Із 1 березня в разі постачання сільгосппродукції, що відповідає кодам УКТЗЕД, наведеним у п. 193.1 Податкового кодексу (далі – ПК), застосовується ставка ПДВ у розмірі 14 %. Протягом березня від платників ПДВ, які реалізують таку продукцію, на нашу консультаційну лінію надходило багато запитань, пов’язаних із застосуванням нової ставки. Тож у цій статті надамо відповіді на найбільш поширені запитання.
Перелік продукції із зазначенням кодів УКТЗЕД, у разі постачання якої застосовується ставка ПДВ у розмірі 14 %, наведено в п. 193.1 ПК. Це продукція, яка належить до таких товарних груп (підгруп) УКТЗЕД:
Для інших видів сільгосппродукції залишається загальна ставка – 20 %.
Ставка 14 % застосовується як у разі реалізації зазначеної вище сільгосппродукції на території України, так і при ввезенні її на митну територію України (імпорт). А от для операцій з реалізації сільгоспродукції на експорт, як і раніше, застосовується ставка ПДВ у розмірі 0 % (ст. 195 ПК).
Так, невиробники сільгосппродукції також застосовують ставку в розмірі 14 %, якщо сільгосппродукція, яку вони постачають, відповідає наведеним вище кодам УКТЗЕД.
Знижена ставка ПДВ застосовується незалежно від того, хто постачає сільгосппродукцію. Це може бути як виробник такої продукції, так і особа, що придбала її у виробника чи будь-якої іншої особи, а також імпортери сільгосппродукції.
Для визначення коду товару слід користуватися УКТЗЕД (затверджена Законом від 04.06.20 р. № 674-IX «Про митний тариф»), яка містить розділи, де наведено групи товарів. Пояснення про застосування кодів є також у примітках до кожної групи товарів з УКТЗЕД. Кожний розділ і група описують товари, які не входять до них, із зазначенням кодів, до яких вони відносяться. Тому для правильного вибору кодів треба уважно вивчити опис розділів і груп.
Також для визначення коду УКТЗЕД можна користуватися Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом Державної митної служби від 14.07.20 р. № 256 (далі – Пояснення № 256). Цей документ містить більш докладний опис товарів у групах.
Щоб правильно визначити коди товарів згідно з УКТЗЕД, ДПС рекомендує звертатися (ЗІР, категорія 101.16):
Як було зазначено вище, це залежить від того, який код УКТЗЕД мають такі зерновідходи.
Зерновідходи – це побічний продукт, отриманий після очищення зерна, тобто суміш битого чи некондиційного зерна з іншими домішками. В УКТЗЕД для класифікації зерновідходів окремого коду, на жаль, немає.
На практиці зерновідходи класифікують по-різному.
Варіант 1. Класифікувати зерновідходи в тій самій категорії, як і зерно, від очищення якого їх отримано. Тобто, якщо ідеться про зерновідходи пшениці, це буде код 1001, а для зерновідходів кукурудзи – код 1005 тощо.
Варіант 2. Класифікувати зерновідходи в групі 2302 «Висівки, кормове борошно та інші відходи та залишки від просіювання, помелу або інших способів обробки зерна зернових чи бобових культур, гранульовані чи негранульовані».
Згідно з Поясненнями № 256 до групи 2302 включено залишки і відходи від просівання, отримані під час оброблення зерна перед помелом, які складаються переважно:
Тож, щоб бути впевненим у коді зерновідходів згідно з УКТЗЕД, слід звернутися до ТПП або науково-дослідних інститутів. Тепер, коли ставка ПДВ різниться залежно від коду сільгосппродукції, це стало особливо важливим.
У «Складаємо податкову накладну зі ставкою ПДВ 14 % за новою формою» ми вже писали, що із 16 березня реалізовано можливість реєстрації податкових накладних (далі – ПН) зі ставкою ПДВ у розмірі 14 %. Така ПН має ідентифікатор J(F) 1201012, а розрахунок коригування (далі – РК) до неї – J(F) 1201212.
Особливості заповнення ПН викладено в листі ДПС від 22.03.21 р. № 6946/7/99-00-21-03-02-07, а саме:
1) якщо платник ПДВ одночасно постачає одному й тому самому покупцеві різні види сільгосппродукції, що обкладаються за різними ставками (14 % і 20 %), то він може за своїм вибором або відобразити всі такі операції з різними ставками в одній ПН, або скласти окремі ПН залежно від ставки ПДВ;
2) у розділі Б табличної частини ПН, що складається за операціями з постачання сільгосппродукції, які обкладаються ПДВ за ставкою 14 %, указуються:
3) у розділі А ПН наводяться:
Деякі нюанси перехідних операцій із постачання сільгосппродукції, тобто тих, які були розпочаті до 1 березня, а завершуються після цієї дати, прописано в п. 541 підрозд. 2 розд. XX ПК.
Наведемо коротко порядок оподаткування таких операцій.
Ставка ПДВ у розмірі 20 % застосовується в разі:
Приклади наведених вище ситуацій див. у «Із 1 березня ставка ПДВ на постачання сільгосппродукції – 14 %».
Зверніть увагу: якщо ви уклали з покупцем форвардний договір на постачання сільгосппродукції врожаю 2021 року, то наразі вам варто укласти додаткову угоду про погодження ціни. Адже ціна первісного договору складалася із розрахунку ПДВ за ставкою 20 %.
На жаль, у п. 541 підрозд. 2 розд. XX ПК прописано не всі ситуації, які виникають у процесі господарювання. Тож розглянемо на прикладах деякі можливі ситуації.
Приклад 1
Підприємство придбало насіння соняшнику до 1 березня поточного року зі сплатою ПДВ за ставкою 20 %. Після 1 березня невикористану частину насіння воно планує продати.
У разі реалізації насіння соняшнику після 1 березня слід застосовувати ставку ПДВ у розмірі 14 %. На це прямо вказано в п. 541 підрозд. 2 розд. XX ПК. При цьому податковий кредит, відображений під час придбання насіння соняшнику, зберігається в повному об’ємі і не потребує коригування.
Приклад 2
Сільгосппідприємство до 1 березня уклало договір на постачання насіння соняшнику, і до цієї дати отримало частину передоплати та ПН, виписану за ставкою 20 %. Після 1 березня отримано другу частину оплати.
У такому разі на дату отримання другої частини слід скласти ПН із нарахуванням ПДВ за ставкою 14 %, адже для цієї операції це буде перша подія. Щоправда, із покупцем треба погодити ціну (чи буде вона змінюватися у зв’язку зі зміною ставки ПДВ).
Приклад 3
Сільгосппродукція була відвантажена до 1 березня. Плата за неї надійшла після цієї дати.
Незважаючи на те що ця ситуація не прописана в п. 541 підрозд. 2 розд. XX ПК, ми впевнені, що діяти потрібно так само, як і в ситуації, коли спочатку отримана передоплата (до 1 березня), а постачання відбувається після цієї дати.
Тож, оскільки дата отримання оплати – це вже друга подія, коригувати нараховані до 1 березня податкові зобов’язання за ставкою 20 % не потрібно.
Приклад 4
Сільгосппідприємство отримало передоплату за зерно пшениці до 1 березня. Після 1 березня було вирішено відвантажити замість пшениці насіння соняшнику.
Ця ситуація також не прописана в п. 541 підрозд. 2 розд. XX ПК.
На нашу думку, зміна номенклатури має підпадати під перехідну операцію, тобто ставка ПДВ змінюватися не повинна.
У такому разі постачальник на дату відвантаження насіння соняшнику має виписати РК із зазначенням коду причини коригування «104» і замінити одну номенклатуру на іншу без зміни ставки ПДВ.
Наведемо приклад заповнення такого РК (див. фрагмент).
До речі, якщо сторони хочуть все-таки змінити ставку ПДВ, то в разі зміни номенклатури можна повернути первісно отриману передоплату за пшеницю і потім перерахувати передоплату за соняшник.
Тоді на дату повернення передоплати покупцеві постачальник виписує РК із типом причини коригування «103 – повернення товару або авансових платежів», а потім на дату отримання передоплати за соняшник виписує нову ПН із зазначенням ставки ПДВ 14 %. І це вже буде не перехідна, а нова операція. А отримання передоплати за соняшник буде першою подією.
Приклад 5
Сільгосппідприємство до 1 березня отримало частину передоплати за насіння соняшнику і виписало ПН за ставкою 20 %. Після 1 березня вся продукція була відвантажена покупцеві.
Якщо на дату відвантаження ціна на продукцію не змінилася, тоді на кількість відвантаженої продукції, що перевищує суму отриманої передоплати, слід скласти ПН і нарахувати ПДВ за ставкою, що діє на момент відвантаження, – 14 %.
Якщо ж ціна змінилася, то до ПН, виписаної на дату отримання передоплати, треба оформити нульовий РК на зміну ціни і кількості (код причини коригування «104») без зміни ставки ПДВ. А на кількість відвантаженої продукції, що перевищує суму отриманої передоплати, скласти ПН і нарахувати ПДВ за ставкою, що діє на момент відвантаження, – 14 %.