Облік переоцінки та зміни корисності основних засобів на сільгосппідприємстві
У процесі господарської діяльності вартість основних засобів (далі – ОЗ), за якою вони відображаються в бухобліку та фінзвітності, може втратити реальну справедливу величину. Щоб привести залишкову вартість об’єктів у відповідність до ринкової (справедливої) вартості, проводиться їх переоцінка. Про те, як вона здійснюється, ідеться в п. 16–21 П(С)БО 7. Якщо справедлива вартість об’єкта більша за його залишкову вартість, ідеться про дооцінку, в іншому разі – про уцінку активу. Причому дооцінки та уцінки можуть чергуватися: один об’єкт може бути спочатку дооцінено, а через деякий час уцінено, і навпаки.
Розглянемо ключові правила переоцінки, передбачені П(С)БО 7.
1. Згідно з п. 16 П(С)БО 7 переоцінка об’єкта ОЗ проводиться в разі, якщо його залишкова вартість суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу.
П(С)БО 7 не містить вказівок щодо конкретних меж суттєвості для переоцінки 03, які можна було б застосовувати на підприємстві. Водночас у пп. 2.20.1 Методрекомендацій № 635 зазначено, що кількісний критерій суттєвості відхилення залишкової вартості необоротних активів від їх справедливої вартості доцільно визначити в діапазоні до 10 % справедливої вартості активу. А в абзаці другому п. 34 Меторекомендацій № 561 рекомендується за поріг суттєвості для проведення переоцінки або відображення зменшення корисності об’єктів ОЗ приймати величину, що дорівнює 1 % чистого прибутку (збитку) підприємства, або величину, що дорівнює 10%-вому відхиленню залишкової вартості об’єктів ОЗ від їх справедливої вартості».
Тож підприємство самостійно визначає критерій суттєвості для переоцінки ОЗ, фіксуючи це у своєму наказі про облікову політику підприємства (п. 2.1 Методрекомендацій № 635).
2. У разі переоцінки об’єкта ОЗ на цю саму дату обов’язково переоцінюють усі об’єкти групи ОЗ, до якої належить такий об’єкт. Причому в цьому випадку не важливо, наскільки їх залишкова вартість відрізняється від справедливої.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року