Як оформити зарахування взаємної заборгованості із власником земельного паю?
04.12.2017 7319 0 3
Сільгосппідприємство орендує у фізособи земельний пай. Згідно з договором оренди справляння орендних платежів відбувається у грошовій формі. У звітному періоді фізособі – власнику земельного паю було реалізовано сільгосппродукцію. Чи можна здійснити зарахування взаємозаборгованостей підприємства та фізособи? Як це оформити?
Розпочнемо з можливості проведення взаємозаліку зобов’язань. Особливість взаємозаліку полягає в тому, що він може припинити відразу два зустрічних зобов’язання за умови рівності розміру вимог. Відповідно до ст. 601 Цивільного кодексу (далі – ЦК) та ст. 203, 220 Господарського кодексу для проведення взаємозаліку потрібно, аби виконувалися три умови:
1) вимоги сторін повинні бути зустрічними. Мається на увазі одночасна участь сторін у двох зобов’язаннях, де кредитор за одним зобов’язанням є боржником за іншим. Тобто контрагенти у двох різних зобов’язаннях одні й ті самі, проте виконують стосовно один до одного різні ролі. Боржник за один договором є кредитором, а за іншим – навпаки;
2) зобов’язання сторін мають бути однорідними. Правового тлумачення цього визначення як такого законом чи підзаконними актами не наводиться. Ми вважаємо, щоб предмет зобов’язань був однаковим. Оскільки в аналізованій ситуації йдеться про грошові зобов’язання обох сторін, то їх цілком можна вважати однорідними;
3) строк виконання щодо таких вимог уже настав.
Однак слід також звернути увагу на положення ст. 602 ЦК, а саме:
- не допускається зарахування зустрічних однорідних вимог, за якими минув строк позовної давності;
- не допускається зарахування зустрічних однорідних вимог в інших випадках, установлених договором або законом.
Отже, якщо в договорі оренди не передбачено застереження щодо взаємозаліку, то така операція є цілком правомірною з юридичного аспекту.
Звертаємо увагу: не можуть проводити взаємозалік платники єдиного податку першої – третьої груп (п. 291.6 Податкового кодексу, далі – ПК). Ця норма ПК передбачає, що такі єдинники зобов’язані здійснювати розрахунки за товари (роботи, послуги) виключно у грошовій формі, а в разі зарахування зустрічних однорідних вимог грошовий розрахунок не відбувається. |
Тому взаємозалік розрахунків є прийнятним лише для тих сільгосппідприємств, які є платниками податку на прибуток або єдиного податку четвертої групи.
Для відображення зарахування взаємозаборгованостей у бухгалтерському обліку слід розуміти, що змістом господарської операції є зарахування власної кредиторської заборгованості підприємства перед фізособою-пайовиком у рахунок її дебіторської заборгованості за сільгосппродукцією. Тобто у нашій ситуації слід провести зарахування взаємозаборгованостей: підприємства – за належним до сплати орендним платежем, фізособи – за зобов’язанням із оплати придбаної сільгосппродукції.
Відповідно до ч. 2 ст. 601 ЦК підставою для зарахування такої взаємної заборгованості може бути:
- або заява від фізособи – власника земельного паю;
- або акт зарахування зустрічних однорідних вимог.
Якщо акт про зарахування зустрічних однорідних вимог є двостороннім правочином, то заява – це односторонній правочин. Для настання правових наслідків за ним, тобто для припинення зобов’язання, волевиявлення другої сторони не потрібне. Не забуваймо і про вимоги до змісту первинних документів (ч. 2 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88), дотриматися яких, оформлюючи заяву про зарахування, не так уже й важко (див. зразок).
А відповідна віза керівника підприємства на заяві буде свідченням згоди на проведення такого взаємозарахування з подальшим виданням відповідного наказу по підприємству.
Такий порядок документування про зарахування буде достатньою документальною підставою для бухобліку.
Зразок Директору ТОВ «Маяк» Петренка Ігоря Олександровича Заява про зарахування зустрічних однорідних вимог Я, Петренко Ігор Олександрович, відповідно до ч. 2 ст. 601 Цивільного кодексу прошу провести зарахування зустрічних однорідних вимог за придбаним мною у ТОВ «Маяк» зерном (товарна накладна від 24.10.17 р. № 215) та щорічним орендним платежем (договір оренди від 25.10.15 р. № 25/10/2015/3) у сумі 5 000,00 грн. (п’ять тисяч грн. 00 коп.). 24.10.17 р. (підпис) |
Коментарі до матеріалу