Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які види додаткового фінансування агробізнесу є в Україні?

19.07.2023 719 0 0

Агробізнес — одна з найдинамічніших і найперспективніших галузей економіки України, яка потребує постійних інвестицій у розвиток і модернізацію. Однак не всі агровиробники можуть повністю розраховувати на власні кошти або державну підтримку. У такому разі вони можуть звернутися до різних видів додаткового фінансування, які пропонуються на ринку. У цій статті ми розглянемо основні джерела фінансування агробізнесу в Україні, розповімо про сильні та слабкі сторони кожного з них.

Банківські кредити

Банківські кредити — найпоширеніший і найдоступніший вид фінансування агробізнесу в Україні. За даними незалежних джерел, на кінець 2022 року обсяг кредитування агросектору становив 118,9 млрд грн, що на 44% більше порівняно з 2021 роком. Банківські кредити мають низку переваг для господарств:

  1. Можливість отримати велику суму на тривалий термін.
  2. Можливість використовувати різні види застави (земля, майно, урожай, права вимоги тощо).
  3. Можливість отримати пільгові умови за ставкою і терміном погашення за участі державних програм підтримки (наприклад, програма «Доступні кредити 5-7-9%» або «Доступна агротехніка»).

Однак банківське фінансування також має три недоліки:

  1. Високі вимоги до фінансового стану та кредитної історії позичальника.
  2. Необхідність надання великої кількості документів і довідок.
  3. Ризик втрати застави в разі неповернення кредиту.

Якщо кредит видається в іноземній валюті, додається залежність від коливань курсу.

Швидко отримати попереднє рішення від банку щодо кредитування вашого підприємства можна через сервіс Uteka.Agribusiness - це єдина платформа для подачі заявки на фінансування та створення бізнес-плану. Фінансування нового бізнесу чи розвиток поточного.

Діяльність проекту Uteka.Agribusiness стала можлива завдяки підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО), яку виконує компанія Chemonics International.

Аграрні розписки

Це відносно новий інструмент фінансування агробізнесу в Україні, який було запущено 2019 року. Являє собою цінні папери, які видаються агровиробниками в обмін на надання товарів або послуг (наприклад, добрива, насіння, техніка) від постачальників або інвесторів.

Аграрні розписки можуть бути товарними або грошовими, залежно від того, в якій формі компанія зобов'язується повернути кошти. У цього виду фінансування є низка сильних сторін:

  • можливість отримати кошти без застави та поручителів у будь-якій валюті, на будь-який строк (від кількох місяців до кількох років);
  • можливість продати або обміняти аграрні розписки на ринку цінних паперів або використовувати їх як забезпечення для інших угод.

Серед ризиків для агропідприємців відзначають імовірність недоотримати прибуток унаслідок зміни цін на продукцію, що поставляється.

Щоб скористатися аграрними розписками, компанії необхідно дотримуватися чинного законодавства та нормативів щодо випуску та обігу цінних паперів (нотаріально завірити та внести розписку до реєстру).

Випуск цінних паперів

Це вид фінансування, за якого агрокомпанія розміщує свої акції або облігації на ринку цінних паперів. У першому випадку підприємець віддає частки в капіталі агрокомпанії, які дають право на отримання дивідендів і участь в управлінні. У другому — боргові зобов'язання господарства дають право на отримання фіксованого відсотка і повернення номіналу після закінчення терміну.

Облігації та акції дають змогу залучити велику кількість внутрішніх та іноземних інвесторів, збільшити капітал і поліпшити фінансову структуру, підвищити популярність і престиж на ринку. Також цінні папери можна використовувати як заставу або забезпечення інших угод.

Однак випуск цінних паперів також має низку недоліків:

  • потрібно дотримуватися складних процедур і вимог щодо реєстрації, розміщення та обслуговування,
  • публікувати звітність і розкривати інформацію про свою діяльність,
  • ділитися прибутком з акціонерами або платити відсотки за облігаціями.

Водночас агропідприємець ризикує зміною ціни або ліквідності цінних паперів на ринку.

Лізинг

Лізинг — вид фінансування, за якого агровиробник бере в оренду техніку або обладнання у лізингодавця (зазвичай банку або спеціалізованої компанії) з правом викупу після закінчення терміну договору. Лізинг відрізняється від кредиту тим, що орендар не стає власником майна до його повної оплати, проте підприємець отримує низку переваг:

  1. Фінансування без застави та з мінімальним пакетом документів, на тривалий термін (до 10 років) і з гнучким графіком платежів.
  2. Податкові пільги щодо амортизації та відсотків за лізингом.
  3. Можливість оновлювати техніку або обладнання після закінчення терміну лізингу.

Однак агрокомпанії також потрібно регулярно вносити орендну плату, яка може бути вищою за кредитні відсотки, дотримуватися умов договору лізингу та нести відповідальність за збереження й експлуатацію майна. Виплата страхових внесків і комісії стає зобов'язанням орендаря, а в разі порушення договору лізингу підприємець ризикує втратити право викупу майна.

Швидко отримати попереднє рішення від партнерів з лізингу для вашого підприємства можна через сервіс Uteka.Agribusiness- це єдина платформа для подання заявки на фінансування та створення бізнес-плану. Фінансування нового бізнесу чи розвиток поточного.

Діяльність проекту Uteka.Agribusiness стала можлива завдяки підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО), яку виконує компанія Chemonics International.

Векселі

Одна з найпростіших форм отримання фінансування. Підприємець видає розписку, що він винен певну суму грошей у визначений термін. Векселі можуть бути простими (без зазначення особи, якій вони мають бути оплачені) або переказними (із зазначенням одержувача). Їх часто використовують для розрахунків між контрагентами, отримання кредиту в банку або продажу на ринку цінних паперів.

Серед переваг векселів відзначають можливість отримання коштів без застави та поручителів на короткий термін (від кількох днів до кількох місяців) і з низькою ставкою. Додатковим плюсом буде те, що векселі можна використовувати як забезпечення для інших угод.

Однак векселі також мають низку недоліків:

  • необхідність мати високу ділову репутацію та довіру;
  • необхідність дотримуватися формальностей і правил оформлення та обігу векселів;
  • ризик неповернення векселя після закінчення строку або його підробки;

Якщо вексель видається в іноземній валюті, його номінальна вартість залежить від курсу.

Висновок

У таблиці нижче ми порівняли різні види фінансування за ключовими параметрами. Вона дасть змогу визначити оптимальний варіант для конкретного агробізнесу.

 

Вид фінансування Доступність Вартість Терміни Гарантії
Банківські кредити Середня Висока До 10 років Застава, поручительство
Аграрні розписки Висока Средняя До 5 років Немає
Прямі інвестиції Низька Немає Необмежено Відчуження частки в капіталі
Випуск цінних паперів Середня Середня До 10 років Реєстрація, звітність
Лізинг Висока Середня До 10 років Орендна плата, страхування
Векселі Висока Низька До 6 місяців Немає

Діяльність проєкту Uteka.Agribusiness стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали