Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Установлення тарифної частини зарплати на сільгосппідприємстві в 2021 році

16.03.2021 979 0 3


Виходячи із законодавчих і договірних норм заробітна плата на підприємстві складається з тарифної та нетарифної частини. Тарифна частина – це зарплата працівників за встановленими тарифними ставками (годинними або місячними) для робітників, за місячними посадовими окладами для керівників, професіоналів, фахівців і за місячними окладами для технічних службовців. Нетарифні виплати – це доплати, надбавки, премії, винагороди, компенсації. Зупинимося докладніше на формуванні тарифної частини зарплати працівників сільгосппідприємств.


Нормативне регулювання тарифної частини зарплати

Згідно зі ст. 97 КЗпП при самостійному встановленні підприємством у колективному договорі тарифних ставок і схем посадових окладів необхідно дотримуватися не тільки законодавчих норм, але й норм, передбачених колективними угодами. Якщо на підприємстві не укладено колдоговір і відсутня профспілкова організація, роботодавець узгоджує вирішення цього питання з уповноваженим на це органом трудового колективу.

Законодавчий регулятор тарифного рівня зарплати – розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі – ПМ).

Статтею 6 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) і ст. 96 КЗпП у частині тарифної системи оплати праці за небюджетною сферою передбачено, що:

  • тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника 1-го розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів);
  • мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) установлюється в розмірі не менше ПМ, установленого на 1 січня календарного року. Згідно зі ст. 7 Закону від 15.12.20 р. № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі – Закон № 1082) з 01.01.21 р. ПМ становить 2 270 грн на місяць, з 01.07.21 р. – 2 379 грн, з 01.12.21 р. – 2 481 грн.

Обов’язковою до виконання мінімальною гарантією цього року під час установлення мінімального посадового окладу (тарифної ставки) є розмір ПМ на 1 січня 2021 року (2 270 грн на місяць). Законодавче збільшення розміру ПМ протягом року є підставою для збільшення на підприємстві мінімального посадового окладу (тарифної ставки), якщо це передбачено колдоговором.

Що має бути прописане в колективному договорі

Є Галузева угода між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві на 2014–2020 роки, яка діє до прийняття нової (далі – Галузева угода).

І в колективному договорі сільгосппідприємства, що перебуває у сфері дії сторін Галузевої угоди, реалізуються як мінімальні соціальні гарантії норми цієї угоди в частині оплати праці (у кінці консультації див. фрагмент колдоговору з установленням тарифної частини зарплати, а також додатки 6–9 до нього, який може бути частиною колдоговору на 2021 рік або змінами до вже прийнятого договору). У зобов’язаннях роботодавця (пп. 6.6 колдоговору) реалізуються ключові норми Галузевої угоди з організації тарифної частини зарплати.

Які положення повинні містити додатки 6–9 до колдоговору?

Додаток 6 – це встановлення тарифної частини зарплати для робітників-розрядників. У ньому наведено нормативну вихідну складову розрахунку для всіх категорій працівників – законодавчо встановлені місячні розміри ПМ за періодами року.

У цьому додатку за базову мінімальну тарифну сітку (додаток 1 до Галузевої угоди) визначено тарифну сітку ручних робіт у рослинництві з початковим коефіцієнтом співвідношень за цим видом робіт – 1,00. З урахуванням цього коефіцієнта та ПМ установлюються мінімальні тарифні ставки робітника 1-го розряду за періодами року. Для всіх видів інших робіт застосовуються встановлені для них Галузевою угодою коефіцієнти до мінімальної тарифної ставки (1,16 для ручних робіт у тваринництві і т. д.).

У додатку 6 за періодами року визначаються вихідні тарифні величини. Для робітників – це мінімальна місячна тарифна ставка робітника 1-го розряду (2 610 грн, 2 736 грн, 2 853 грн). Для керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців – мінімальна місячна тарифна ставка робітника 3-го розряду (3 132 грн, 3 283 грн, 3 424 грн). Початком розрахунку тарифних ставок для ручних робіт у тваринництві буде обчислення для цих робіт місячної тарифної ставки робітника 1-го розряду з 01.01.21 р., яка становитиме 3 028 грн (2 610 грн х 1,16).

Додаток 7 – установлення тарифної частини зарплати робітників-нерозрядників з оплатою праці за годинними тарифними ставками. Контингент цих робітників визначено з урахуванням робіт і професій згідно з додатком 2 до Галузевої угоди.

Додаток 8 – установлення тарифної частини зарплати робочих загальних (наскрізних) професій з оплатою праці виходячи з місячних окладів. Професії цих робітників визначено за додатком 2 до Галузевої угоди. Для правомірності включення професій робітників до додатка доцільно враховувати найменування професій за Класифікатором професій України ДК 003:2010 і кваліфікаційні характеристики професій за Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (професії не повинні тарифікуватися за кваліфікаційними розрядами).

У додатках 7 і 8 використана нормативна вихідна складова розрахунку – установлений на підприємстві колдоговором (додаток 6) розмір мінімальної місячної тарифної ставки робітника 1-го розряду за періодами року.

Зверніть увагу: у додатку 8 найнижчий місячний оклад передбачено для професії сторожа. І за періодами 2021 року розмір цього окладу вищий від законодавчо встановленого місячного ПМ. А це означає, що в колдоговорі дотримано законодавчу норму щодо формування тарифної складової оплати праці.

Додаток 9 – це формування місячних посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців і місячних окладів технічних службовців. Воно здійснюється за відповідними коефіцієнтами, установленими в колдоговорі за періодами року до мінімального посадового місячного окладу техніка без категорії. При цьому враховується співвідношення максимального та мінімального розмірів посадових окладів (окладів) з коефіцієнтом 1,3. Установлення посадових окладів (окладів) з урахуванням підвищеного коефіцієнта не передбачене ні законодавством, ні Галузевою угодою. Застосування такої норми та визначення величини коефіцієнта – компетенція колдоговору.

Також зауважимо, що в додатку 9 тарифна частина зарплати для керівників, професіоналів і фахівців визначається місячним посадовим окладом (як у додатку 4 до Галузевої угоди), а для технічних службовців – як місячний оклад (як у додатку 3 до Галузевої угоди).

Важливо! У додатках 6–9 до колдоговору з урахуванням відповідних додатків до Галузевої угоди визначено, за якими видами робіт і категоріями працівників оплата праці встановлюється виходячи з годинних тарифних ставок, а за якими – виходячи з місячного окладу. З урахуванням цього при розрахунку доплат до законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) така зарплата застосовується відповідно в годинному або місячному розмірі.

Якщо підприємство не знаходиться у сфері дії сторін Галузевої угоди

Для сільгосппідприємства, яке не перебуває у сфері дії сторін Галузевої угоди, з 01.01.21 р. обов’язковою є законодавча норма тільки про мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) у розмірі не менше 2 270 грн на місяць (ПМ на 1 січня 2021 року). Розміри мінімальних окладів (тарифних ставок) в інші періоди року – компетенція сторін колдоговору. І питання встановлення (або невстановлення) мінімальної тарифної ставки робітника 1-го розряду, мінімального посадового окладу техніка та інших мінімальних співвідношень в оплаті праці в розмірах, передбачених Галузевою угодою, вирішується на підприємстві в колдоговорі (при цьому не можуть бути знижені фактично усталені на підприємстві розміри тарифних ставок).

У будь-якому разі прийняті в колдоговорі тарифні розміри оплати праці можуть бути вищі від законодавчих і договірних соціальних гарантій – це право підприємства, і того, яке перебуває у сфері дії Галузевої угоди, і того, яке не потрапило до сфери його дії.

Спеціальним підпунктом будь-якого колдоговору в частині оплати праці передбачається зобов’язання роботодавця доплачувати до рівня МЗП – це обов’язок підприємства.

Як бачимо, розмір тарифної частини зарплати повинен підвищуватися з урахуванням законодавчого підвищення розміру ПМ за періодами року.

Фрагмент

<...>

Розділ ІІ. Зобов’язання роботодавця

<...>

6. Оплата праці

6.1. Виплачувати заробітну плату в розмірі не менше за встановлену законодавством мінімальну заробітну плату (далі – МЗП), яка визначається як передбачений законом одночасно в місячному та погодинному розмірах мінімальний розмір оплати праці за виконання працівником місячної (годинної) норми праці. Враховувати, що МЗП включає певні доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

6.2. Порядок нарахування доплат до рівня МЗП оформити наказом по підприємству за узгодженням із профспілковим комітетом. При цьому МЗП у місячному або погодинному розмірі застосовувати з урахуванням установлення її тарифної частини за видами робіт і категоріями працівників.

<...>

6.6. Тарифна система оплати праці.

6.6.1. Керуючись чинним законодавством та Галузевою угодою між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Профспілкою працівників агропромислового комплексу України в сільському господарстві на 2014–2020 роки, встановлювати:

  • місячний посадовий оклад, оклад (тарифну ставку) працівника за повністю виконану норму робочого часу у нормальних умовах праці в розмірі не меншому від місячного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законодавством із 01.01.10 р., 01.07.21 р., 01.12.21 р.;
  • мінімальну місячну тарифну ставку робітника 1-го розряду як базову для формування тарифної частини заробітної плати у розмірі не нижче за 115 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законодавством із 01.01.21 р., 01.07.21 р., 01.12.21 р.;
  • мінімальний місячний посадовий оклад техніка всіх спеціальностей (без категорії) як базовий для формування посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців на рівні місячної тарифної ставки робітника 3-го розряду основного виробництва;
  • місячні посадові оклади керівників, професіоналів, фахівців та місячні оклади технічних службовців із співвідношенням максимального окладу до мінімального з коефіцієнтом 1,3.

6.6.2. Згідно з нормами пп. 6.6.1 колективного договору встановити на 2021 рік розміри тарифних ставок (окладів) за професіями (посадами) працівникам підприємства з дотриманням співвідношень з оплати праці за Галузевою угодою (додатки 6–9 до колективного договору).

<...>

Додаток 6 до колективного договору на 2021 р.

Розмiри мiсячних i годинних тарифних ставок для робiтників-розрядників на 2021 рік
(за середньомісячної норми годин
166,17)

Найменування
тарифних сіток, коефіцієнти їх співвідношень
до мінімальної тарифної сітки за видами робіт

Тарифна ставка, грн

Розряди

1

2

3

4

5

6

міжрозрядні коефіцієнти

1,00

1,09

1,2

1,35

1,55

1,80

1

2

3

4

5

6

7

8

Мінімальна (базова)
тарифна сітка. Ручні
роботи в рослинництві.

Коефіцієнт співвідношень
до мінімальної тарифної сітки – 1,00

Із 01.01.21 р. місячний прожитковий мінімум для працездатних осіб (далі – ПМ) – 2 270 грн

Місячна

2 610
(2 270 х
x 1,15 х 1)

2 845
(2 610 х
x 1,09)

3 132
(2 610 х
x 1,2)

3 524
(2 610 х
x 1,35)

4 046
(2 610 х
x 1,55)

4 698
(2 610 х
x 1,8)

Годинна

15,71
(2 610 :
: 166,17)

17,12
(2 845 :
: 166,17)

18,85
(3 132 :
: 166,17)

21,21
(3 524 :
: 166,17)

24,35
(4 046 :
: 166,17)

28,27
(4 698 :
: 166,17)

Із 01.07.21 р. місячний ПМ – 2 379 грн

Місячна

2 736
(2 379 х
x 1,15 х 1)

2 982
(2 736 x
х 1,09)

3 283
(2 736 х
x 1,2)

3 694
(2 736 х
x 1,35)

4 241
(2 736 x
х 1,55)

4 925
(2 736 x
х 1,8)

Годинна

16,46
(2 736 :
: 166,17)

17,94
(2 982 :
: 166,17)

19,76
(3 283 :
: 166,17)

22,23
(3 694 :
: 166,17)

25,52
(4 241 :
: 166,17)

29,64
(4 925 :
: 166,17)

Із 01.12.21 р. місячний ПМ – 2 481 грн

Місячна

2 853
(2 481 х
x 1,15 х 1)

3 110
(2 853 х
x 1,09)

3 424
(2 853 х
x 1,2)

3 852
(2 853 х
x 1,35)

4 422
(2 853 х
x 1,55)

5 135
(2 853 x
х 1,8)

Годинна

17,17
(2 853 :
: 166,17)

18,72
(3 110 :
: 166,17)

20,60
(3 424 :
: 166,17)

23,18
(3 852 :
: 166,17)

26,61
(4 422 :
: 166,17)

30,90
(5 135 :
: 166,17)

Інші тарифні сітки

(згідно з додатком 1 до Галузевої угоди)

Ручні роботи в тваринництві.
Коефіцієнт співвідношень
до мінімальної тарифної сітки – 1,16

Із 01.01.21 р. мінімальна місячна тарифна ставка робітника 1-го розряду – 2 610 грн

Місячна

3 028
(2 610 х
x 1,16)

3 300
(3 028 х
x 1,09)

3 634
(3 028 x
х 1,2)

4 088
(3 028 x
х 1,35)

4 693
(3 028 x
х 1,55)

5 450
(3 028 х
x 1,8)

Годинна

18,22
(3 028 :
: 166,17)

19,86
(3 300 :
: 166,17)

21,87
(3 634 :
: 166,17)

24,60
(4 088 :
: 166,17)

28,24
(4 693 :
: 166,17)

32,80
(5 450 :
: 166,17)

і далі з 01.07.21 р. та з 01.12.21 р.

і т. д. за іншими видами робіт

...

                   

                  (підпис)

<...>

Додаток 7 до колективного договору на 2021 р.

Розміри годинних тарифних ставок для робітників загальних (наскрізних) професій
(робiтників-нерозрядників) на 2021 рік (за середньомісячної норми робочих годин – 166,17)

Найменування професій робітників, коефiцiєнти cпiввiдношень
до мінімальної мiсячної тарифної ставки робiтника 1-го розряду

Тарифна
ставка, грн

Із 01.01.21 р.

Із 01.07.21 р.

Із 01.12.21 р.

За мінімальної місячної тарифної ставки
робітника 1-го розряду, грн

2 610

2 736

2 853

1

2

3

4

5

1. Вантажник
(на внутрішньоскладській переробці вантажів);
коефіцієнт 1,66

Місячна
(вихідна)

4 333
(2 610 х 1,66)

4 542
(2 736 х 1,66)

4 736
(2 853 х 1,66)

Годинна
(розрахункова)

26,08
(4 333 : 166,17)

27,33
(4 542 : 166,17)

28,50
(4 736 : 166,17)

2. Водій автотранспортних засобів
(самоскид вантажопідйомністю 2 т);
коефіцієнт 1,45

Місячна
(вихідна)

3784
(2 610 х 1,45)

3 967
(2 736 х 1,45)

4 137
(2 853 х 1,45)

Годинна
(розрахункова)

22,77
(3 784 : 166,17)

23,87
(3 967 : 166,17)

24,90
(4 137 : 166,17)

і т. д. водії автотранспортних засобів
за додатком 2 до Галузевої угоди

       

<...>               (підпис)

Додаток 8 до колективного договору на 2021 рік

Розміри мiсячних окладів для робітників загальних (наскрізних) професій
(робiтників-нерозрядників) на 2021 рік

Найменування професій
робітників

Коефiцiєнти cпiввiдношень до мінімальної мiсячної
тарифної ставки робiтника 1-го розряду

Із 01.01.21 р.

Із 01.07.21 р.

Із 01.12.21 р.

За мінімальної місячної тарифної ставки
робітника 1-го розряду, грн

2 610

2 736

2 853

Мiсячний оклад, грн

1

2

3

4

5

...

...

...

...

...

2. Сторож

0,95

2 480
(2 610 х 0,95)

2 599
(2 736 х 0,95)

2 710
(2 853 х 0,95)

3. Комірник

1,23

3 210
(2 610 х 1,23)

3 365
(2 736 х 1,23)

3 509
(2 853 х 1,23)

і т. д. професії за Додатком 2 до Галузевої угоди

       

<...>                (підпис)

Додаток 9 до колективного договору на 2021 рік

Розмiри місячних посадових окладів для керівників, професіоналів, фахівців,
місячних окладів для технiчних службовців (виходячи з мінімального місячного посадового окладу техніка без категорії
(на рівні мінімальної тарифної ставки робітника), з розряду базової
мінімальної тарифної сітки та співвідношення максимального розміру
посадового окладів (окладів) до мінімального з коефiцiєнтом 1,3)


п/п

Найменування
посад,
професій

Коефіцієнти співвідно-шень до міні-мального розміру місячного посадового окладу техніка

Із 01.01.21 р.

Із 01.07.21 р.

Із 01.12.10 р.

За мінімального місячного посадового окладу
техніка без категорії, грн

3 132

3 283

3 424

Місячний посадовий оклад (місячний оклад), грн

Мiнi-мальний

Макси-мальний

Мiнi-мальний

Макси-мальний

Мiнi-мальний

Макси-мальний

1

2

3

4

5

6

7

8

9

...

...

...

...

...

...

...

...

...

3

Головний
бухгалтер

2,6

8 143
(3 132 х
х 2,6)

10 586
(8 143 х
х 1,3)

8 536
(3 283 х
х 2,6)

11 097
(8 536 х
х 1,3)

8 902
(3 424 х
х 2,6)

11 573
(8 902 х
х 1,3)

...

...

...

...

...

...

...

...

...

12

Технік-технолог
(без категорії)

1

3 132

4 072
(3 132 х
х 1,3

3 283

4 268
(3 283 х
х 1,3)

3 424

4 451
(3424 х
х 1,3)

13

Касир

1,1

3 445
(3 132 х
х 1,1)

4 478
(3 445 х
х 1,3)

3 611
(3 283 х
х 1,1)

4 694
(3 611 х
х 1,3)

3 766
(3 424 х
х 1,1)

4 896
(3 766 х
х 1,3)

 

і т. д. за додатками 3, 4, 5 до Галузевої угоди

             

<...>                (підпис)

Фрагмент колдоговору.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали