Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Укладаємо договір дарування

Порядок укладення договору дарування встановлено гл. 55 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Поняття договору дарування визначене в ч. 1 ст. 717 ЦК. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) майно (дарунок) у власність. Договір дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому передбачає, що дарунок передається через певний строк або у випадку настання відкладальної обставини (ст. 723 Господарського кодексу (далі – ГК)).

Головна відмінність дарчої від договору купівлі-продажу полягає в тому, що дарувальник не має права на отримання будь-якої компенсації за передачу майна. Також не варто плутати договір дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому та заповіт. Адже отримати майно за заповітом можна тільки після смерті спадкодавця, а в разі смерті дарувальника до передачі подарунка договір дарування припиняється (ч. 3 ст. 723 ЦК).

Характериcтика договору дарування:

  • є безплатним – дарувальник не має права вимагати від обдаровуваного зустрічних дій майнового або немайнового характеру;
  • може бути як реальним (уважається оформленим у момент передачі дарунка), так і консенсуальним (у випадку встановлення обов'язку передати дарунок у майбутньому уважається укладеним у момент досягнення сторонами згоди за всіма істотними умовами договору).

Згідно з ч. 1 ст. 720 ЦК сторонами договору дарування можуть виступати фізичні та юридичні особи, держава Україна, територіальні громади.

Договір дарування від імені дарувальника може оформляти його представник (ч. 4 ст. 720 ЦК). Для цього дарувальник повинен видати йому довіреність, у якій зазначені П. І. Б. особи, якій передається дарунок. У противному разі договір дарування вважається нікчемним.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали