Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як оподатковувати виплату пайовикам матеріальної допомоги?

Сергій Наумов

06.12.2016 1981 0 2

Підприємство орендує у фізичних осіб земельні ділянки сільгосппризначення (паї) і ухвалило рішення виплатити всім матеріальну допомогу. Як оподаткувати та відобразити її у звітності?

Передусім слід зазначити, що чинне законодавство України не містить визначення «матеріальна допомога» та переліку видів матеріальної допомоги.

Земельні відносини щодо оренди земель сільськогосподарського призначення (паїв) регулюються Цивільним кодексом (далі – ЦК) та Законом від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161). Цими нормативно-правовими актами визначається розмір орендної плати, умови укладання договорів оренди, суб’єкти договірних відносин тощо. Слід зазначити, що ні ЦК, ні Закон № 161 не передбачають заборони здійснення орендарями виплат орендодавцям інших, ніж орендна плата.

Питання оподаткування регулюються Податковим кодексом (далі – ПК), тому звернемось до його норм.

Для вибору порядку оподаткування доходу спочатку необхідно визначитись із видом доходу, який виплачується. Для цього слід з’ясувати підстави для виплати допомоги:

  • якщо допомога виплачується за рішенням керівника орендатора, то таку виплату можна розцінити як додаткове благо, а саме як безповоротну фінансову допомогу (пп. «ґ» пп. 164.2.17 ПК), якщо виплата здійснюється грошовими коштами, або як виплату інших доходів (пп. 164.2.20 ПК), якщо виплата – в негрошовій формі;
  • якщо допомога виплачується на підставі звернення (заяви) орендодавця, то таку виплату можна розглядати як благодійну допомогу, оподаткування якої здійснюється відповідно до п. 170.7 ПК як нецільової. А судячи з формулювання нашого питання, можна зробити висновок, що йдеться саме про нецільову допомогу.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали