Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Слово редактора Uteka-Агро від 23.08.2022

23.08.2022 313 0 1

Шановні колеги!

У структурі українського виробництва та експорту сільгосппродукції домінує сировина. Проте останнім часом з’явилося чимало агропромислових підприємств з первинної переробки аграрної продукції, зокрема, середньої і малої потужності. Тож основною темою публікацій Uteka-Агро цього тижня є переробка аграрної продукції. Для суб’єктів господарювання, які переробляють сировину на давальницьких умовах, а також для тих, хто передає власну сільгосппродукцію на перероблення, ми розповімо про особливості організації, оподаткування, бухобліку цих операцій.

Створення власного переробного виробництва забезпечує нові робочі місця та продовження строку зайнятості працівників в «несезон». Водночас створення нової сфери діяльності має потенційні ризики, яких не варто боятися. У статті «Переробка сільгосппродукції: юридична частина» ми розповідаємо, які дії треба виконати сільгосппідприємству і які дозвільні документи отримати, щоб займатися переробкою сільгосппродукції.

За загальним правилом, операції із продажу продукції перероблення та надання послуг із перероблення іншим особам є об’єктом обкладення ПДВ. Докладно про нарахування податкових зобов’язань із ПДВ, які коди УКТЗЕД слід зазначати в разі реалізації продукції перероблення, як обкладати ПДВ операції з перероблення сільгосппродукції на давальницьких умовах, а також про нюанси оформлення податкових накладних у таких випадках – у матеріалі «Перероблення сільгосппродукції: обкладення ПДВ у переробника та замовника».

Перероблення сільгосппродукції може негативно вплинути на статус платника єдиного податку у переробника, зокрема в разі перероблення придбаної сільгосппродукції та надання послуг із перероблення стороннім замовникам. Тож єдинникам четвертої групи доцільно зважити всі плюси й мінуси застосування цієї системи оподаткування в разі ведення діяльності з переробки продукції. Докладно про це – у матеріалі «Перероблення сільгосппродукції: як впливає на статус єдинника четвертої групи у переробника та замовника».

Невизначення поняття «продукція власного виробництва» у Законі про РРО спричиняє неоднозначність у питанні, чи треба/можна обійтися без застосування РРО тим аграріям, які продають за готівку продукцію, виготовлену на давальницьких умовах. Сталий, хоча і спірний підхід податківців – це вимога обов’язкового застосування РРО у цій ситуації. У статті «РРО в разі продажу продукції переробки» ви знайдете обґрунтований підхід, за яким продукцію, вироблену із сировини, переробленої на давальницьких умовах, можна продавати без РРО.

Окремих норм щодо бухобліку давальницьких операцій немає. Давальницька сировина й вироблена з неї готова продукція є власністю замовника. У статті «Переробка давальницької сировини: бухоблік у замовника» зупинимося на особливостях документування та бухобліку операцій за давальницькою схемою виробництва продукції.

Наступного тижня за вашими численними зверненнями ми, зокрема, розглянемо:

  • як заповнити заяву щодо неможливості виконання податкових обов’язків;
  • чи можна оскаржити несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригувань, якщо вони були подані на реєстрацію в ЄРПН в останній день строку, але квитанція надійшла наступного дня;
  • сільгосппідприємство отримало допомогу від міжнародної організації: як вплине така сума на частку сільгоспвиробництва;
  • як відрізнити спільну діяльність від договору підряду.

А також наведемо зразки складання розрахунків коригування до податкових накладних в різних практичних ситуаціях.

Корисного читання!

З повагою
Вікторія Станкевич,
головна редакторка Uteka-Агро

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали