Власник або керівник підприємства має право обрати будь-яку дозволену форму організації бухгалтерського обліку, зокрема користування послугами спеціаліста з бухобліку, зареєстрованого як підприємець (ч. 2, 4 ст. 8 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996)).
Між підприємством і суб’єктом господарювання, який веде бухоблік, виникають відносини цивільно-правового характеру, які регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів (далі – ЦК та ГК, відповідно). Тобто підприємство може доручити ведення обліку бухгалтеру-підприємцю на підставі цивільно-правового договору (далі – ЦПД) про надання бухгалтерських послуг.
Нагадаємо, ЦПД – це угода між підприємством та особою на виконання певної роботи (договір підряду, договір доручення тощо), предметом якого є надання певного результату праці. При цьому не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.
Майте на увазі! Така форма ведення обліку не підійде для підприємств, що становлять суспільний інтерес (ч. 4 ст. 8 Закону № 996). |
За ЦПД про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник – оплатити виконавцеві зазначену послугу (ст. 901 ЦК). Договір укладається в письмовій формі.
У договорі слід зазначити:
Важливо, щоб ЦПД із бухгалтером-підприємцем не носив ознак трудових відносин, інакше він може бути визнаний трудовим договором. Це досить поширена практика під час перевірок Держпраці.
Зверніть увагу! Основною відмінністю трудових договорів від ЦПД є те, що перші регламентуються КЗпП, а інші – ЦК. |
У разі виконання робіт (надання послуг) на підставі ЦПД:
Тож істотними умовами ЦПД є:
Предметом договору на бухгалтерське обслуговування може бути: надання бухгалтерських послуг, ведення бухгалтерського обліку, складання, підписання та надання фінансової та податкової звітності тощо.
Не вписуйте в договір такі формулювання, як «виконання обов’язків бухгалтера», «виконання функцій відповідно до професії бухгалтера», «на виконавця покладається повна матеріальна відповідальність».
У переліку послуг слід указати конкретні дії, за які виконавець несе відповідальність, зокрема перелік форм звітності, порядок їх складання та подання.
До цього переліку можуть входити, наприклад:
Також слід передбачити:
ЦПД не може зобов’язувати виконавця бухгалтерських послуг підпорядковуватися:
Візьміть до уваги! Виконавець бухгалтерських послуг за ЦПД має бути самостійним і діяти на власний ризик. |
Винагорода за ЦПД установлюється виключно за угодою сторін. Законодавством не обмежено мінімальний чи максимальний розмір винагороди та строки її надання. За ЦПД оплачується не процес праці, а його кінцевий результат, який визначається після закінчення роботи та оформлюється актом наданих послуг. В акті слід указати конкретний виконаний обсяг наданих послуг.
Отже, винагороду виплачують на підставі цього акта в конкретний строк, установлений договором. Наприклад: «Сума винагороди виплачується протягом 5 календарних днів після підписання акта наданих послуг».
Для оподаткування важливо, аби надані послуги відповідали виду діяльності підприємця за кодом КВЕД 69.20 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування». Підприємство повинно мати підтвердні документи підприємця-виконавця: виписку з ЄДР, а якщо це не основний вид діяльності – витяг з ЄДР, а також витяг з Реєстру платників єдиного податку (для єдинників).
У такому разі підприємство не повинно утримувати з винагороди підприємця ПДФО та військовий збір та нараховувати ЄСВ. Він самостійно сплачує податки.
Але все одно виплату доходу підприємцю слід відобразити у звітності. У формі № 1ДФ виплачену (нараховану) винагороду наводять з ознакою доходу «157».
У розд. II форми № 1ДФ наводять загальну суму доходів, у тому числі виплати фізособам-підприємцям, з яких військовий збір не утримують (див. Індивідуальну податкову консультацію ДФС від 05.01.18 р № 65/Б/99-99-13-01-01-15/ІПК).
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 996 первинні та зведені облікові документи мають містити: посаду особи, відповідальної за здійснення господарської операції та правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у господарській операції. Тобто за цією нормою на документах має стояти підпис саме працівника підприємства.
Проте в листах від 26.09.06 р. № 31-34000-20-23/20039 та від 28.02.03 р. № 041-407-98/23-406/11-1962 Мінфін допускає, що вести бухгалтерський облік та підписувати первинні документи та фінансову звітність може й підприємець, який надає бухгалтерські послуги на умовах ЦПД.
Повноваження щодо підписання документів фіксують у договорі про надання послуг. При цьому видають довіреність на представлення підприємства при здійсненні господарських операцій із правом підпису первинних документів, що їх підтверджують.
Крім того, з 01.01.18 р. у ч. 1 ст. 11 Закону № 996 внесено доповнення, відповідно до яких фінзвітність підписується керівником підприємства і бухгалтером або особою, яка забезпечує ведення бухобліку підприємства. Тому підписувати фінзвітність повинні і замовник послуг – керівник підприємства, і виконавець – бухгалтер-підприємець.
Що стосується податкової звітності, то відповідно до пп. 48.5.1 Податкового кодексу (далі – ПК) податкова декларація має бути підписана керівником платника податку або уповноваженою особою, а також особою, відповідальною за ведення бухобліку та подання податкової декларації в контролюючий орган. Однак у п. 48.3 ПК зазначено, що до обов’язкових реквізитів податкової декларації належать підписи посадових осіб платника. Утім бухгалтер-підприємець не є такою особою.
Як роз’яснюють податківці (ЗІР, категорія 135.02), згідно з п. 11 розд. ІІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.17 р. № 557 (далі – Порядок № 557), для надання права підпису електронних документів (крім заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів) іншим особам, яким делеговано це право, платник повідомляє про них контролюючий орган, визначений відповідно до п. 5 розд. ІІІ Порядку № 557. Для цього він направляє повідомлення про надання інформації щодо електронного цифрового підпису в електронному вигляді за формою додатка 2 до Порядку № 557.
В іншій консультації (ЗІР, категорія 135.02) ДФС наголошує, що якщо штатним розписом не передбачено посаду головного бухгалтера, а веде бухгалтерський облік та подає податкову декларацію безпосередньо керівник, то така декларація підписується лише в графі «керівник», а в графі «головний бухгалтер» проставляється прочерк.
Пам’ятайте: якщо в наказі про облікову політику не зазначено, що облік веде бухгалтер-підприємець, податкову звітність підписує лише керівник. |
Бухгалтер-підприємець не є ні найманим працівником, ні посадовою особою підприємства, тому не несе дисциплінарну або матеріальну відповідальність згідно з КЗпП та адміністративну відповідальність, передбачену КУпАП (див. лист Мін’юсту від 03.11.06 р. № 22-48-548).
Але в такому випадку за невиконання або неналежне виконання зобов’язань до бухгалтера-підприємця застосовуються фінансові санкції, установлені договором про надання бухгалтерських послуг. Це може бути відшкодування шкоди, завданої підприємству непрофесійними діями бухгалтера (ч. 1 ст. 906 ЦК), або штрафи та пені за невиконання умов договору.
У разі укладання ЦПД замість трудового договору Держпраці може застосувати:
Підсумки
У разі обрання підприємством форми організації бухобліку, коли його ведення здійснюється бухгалтером-підприємцем на договірних засадах, слід звернути особливу увагу на умови договору, аби відносини не прирівняли до трудових.