.5 ПК).

Обмеження на онлайн-торгівлю ФОП другої групи

Згідно з пп. 2 п. 4 ст. 291 ПК ФОП може надавати послуги населенню, а також юридичним особам та ФОП, що перебувають на ЄП. На цю норму слід звернути увагу, надаючи супутні послуги (доставка, установка тощо). А от обмежень щодо продажу товарів у ПК немає.

КВЕД для інтернет-торгівлі

Щоб уникнути проблем з оподаткуванням, ФОП має вчасно актуалізувати свої КВЕД. Основний код економічної діяльності для інтернет-магазину – КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет».

 Цей клас включає роздрібну торгівлю за допомогою компаній поштового замовлення або мережі Інтернет, тобто діяльність із роздрібної торгівлі, де покупець здійснює свій вибір, використовуючи інформацію в рекламних оголошеннях, каталогах, на вебсайтах чи будь-якій іншій рекламній продукції, та здійснює замовлення поштою, телефоном або через мережу Інтернет (зазвичай за допомогою спеціальних засобів, розміщених на вебсайті). Товар, який купується, може бути або безпосередньо завантажений з інтернет-сайту, або доставлений покупцеві.

Зазвичай до КВЕД 47.91 доводиться підбирати додаткові КВЕД для інтернет-магазинів. Це визначається специфікою діяльності ФОП, функціями сайту тощо. Наприклад, найпоширенішими додатковими КВЕД для інтернет-магазинів є: 46.19 «Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту» або 46.42 «Оптова торгівля одягом і взуттям», 46.43 «Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення» та інші КВЕД, що обумовлюють оптову торгівлю. Це може бути КВЕД 73.11 «Рекламні агентства» та 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації» – притаманні для сайтів інформаційних агентств і маркетплейсів, які заробляють здебільшого на рекламних оголошеннях. Інтернет-магазини зі значною кількістю відвідувачів сайту також нерідко використовують ці КВЕД для зазначення в податкових звітах поряд із доходами від реклами.

Що під забороною в інтернет-торгівлі

ФОП самостійно визначає асортимент товарів (п. 1.3 Правил продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями, затверджених наказом Мінекономіки від 19.04.07 р. № 103). Проте слід пам’ятати, що торгувати через інтернет-магазин можна всіма товарами, продаж яких не заборонено чинним законодавством.

Такими товарами, забороненими для торгівлі не лише через інтернет-магазини, а й через стаціонарні, зокрема, є:

  • вогнепальна зброя усіх видів і боєприпаси до неї, холодна зброя та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони (кастети, стилети, балончики з рідиною паралітичної дії тощо);
  • радіоактивні матеріали;
  • наркотики і нарковмісні речовини;
  • неліцензоване ПЗ, аудіо– та відеоматеріали;
  • матеріали антидержавної спрямованості;
  • матеріали, що пропагують ксенофобію;
  • товари і матеріали кримінальної спрямованості;
  • фашистська атрибутика;
  • паролі банківських рахунків, викрадені кредитні картки чи інші фінансові дані;
  • зникаючі види тварин, рослин, птахів тощо.

Зверніть увагу: деякі види товарів можна продавати лише в спеціально обладнаних приміщеннях роздрібної торгівлі. Так, ст. 1 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визнає місцем торгівлі конкретне приміщення (будівля, споруда), а для торгівлі алкоголем (крім пива) ще й установлює обмеженнями щодо площі торговельного залу (не менше 20 кв. м). Отже, торгувати через інтернет-магазин алкоголем і тютюном на сьогодні не вийде (ІПК ДПС від 21.02.20 р. № 736/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).

Водночас крім цих повністю заборонених для торгівлі товарів є ще низка товарів, торгувати якими, хоча й не заборонено законодавством, через інтернет-магазин не вдасться. Ідеться про товари, для яких установлено особливі умови доставки. Зокрема, у п. 32 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.09 р. № 270, прямо зазначено ті товари, які пошта не дозволяє пересилати. У цьому переліку є як повністю заборонені до продажу товари (див. вище), так і умовно дозволені (торгувати можуть окремі суб’єкти господарювання). Зокрема, із дозволених для продажу товарів пошта не може доставляти:

  • вибухові, легкозаймисті або інші небезпечні речовини, якщо інше не передбачено законодавством;
  • наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, включені до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства;
  • токсичні та радіоактивні речовини, ртуть, кислоти, отруйні, їдкі речовини;
  • тварин та отруйні рослини;
  • харчові продукти, строк зберігання яких не перевищує 10 діб;
  • спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, перелік яких визначається Кабміном.

Продаж ліків, у тому числі через мережу Інтернет, дозволяє Закон від 17.09.20 р. № 904-IX. Інформація про право на онлайн-торгівлю має бути в ліцензійному реєстрі Держлікслужби, а також аптека повинна мати службу доставки з обладнанням для транспортування або договір з поштовим оператором.

Алгоритм дій ФОП з додавання КВЕД для онлайн-торгівлі

Щоб додати КВЕД для онлайн-торгівлі ФОП має:

  • знайти відповідний вид діяльності КВЕД;
  • перевірити обраний КВЕД на заборони продажу певних товарів;
  • перевірити новий вид діяльності за КВЕД на сумісність з ЄП;
  • додати вид діяльності ФОП до ЄДР.

Щоб внести новий вид діяльності до ЄДР, потрібно заповнити заяву про держреєстрацію за формою 1 (для ФОП) з позначкою в комірці «Зміна видів економічної діяльності» (наказ Мін’юсту від 18.11. 16 р. № 3268/5). ФОП має подати цю заяву:

  • або суб’єкту держреєстрації (через центр адміністративних послуг) чи нотаріусу незалежно від місця проживання ФОП;
  • або через застосунок «Дія» / портал Дія.

Після цього можна подавати документи на зміну видів діяльності в Реєстрі платників ЄП.

Як внести КВЕД в Реєстр платників ЄП

Для цього слід подати заяву безпосередньо до податкового органу. У п. 5 заяви «Підстави подання заяви» потрібно поставити позначку навпроти позиції «видів господарської діяльності». У таблиці в п. 8 «Обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010» заяви також обов’язково треба зазначити нові види господарської діяльності з їх кодами КВЕД.

Змінити КВЕД можна і в режимі онлайн. Форми заяви в кабінеті платника немає. У підкатегоріях 107.01.01 і 108.01.05 бази ЗІР ДПС роз’яснено, що для внесення змін щодо КВЕД ФОП може скористатися меню «Листування з ДПС».

Після цього доцільно подати запит в електронній формі, знову-таки, через меню «Листування з ДПС».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали