Слово редактора Uteka-Комерція від 22.04.2025
Шановні колеги!
Коротко ознайомлю вас із темами статей, опублікованих цього тижня в Uteka-Комерція.
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025? Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу етилового спирту, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817). Закон № 3817 має низку положень, що передбачають перехід від старих правил ліцензування до нових. Одне з таких положень зобов’язує осіб, які мають ліцензії, до 01.07.2025 подати органу ліцензування оновлені відомості. Цей момент викликає чимало запитань у наших читачів. Тому ми пояснили, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповіли на ваші запитання.
6 помилок платників податків в огляді практики Верховного Суду за лютий 2025 року. Чому віддати перевагу: букві чи духу закону? Дізнайтеся про це зі статті, де автором розглянуто практику Верховного Суду у податкових спорах за лютий 2025 року та складено рейтинг із 6 помилок, яких припустилися платники податків як учасники цих спорів.
Розміщення зовнішньої реклами: повернулися старі вимоги. Введення воєнного стану вплинуло на правила ведення бізнесу. Зокрема, суб’єктам господарювання було надано можливість провадити певні види діяльності або окремі дії за декларативним принципом. Наприклад, для розміщення зовнішньої реклами достатньо було подати відповідну декларацію. Але з 18.03.2025 ситуація змінилася: повертаються попередні правила. Ми розповіли про ці змини докладно та надали практичні поради.
Благодійність: зміни щодо ПДФО та різниць з податку на прибуток. Під час війни благодійність набуває особливого значення. Недарма законодавці час від часу намагаються вдосконалити норми Податкового кодексу, які стосуються благодійності. Потреба змінити деякі з них назріла вже давно. Ми розглянули, що змінилося з 16.03.2025.
Допомога неприбутківцям: новий альтернативний, 8%-вий ліміт витрат. Більшість бухгалтерів, чиї підприємства допомагають неприбутковим організаціям, напевно, в курсі, що з 16.03.2025 набрав чинності Закон від 25.02.2025 № 4254-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану». Поправки до Податкового кодексу досить важливі, вони торкнулися ПДФО та податку на прибуток. Ми проаналізували можливий вплив новацій на оподаткування прибутку підприємств.
Зміна митної вартості товарів: коли коригувати ПДВ? Ситуація: підприємством було ввезено імпортні товари, під час розмитнення цих товарів митниця підвищила їхню митну вартість і додатково нарахувала митні платежі. У статті ми розглянули, як потрібно діяти підприємству в цій ситуації, як бути з донарахованою сумою податкових зобов’язань з ПДВ та чи можна збільшити податковий кредит.
Змінилася сума ввізного мита: як відобразити наслідки в бухобліку? У разі зміни митної вартості товару змінюється не лише сума ПДВ, сплаченого на митниці, а й сума ввізного мита. Ця обставина часто викликає запитання у бухгалтерів, оскільки ввізне мито є складовою первісної вартості товару. Тому ми докладно розповіли, як відобразити в обліку зміну суми ввізного мита на товар, а також на об’єкти основних засобів.
Фізособа надає в оренду нерухомість: коли слід подати річну декларацію? Надання в оренду фізособам житлових приміщень (квартир, будинків чи їх частин) – досить поширене явище в Україні. Особливо під час війни, коли будинки зруйновані й багатьом доводиться переїжджати в інші регіони. Звісно, найчастіше договори оренди укладаються між фізособами, та нерідко суми орендної плати надходять саме на поточний рахунок орендодавця. Тож, фізособам належить задекларувати отримані орендодавцем кошти від надання в оренду нерухомості та сплатити із цих сум ПДФО та військовий збір. Докладніше читайте за посиланням.
Наступного тижня в публікаціях Uteka-Комерція ми розглянемо такі питання:
- чи потрібна заява, якщо працівник їде у відпустку за графіком;
- як внести зміни до даних про підприємця через Дію;
- компенсація за облаштування робочого місця особи з інвалідністю: як відобразити в бухобліку.
Корисного вам читання!
З повагою
Зінаїда ОМЕЛЬНИЦЬКА,
головна редакторка Uteka-Комерція
Коментарі до матеріалу