Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

У яких випадках установлюють гнучкий режим робочого часу?

18.07.2017 714 0 1


Як та за яких умов можна організувати працю в режимі гнучкого робочого часу на сільгосппідприємстві?


Колективним договором сільськогосподарського підприємства може передбачатися застосування гнучкого режиму робочого часу. При цьому керуються Методичними рекомендаціями щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці та соцполітики від 04.10.06 р. № 359 (далі – Методрекомендації № 359).

Гнучкий режим робочого часу – це така форма організації праці, за якою для деяких категорій працівників, для працівників окремих підприємств або їх структурних підрозділів установлюється режим праці із саморегулюванням часу початку, закінчення та тривалості робочого часу протягом робочого дня (п. 1.2 Методрекомендацій № 359).

У разі якщо рівень завантаження працівників роботою протягом робочого дня дає змогу надати їм вільний від роботи час для відпочинку з відсутністю в цей час на робочому місці та забезпечити нормальну, передбачену законодавством тривалість робочого дня, доцільно застосування гнучкого режиму робочого часу як альтернативи встановленню працівникам ненормованого робочого дня.

Не рекомендується застосовувати такий режим на безперервно діючих виробництвах, в умовах багатозмінної організації роботи в разі відсутності вільних робочих місць до початку чи після закінчення зміни, а також в інших випадках, обумовлених специфікою виробництва, коли виконання обов’язків працівником потребує його присутності в чітко визначені правилами внутрішнього трудового розпорядку, що діють на підприємстві, години роботи.

Гнучкий режим робочого часу може застосовуватися на підприємствах у різних варіантах щодо початку та закінчення робочого дня, його тривалості, перерви для харчування та відпочинку залежно від виробничих (нерівномірне завантаження працівників роботою, коли основний обсяг робіт припадає на початок чи кінець робочого дня або виходить за його межі – ненормований робочий день) та інших умов (п. 1.4 Методрекомендацій № 359).

Відповідно до п. 3.1 Методрекомендацій № 359 організація праці працівників в умовах гнучкого режиму робочого часу передбачає поділ робочого дня (зміни) на:

  • фіксований час – час, коли працівник обов’язково повинен бути на робочому місці та виконувати безпосередньо свої виробничі функції;
  • змінний час – час, коли працівник на власний розсуд може починати й закінчувати свій робочий день (зміну). Це, як правило, одна-дві години перед початком (закінченням) зміни та час перерви на відпочинок і харчування;
  • час перерви на відпочинок і харчування, який може становити від 30 хв. до 2 год. на зміну. Працівник використовує цей час на свій розсуд і може бути відсутнім на робочому місці.

Робота в умовах гнучкого режиму робочого часу може бути організована таким чином (п. 3.2 Методрекомендацій № 359):

  • у разі поденного обліку робочого часу працівник зобов’язаний дотримуватися встановленої правилами внутрішнього трудового розпорядку тривалості робочого дня незалежно від його початку, закінчення та тривалості перерви на обід;
  • разі підсумованого обліку робочого часу працівник повинен відпрацювати встановлену відповідно до законодавства кількість робочих годин в обліковому періоді, який прийнято для підсумованого обліку робочого часу (тиждень, місяць, квартал, рік тощо). У цьому випадку протягом установленого облікового періоду працівник повинен відпрацювати недопрацьовані протягом тижня (місяця) години роботи в інший час, а якщо працівник за тиждень (місяць) відпрацював понад нормальну тривалість робочого часу, йому має бути надано відповідний час відпочинку. При цьому тривалість роботи в окремі дні може бути як меншою, так і більшою порівняно із тривалістю робочого дня, установленою правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства .

В умовах гнучкого режиму робочого часу тривалість робочого часу (зміни) не може перевищувати 12 год. на добу.

Рішення роботодавця щодо можливості запровадження гнучкого режиму робочого часу узгоджується з виборним органом первинної профспілкової організації або обумовлюється колективним договором.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Центр сповіщень

⚠ Ви не авторизовані!

Особистий кабінет, обране, моя база та інші сервіси доступні лише авторизованим користувачам. Будь ласка, увійдіть до свого облікового запису або зареєструйтеся.

За сьогодні