Для кого ця стаття: для всіх платників ПДВ.
У цій статті ми розглянемо: огляд листа ДФС від 27.11.18 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17 (далі – Лист № 36942) щодо складання та реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них (далі – ПН, РК) за новими формами.
Нагадаємо, що наказом Мінфіну від 17.09.18 р. № 763 викладено в новій редакції форми ПН та РК, а також унесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307). Про основні новації у заповненні ПН та РК ми розповіли в публікації «Що змінилося в новій формі податкової накладної та розрахунку коригування».
ДФС у Листі № 36942 надала свої рекомендації щодо складання ПН та РК за новими формами. Їх ми сьогодні і розглянемо.
ДФС наголошує, що з 1 грудня усі ПН та РК мають реєструватися за новою формою. Причому навіть якщо їх було складено до 1 грудня. Наприклад, ПН, виписана 27.11.18 р., а відправлена на реєстрацію 03.12.18 р., має бути зареєстрована за новою формою.
А от якщо ПН/РК були подані на реєстрацію до 01.12.18 р., але їх реєстрація була зупинена, надалі (після прийняття рішення про їх реєстрацію) вони реєструються за формою, за якою були подані до Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), тобто за старою.
Нагадамо, це поле (знаходиться у лівому верхньому куті ПН та РК) заповнюється у разі, коли відповідно до норм Порядку № 1307 ПН може або повинна бути зведена. Раніше для таких ПН у цьому полі просто ставили знак «Х». Зараз тут наводиться спеціальний код залежно від причини оформлення зведеної ПН, а саме:
У Листі № 36942 податківці наказують при заповненні РК наводити код ознаки зведеної ПН у такому порядку:
Це поле не нове. Його заповнюють (пишуть «Без ПДВ») у разі складання ПН на операції, що звільнені від обкладення ПДВ. Як зазначає ДФС у Листі № 36942, у разі заповнення цього поля у розділі Б обов’язково відображають:
У РК, складених до ПН, у яких було заповнено поле «Складена на операції, звільнені від оподаткування», це поле також слід заповнити. При цьому в розділі Б обов’язково заповнюються графа 11 (код ставки «903) та графа 12 (код пільги).
Це також не нове поле. Але ДФС надає корисні рекомендації щодо його заповнення у разі складання РК.
Нагадаємо, це поле заповнюється при складанні ПН, що не надаються отримувачу (покупцю). У ньому робиться позначка «X» та наводиться тип причини:
Так от, якщо платник ПДВ складає РК до ПН, виписаної до 01.03.17 р. із кодом причини, який наразі відсутній у Порядку № 1307, в РК слід проставити саме той код причини, який був зазначений у ПН, до якої складають РК.
Наприклад, у ПН, оформленій до 01.03.17 р., зазначено тип причини 16. Отже, і при складанні РК до такої ПН після 01.03.17 р. слід навести цей же тип причини, незважаючи на те, що після цієї дати такого типу причини немає в переліку із п. 8 Порядку № 1307.
Це новий реквізит у заголовній частині ПН та РК. Юрособи вказують тут код ЄДРПОУ, а фізособи (суб’єкти підприємницької діяльності) – реєстраційний номер облікової картки (або серію та номер паспорта, якщо фізособа через свої релігійні переконання відмовилася від реєстраційного номера та має відповідну відмітку в паспорті).
Формами ПН та РК передбачено, що вказувати податковий номер потрібно як постачальнику, так і покупцю. Але постачальник наводить його у всіх ПН/РК, які складає. А от податковий номер покупця він зазначає тільки в тих ПН/РК, що оформлені на операції постачання:
В інших ПН (тобто підсумкових, складених на неплатників ПДВ, на умовні постачання тощо) податковий номер покупця не наводиться.
Зверніть увагу: як підкреслює ДФС у Листі № 36942, податковий номер не зазначається ні для постачальника, ні для покупця у разі складання ПН/РК за операцією з отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України. |
Цю графу додано до розділу Б ПН (гр. 11) та РК (гр. 14). Вона заповнюється в усіх випадках, коли за здійсненою операцією нараховується ПДВ за ставкою 20 % або 7 %.
Значення цієї графи обчислюється за формулою
Графа 10 розділу Б ПН
(або гр. 13 розділу Б РК) х
х Графа 8 розділу Б ПН
(або гр. 11 розділу Б РК).
Графа «Сума податку на додану вартість» заповнюється у гривнях із копійками, але з урахуванням особливостей окремих операцій із постачання товарів/послуг допускається округлення її показника до 6 знаків включно після коми.
Ця графа не заповнюється у разі здійснення:
Майте на увазі! Якщо ця графа не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи тут не проставляються. |