Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Нові форми податкової накладної та розрахунку коригування: рекомендації від ДФС

04.12.2018 2481 0 3


Для кого ця стаття: для всіх платників ПДВ.

У цій статті ми розглянемо: огляд листа ДФС від 27.11.18 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17 (далі – Лист № 36942) щодо складання та реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них (далі – ПН, РК) за новими формами.


Нагадаємо, що наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 викладено в новій редакції форми ПН та РК, а також унесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307). Про основні новації у заповненні ПН та РК ми розповіли в публікації «Що змінилося в новій формі податкової накладної та розрахунку коригування».

ДФС у Листі № 36942 надала свої рекомендації щодо складання ПН та РК за новими формами. Їх ми сьогодні і розглянемо.

Реєстрація ПН та РК за новими формами – із 1 грудня

ДФС наголошує, що з 1 грудня усі ПН та РК мають реєструватися за новою формою. Причому навіть якщо їх було складено до 1 грудня. Наприклад, ПН, виписана 27.11.18 р., а відправлена на реєстрацію 03.12.18 р., має бути зареєстрована за новою формою.

А от якщо ПН/РК були подані на реєстрацію до 01.12.18 р., але їх реєстрація була зупинена, надалі (після прийняття рішення про їх реєстрацію) вони реєструються за формою, за якою були подані до Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), тобто за старою.

Заголовна частина ПН та РК

Поле «Зведена податкова накладна»

Нагадамо, це поле (знаходиться у лівому верхньому куті ПН та РК) заповнюється у разі, коли відповідно до норм Порядку № 1307 ПН може або повинна бути зведена. Раніше для таких ПН у цьому полі просто ставили знак «Х». Зараз тут наводиться спеціальний код залежно від причини оформлення зведеної ПН, а саме:

 • «1» – якщо зведена ПН складається для нарахування податкових зобов’язань згідно з п. 198.5 Податкового кодексу (далі – ПК), тобто в разі використання товарів (послуг), необоротних активів в операціях, звільнених від обкладення ПДВ, що не є об’єктом обкладення ПДВ, у негосподарській діяльності;
 • «2» – якщо зведена ПН оформлюється на підставі п. 199.1 ПК, тобто в разі часткового використання товарів (послуг), необоротних активів в операціях, що обкладаються та не обкладаються ПДВ;
 • «3» – якщо зведена ПН виписується для донарахування податкових зобов’язань на суму перевищення бази оподаткування, визначеної згідно зі ст. 188, 189 ПК, над договірною ціною;
 • «4» – у разі складання зведеної ПН на постачання, які носять ритмічний або безперервний характер, згідно з п. 201.4 ПК.

У Листі № 36942 податківці наказують при заповненні РК наводити код ознаки зведеної ПН у такому порядку:

 • у РК, складених починаючи з 01.12.18 р. до ПН, зареєстрованих в ЄРПН до 01.12.18 р., у полі «До зведеної податкової накладної» замість позначки «Х», яка вказана в ПН, наводити відповідний код ознаки (позначка «Х» не проставляється);
 • у РК, складених до ПН, зареєстрованих в ЄРПН починаючи з 01.12.18 р., у полі «До зведеної податкової накладної» наводити код ознаки, вказаний у зведеній ПН, до якої виписується РК.

Поле «Складена на операції, звільнені від оподаткування»

Це поле не нове. Його заповнюють (пишуть «Без ПДВ») у разі складання ПН на операції, що звільнені від обкладення ПДВ. Як зазначає ДФС у Листі № 36942, у разі заповнення цього поля у розділі Б обов’язково відображають:

 • у графі 8 – код ставки «903»;
 • графі 9 – код пільги відповідно до Довідника пільг, який щоквартально доводить своїм листом ДФС до відома платників податків.

У РК, складених до ПН, у яких було заповнено поле «Складена на операції, звільнені від оподаткування», це поле також слід заповнити. При цьому в розділі Б обов’язково заповнюються графа 11 (код ставки «903) та графа 12 (код пільги).

Поле «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини»

Це також не нове поле. Але ДФС надає корисні рекомендації щодо його заповнення у разі складання РК.

Нагадаємо, це поле заповнюється при складанні ПН, що не надаються отримувачу (покупцю). У ньому робиться позначка «X» та наводиться тип причини:

 • від 01 до 15 – для ПН, виписаних після 01.03.17 р.;
 • від 01 до 17 – для ПН, оформлених до 01.03.17 р.

Так от, якщо платник ПДВ складає РК до ПН, виписаної до 01.03.17 р. із кодом причини, який наразі відсутній у Порядку № 1307, в РК слід проставити саме той код причини, який був зазначений у ПН, до якої складають РК.

Наприклад, у ПН, оформленій до 01.03.17 р., зазначено тип причини 16. Отже, і при складанні РК до такої ПН після 01.03.17 р. слід навести цей же тип причини, незважаючи на те, що після цієї дати такого типу причини немає в переліку із п. 8 Порядку № 1307.

Податковий номер

Це новий реквізит у заголовній частині ПН та РК. Юрособи вказують тут код ЄДРПОУ, а фізособи (суб’єкти підприємницької діяльності) – реєстраційний номер облікової картки (або серію та номер паспорта, якщо фізособа через свої релігійні переконання відмовилася від реєстраційного номера та має відповідну відмітку в паспорті).

Формами ПН та РК передбачено, що вказувати податковий номер потрібно як постачальнику, так і покупцю. Але постачальник наводить його у всіх ПН/РК, які складає. А от податковий номер покупця він зазначає тільки в тих ПН/РК, що оформлені на операції постачання:

 • товарів (послуг) покупцю – платнику ПДВ (незалежно від того, за якою ставкою чи в якому порядку обкладається ПДВ операція);
 • особам, переліченим у п. 10 Порядку № 1307. Тобто у випадках, коли в ПН пишеться умовний ІПН «200000000000».

В інших ПН (тобто підсумкових, складених на неплатників ПДВ, на умовні постачання тощо) податковий номер покупця не наводиться.

Зверніть увагу: як підкреслює ДФС у Листі № 36942, податковий номер не зазначається ні для постачальника, ні для покупця у разі складання ПН/РК за операцією з отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України.

Розділ Б ПН та РК

Графа «Сума податку на додану вартість»

Цю графу додано до розділу Б ПН (гр. 11) та РК (гр. 14). Вона заповнюється в усіх випадках, коли за здійсненою операцією нараховується ПДВ за ставкою 20 % або 7 %.

Значення цієї графи обчислюється за формулою

Графа 10 розділу Б ПН
(або гр. 13 розділу Б РК) х
х Графа 8 розділу Б ПН
(або гр. 11 розділу Б РК)
.

Графа «Сума податку на додану вартість» заповнюється у гривнях із копійками, але з урахуванням особливостей окремих операцій із постачання товарів/послуг допускається округлення її показника до 6 знаків включно після коми.

Ця графа не заповнюється у разі здійснення:

 • операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (у гр. 8 розділу Б ПН/гр. 11 розділу Б РК має бути наведено код ставки «901» або «902»);
 • операцій, звільнених від оподаткування (у гр. 8 розділу Б ПН/гр. 11 розділу Б РК має бути зазначено код ставки «903» та в гр. 9 розділу Б ПН/гр. 12 розділу Б РК – код пільги згідно з Довідниками податкових пільг).

Майте на увазі! Якщо ця графа не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи тут не проставляються.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали