Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Вантажні перевезення в сільському господарстві: особливості ТТН, габаритно-ваговий контроль, урегулювання нестач і лишків

13.10.2022 1638 0 2

Через свою специфіку транспортування зернових культур та іншої сільгосппродукції є непростим завданням. Особливо враховуючи посилення державного контролю над дотриманням вимог до габариту та ваги автотранспорту, оформлення транспортної документації та відповідальність за порушення цих вимог. Примітно, що бухгалтерський аспект цього процесу надзвичайно важливий: підтвердженням витрат на перевезення і доказом того, що товар було фактично поставлено, є належним чином складена ТТН. А в разі помилок (у т. ч. відсутності деяких реквізитів у ТТН) існує ризик невизнання ТТН.

У цьому спецвипуску Uteka-Агро розповідаємо про правила габаритно-вагового контролю, використання та заповнення ТТН сільгосппідприємствами, а також пропонуємо шляхи розв’язання облікових проблем відображення операцій із транспортування та відвантаження/приймання сільгосппродукції – розбіжностей у вазі завантаженого і вивантаженого товару.

Правила габаритно-вагового контролю

Ще в жовтні 2021 року набули чинності два закони, які стосуються габаритно-вагового контролю автотранспорту: Закон від 03.06.2021 № 1534-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю»; Закон від 29.06.2021 № 1582-IX «Про внесення змін до КУпАП щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю». Вони передбачають посилення процедури габаритно-вагового контролю та відповідальності. Змінилися правила оформлення документації на перевезення вантажів автомобільним транспортом. У матеріалах далі розповімо про нормативно-правові вимоги щодо габаритно-вагового контролю, які, безперечно, впливають на сільськогосподарську логістику (з урахуванням останніх змін у законодавстві воєнного часу), та про відповідальність за порушення встановлених норм.

Переміщення сільгосптехніки та габаритно-ваговий контроль

Як отримати дозвіл на участь у дорожньому русі великогабаритних транспортних засобів

Габаритно-ваговий контроль: нові вимоги до заповнення ТТН і нові штрафи

Відповідальність за порушення габаритно-вагових параметрів

Як скласти ТТН

ТТН – головний первинний документ на перевезення сільгосппродукції автотранспортом. Далі в консультаціях Uteka-Агро розповімо: як без помилок оформити ТТН у разі перевезення сільгосппродукції з господарства (у межах України) з дотриманням усіх вимог чинного законодавства; який порядок руху ТТН між вантажовідправником, вантажоодержувачем та перевізником; які проблеми виникають на практиці та шляхи їх вирішення; наведемо примірний зразок форми ТТН.

ТТН: особливості оформлення

Практика застосування нової ТТН у сільгоспвиробника: ризики відмови від ТТН чи оформлення її з дефектом

Як скласти ТТН у разі перевезення зерна

У ТТН не зазначено габарити ТЗ: чи можна втратити податковий кредит та витрати?

Різні дати ТТН та видаткової накладної: чи є податкові ризики

Нові вимоги до ТТН: що змінилося

Реквізити ТТН: як виконати нові вимоги закону? 

Електронні ТТН – обовʼязкові з 1 серпня 2022 року?

Нестачі/лишки після транспортуванн

Облікова проблема відображення операцій із транспортування та відвантаження/приймання сільгосппродукції – це розбіжність у вазі завантаженого і вивантаженого товару. Ці розбіжності можуть бути в допустимих межах та жодним чином не впливати на витрати підприємств чи матеріальну відповідальність, а можуть і перевищувати їх, спричиняючи надалі пред’явлення претензій до постачальника (або перевізнику). Однак бухгалтерське та податкове законодавство на разі не дає єдиного розуміння, як обліковувати та оподатковувати такі вагові різниці. Тому на практиці ми бачимо неоднозначні підходи до врегулювання цієї проблеми. У статтях ми проаналізуємо поширені для аграріїв ситуації під час постачання сільгосппродукції – коли в пункті розвантаження з’ясовується, що її вага відрізняється від зазначеної в товаросупровідних документах. Також розповімо про шляхи врегулювання таких ситуацій.

Нестачі зерна після перевезення: як не зазнати втрат

Вага зерна виявилася більшою, ніж у ТТН: оформлення, податкові наслідки та бухоблік

Як оподатковувати нестачі зерна, що виникли під час транспортування

Відсутність ТТН не може бути самостійною підставою вважати господарську операцію нереальною

Бланки та зразки

Товарно-транспортна накладна

Акт здачі-приймання наданих послуг до договору перевезення

Договір перевезення вантажу

Договір транспортного експедирування

Довідкова інформація

Перелік чинних норм природного убутку ТМЦ

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали