Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Умови отримання дозволу на виконання «небезпечних» робіт

03.09.2019 7694 0 2


Акценти статті:

  • які документи з охорони праці потрібно надати для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл);
  • які норми законодавства про охорону праці слід урахувати для отримання позитивного експертного висновку.

Основне про дозвіл

Відповідно до ст. 15 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та ст. 21 Закону від 14.10.92 р. № 2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон № 2694) для одержання ліцензії на право зберігання пального роботодавцю потрібно отримати два дозволи.

Дозволи видає територіальний орган Держпраці за місцем держреєстрації юрособи або фізособи-підприємця згідно з Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженим постановою КМУ від 26.10.11 р. № 1107 (далі – Порядок № 1107).

Відповідно до п. 7 Порядку № 1107 до заяви для одержання дозволу додається:

  • на виконання робіт підвищеної небезпеки – висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання (далі – СГ) під час виконання заявлених робіт;
  • на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва СГ під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки;
  • на застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – висновок експертизи відповідності таких машин, механізмів, устаткування вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Отже, для одержання ліцензії на право зберігання пального СГ має отримати дозволи, які, у свою чергу, видаються за наявності позитивного висновку експертизи.

Експертиза стану охорони праці

Експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва СГ (далі – експертиза) проводяться експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління Держпраці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку держнагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці та мають підтверджену компетенцію для інспекційної діяльності у сфері охорони праці відповідно до законодавства (акредитацію). Реєстр органів з оцінки відповідності, що пройшли відповідну акредитацію, наведено на офіційному сайті Національного агентства з акредитації України.

Висновок експертизи – це документ, який складається експертною організацією за результатами проведення експертизи за формою, розробленою Держпраці і затвердженою в установленому порядку, яка містить інформацію про відповідність (невідповідність) об’єкта експертизи вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, і на підставі якого приймається рішення щодо видачі дозволу.

Експертному центру надаються документи, які мають бути у СГ, для отримання позитивного експертного висновку, що є підставою для видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки. Перелік документів залежить від особливостей господарської діяльності отримувача. До них належать:

  • організаційні документи з охорони праці: наказ про створення служби охорони праці, наказ про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці, положення, інструкції з охорони праці;
  • журнали та інші документи, що підтверджують навчання та перевірку знань із питань охорони праці працівників (посвідчення, протоколи) у працівників, які експлуатують устаткування складу ПММ/АЗС;
  • накази про призначення відповідальних за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання, за безпечну експлуатацію електрогосподарства, за безпечну експлуатацію устаткування складу ПММ/АЗС, документи з допуску до роботи з небезпечними речовинами тощо;
  • результати атестації робочих місць за умовами праці та заключний акт медичного огляду працівників поточного року, документи з атестації робочих місць у вибухопожежонебезпечній зоні із залученням лабораторії, внесеної до інформацiйного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, який розміщено на сайті Держпраці;
  • документи з медогляду працівників: договір із медичною установою, довідки, заключний акт;
  • документи про забезпечення працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту (далі – ЗІЗ): положення про ЗІЗ, таблиця врахування ризиків для обґрунтування вибору та використання ЗІЗ, перелік ЗІЗ, якими забезпечуються працівники, що експлуатують устаткування підвищеної небезпеки, наказ про створення комісії з приймання та перевірки ЗІЗ, особисті картки обліку ЗІЗ (детальніше про ЗІЗ читайте в «Засоби індивідуального захисту працівників: оподаткування та облік»);
  • результати ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки, експлуатаційна документація на резервуари та обладнання: технічний паспорт, журнали нагляду, інструкції з експлуатації;
  • акт введення в експлуатацію об’єкта зберігання, підтвердження права власності або використання земельної ділянки, де розташований об’єкт зберігання, копії експлуатаційних документів на резервуари (техпаспорт, інструкція з експлуатації, технічні умови, висновок діагностики тощо).

Під час проведення експертизи фахівці центрів перевіряють відповідність документів, складених на підприємстві, нормативно-правовим актам з охорони праці, а також наскільки виконуються зазначені в них вимоги.

Відповідальність за достовірність даних у наданих документах і заяві на отримання ліцензії несе СГ.

Норми з охорони праці

Для отримання позитивного експертного висновку потрібно врахувати норми законодавства щодо охорони праці. Нагадаємо основні правила.

Служба охорони праці.

Відповідно до ст. 15 Закону № 2694 на підприємствах з кількістю працюючих:

  • 50 та більше осіб – створюється служба з охорони праці;
  • менше 50, але більше 20 – функції служби охорони праці можна покласти в порядку сумісництва на працівника, що має відповідну підготовку;
  • менше 20 – допускається залучення на договірних засадах сторонніх спеціалістів, які мають відповідну підготовку.

Служба охорони праці на підприємстві, зокрема, організовує:

  • проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці;
  • оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування;
  • проведення атестації робочих місць;
  • за підсумками аудиту, оцінки, атестації – заходи з усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів.

Інструкції з охорони праці.

Затверджуються роботодавцем на кожен вид робіт чи на кожну посаду відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.98 р. № 9 (НПАОП 0.00-4.15-98) (далі – Положення № 9).

Інструкція є актом з охорони праці підприємства незалежно від форм власності та видів їх діяльності, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці під час виконання ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця виконуються ці роботи, трудові чи службові обов’язки.

Інструкції розробляються на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств – виготовлювачів устаткування, що використовується на цьому підприємстві (п. 4 Положення № 9).

Навчання з охорони праці.

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії (ст. 18 Закону № 2694).

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Перелік робіт з підвищеною небезпекою міститься в додатку 6 до Порядку № 1107.

Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок. А працівники, зайняті на небезпечних роботах, не рідше ніж один раз на рік.

Важливо! Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

Періодичність та особливості проходження навчання з охорони праці встановлено Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) (далі – Типове положення).

На підприємствах на основі Типового положення, з урахуванням специфіки виробництва та вимог актів з охорони праці, розробляються і затверджуються відповідні положення про навчання з питань охорони праці, а також формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань, які мають бути оприлюднені роботодавцем (п. 3.2 Типового положення).

Фінансування охорони праці.

Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менше 0,5 % від фонду оплати праці за попередній рік (ст. 19 Закону № 2694).

Забезпечення ЗІЗ.

На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спецодяг, спецвзуття та інші ЗІЗ, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

Наказом Мінсоцполітики від 29.11.18 р. № 1804 затверджено нові Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (далі – Вимоги № 1804).

ЗІЗ мають бути видані працівникам, професії та посади (професійні назви робіт) яких передбачено в Нормах безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 16.04.09 р. № 62, працівникам загальних (наскрізних) професій різних галузей промисловості – незалежно від виду економічної діяльності підприємства. Такі норми для роботодавця є обов’язковим мінімумом безоплатної видачі ЗІЗ, із визначенням захисних властивостей ЗІЗ та строків їх використання.

Типові норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського господарства затверджено наказом Комітету по нагляду за охороною праці 10.06.98 р. № 117.

Медичні огляди.

Роботодавець зобов’язаний забезпечити своїм коштом фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів (ст. 17 Закону № 2694).

Працівникам, зайнятим на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, медичні огляди проводяться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.07 р. № 246.

Перелік шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язковим є попередній (періодичні) медичний огляд працівників, і Перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведено в додатках 4, 5 до Порядку № 246.

Атестація робочих місць.

Атестацію робочих місць проводять на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці у строки, визначені законодавством, згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.08.92 р. № 442 (далі – Порядок № 442).

Відповідно до п. 6 Порядку № 442 під час атестації необхідно:

  • установити фактори і причини виникнення несприятливих умов праці;
  • провести санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
  • провести комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним і санітарним нормам та правилам;
  • установити ступінь шкідливості й небезпечності праці та її характер за Гігієнічною класифікацією;
  • обґрунтувати віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;
  • визначити (підтвердити) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах;
  • скласти перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;
  • проаналізувати реалізацію технічних та організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Атестацію проводять у строки, визначені підприємством у колдоговорі, але не рідше ніж раз на п’ять років (детальніше про атестацію робочих місць на сільгосппідприємствах читайте в «Атестація робочих місць та надання пільг: відповіді на актуальні запитання», «Атестація робочих місць на сільгосппідприємствах»).

Висновки

Для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки слід ретельно перевірити документи з охорони праці на відповідність нормам чинного законодавства про охорону праці. Для одержання ліцензії на право зберігання пального СГ має отримати дозволи, які, у свою чергу, видаються за наявності позитивного висновку експертизи.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали