Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Передача посівів при зміні орендаря землі: оподаткування

Зінаїда Козюк

19.04.2017 966 2 2

Розглянемо нюанси обкладення ПДВ та єдиним податком (далі – ЄН) для платників четвертої групи операцій із купівлі-продажу посівів та відшкодування витрат на передпосівний обробіток ґрунту як у попереднього, так і у нового орендаря.

ПДВ

У статті «Як передати посіви при зміні орендаря земельної ділянки» ми з’ясували, що при зміні орендаря земельної ділянки, яку засіяно сільгоспкультурами, за умови укладення між попереднім та новим орендарем договору купівлі-продажу посівів такі посіви переходять у власність нового орендаря.

Об’єктом обкладення ПДВ є, зокрема, операції з постачання товарів (п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Чи є посіви товаром? Безумовно, є. Адже товарами є у тому числі усі матеріальні та нематеріальні активи (пп. 14.1.244 ПК). Посіви відносяться до матеріальних активів підприємства, оскільки активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).

Отже, з огляду на те, що посіви є товаром, операція з їх передачі у власність новому орендарю земельної ділянки є об’єктом обкладення ПДВ. Тому відповідно до п. 187.1 ПК на дату першої події (підписання акта приймання-передачі посівів або отримання коштів за них) продавець посівів має виписати податкову накладну (далі – ПН) і зареєструвати її в установлені строки в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Базою оподаткування при постачанні товарів є їх договірна вартість. Причому, оскільки в даному випадку посіви – це не придбаний товар, а самостійно виготовлений, така база не може бути менше звичайної ціни (п. 188.1 ПК). Але достовірне визначення звичайної ціни при цьому неможливе: продаж посівів є специфічною операцією і ринок їх продажу в Україні відсутній. Тож базою оподаткування буде договірна ціна на посіви, зазначена в договорі купівлі-продажу.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали