Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Слово редактора Uteka-Агро від 25.02.2025

Вітаю, шановні колеги!

Пропонуємо до вашої уваги актуальні матеріали тижня, які допоможуть розібратися в складних питаннях та знайти оптимальні рішення.

За який період може бути проведено планову податкову перевірку. З 01.01.2025 органи ДПС призначають планові перевірки за загальними правилами, установленими Податковим кодексом. Тож зараз платники податків отримують повідомлення про проведення в них планових податкових перевірок. Однак у деяких повідомленнях зазначено період для перевірки починаючи з 01.01.2018. У статті ми з’ясували, за який період зараз може бути проведена планова перевірка платника податків та як розрахувати строк податкової давності з огляду на період призупинення перебігу строків.

Вхідний ПДВ за «проблемними» податковими накладними: коли можна списати на витрати. Наприкінці року майже кожен бухгалтер підприємства-покупця знаходить у себе в обліку «проблемні» суми вхідного ПДВ, які не потрапили до складу податкового кредиту. А причини цього можуть бути різними: податкову накладну заблоковано чи не було складено постачальником взагалі, або вона є, але бухгалтер з якихось причин не відобразив своєчасно суму ПДВ у складі податкового кредиту. Зі статті ви дізнаєтеся, як діяти бухгалтеру в разі виявлення перед складанням річної фінзвітності за 2024 рік «проблемних» сум вхідного ПДВ.

Уточнюючий розрахунок: приклади виправлення помилок з ПДВ. Помилки в декларації з ПДВ можна умовно поділити на ті, що призвели до заниження або завищення податкових зобов’язань, та помилки в сумі від’ємного значення. Помилка може вкрастися і під час виправлення помилки, тобто коли потрібно повторно оформлювати уточнюючий розрахунок. У статті розглянуто приклади виправлення цих помилок.

Виправлення помилок у заголовній частині Податкового розрахунку. Як відомо, починаючи з січня 2025 року подаємо вже не квартальний, а місячний Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Відповідні зміни унесено до форми та Порядку заповнення та подання цього Податкового розрахунку. Тому виникає логічне питання: чи передбачено можливість виправлення реквізитів у заголовній частині Податкового розрахунку? Адже ці питання поставали постійно впродовж останніх двох років. Пропонуємо статтю, в якій аналізуємо, чи можливо це сьогодні.

Бухоблік витрат з податку на прибуток. Цей матеріал – для підприємств-високодохідників (чистий дохід за рік – більш як 40 млн грн), що застосовують всі податкові різниці, передбачені Податковим кодексом. У ньому відповідаємо на запитання, пов’язані з обліковими особливостями застосування НП(С)БО 17 «Податок на прибуток».

Підприємство обліковувало комбайн разом із жаткою як один основний засіб: як перевести на окремий облік? Підприємство в минулому придбало в іншого сільгосппідприємства комбайн. У накладній на придбання вартість зазначено однією сумою, а у специфікації (додатку до договору) розписано найменування та технічні характеристики кожного компонента (комбайна, жатки, візка). На облік було поставлено комбайн як цілісний об’єкт основних засобів. Бухгалтера цікавить, як сьогодні поставити на облік жатку і візок. Особливість ситуації в тому, що нормативні акти, які регулюють облік основних засобів, не містять конкретних вказівок щодо механізму та оформлення таких операцій. Вихід із ситуації наводимо в цій статті, а саме пояснюємо, які документи потрібно скласти (зі зразками) та як показати в бухобліку таке «розділення» основного засобу на компоненти.

Бухоблік убутку зерна під час зберігання на елеваторі. Сільгосппідприємство реалізувало зерно минулорічного врожаю з елеватора та отримало Акт-розрахунок, в якому зазначено убуток зерна внаслідок пониження вологості, зниження смітної домішки та природний убуток під час зберігання. На який рахунок списувати ці втрати, якщо собівартість уже розраховано, а попередній звітний рік закрито? А також чи вимагається нарахування ПДВ на їх суму? У консультації з’ясовуємо, як відобразити цю операцію в обліку, керуючись загальною методологією бухгалтерського обліку та спеціальними методрекомендаціями для сільгосппідприємств. Також нагадуємо ПДВ-особливості цієї операції.

Собівартість у молочному та м’ясному тваринництві. В умовах зростання витрат на корми, енергоносії тощо питання правильного калькулювання собівартості в молочному та м’ясному тваринництві є особливо важливим. Від точності розрахунків залежить не лише фінансова стійкість агропідприємств, а й їхня конкурентоспроможність на ринку. У цій статті розглянемо ключові аспекти формування собівартості у бухобліку.

Серед іншого, ви знайдете роз’яснення з актуальних питань:

Наступного тижня на Uteka-Агро розглянемо такі теми:

  • МПЗ для ФОП на загальній системі.
  • Нерухомість із земельною ділянкою придбано посеред року: коди починати сплачувати земельний податок та на нерухомість?
  • Виправлення помилок у додатку 4ДФ.
  • Організація бухгалтерського обліку витрат та калькулювання собівартості у допоміжних виробництвах.

Легкої вам роботи та корисного читання!

Вікторія СТАНКЕВИЧ,
головна редакторка Uteka-Агро,
кандидат економічних наук

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
13.05.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 13.05.2025
Дорогі колеги! Ми завжди прагнемо бути для вас надійним джерелом практичної інформації та відповідей на найактуальніші запитання. Цей випуск не став винятком – ми підготували матеріали, які допоможуть вам розібратися з податковими тонкощами, готівковими розрахунками, обліком орендної плати та...
06.05.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 06.05.2025
Дорогі колеги! Весна для аграріїв – це час не тільки для роботи в полі, але й для розв’язання багатьох важливих облікових, податкових і кадрових питань. Саме тому ми підготували для вас максимально прикладну добірку матеріалів – з роз’ясненнями, прикладами та зразками до...
29.04.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 29.04.2025
Вітаю, шановні колеги! Редакція Uteka-Агро підготувала для вас добірку актуальних тем, важливих новин і практичних порад для щоденної роботи в агросфері. Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. 8 квітня 2025 року набрала чинності пост...
Кращі матеріали