Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Розірвання договору про визнання електронних документів та відмова в укладанні нового договору: судова практика


Розірвання податковою інспекцією договору з фермерським господарством (далі – ФГ) про визнання електронних документів (далі – договір) в односторонньому порядку та відмова в укладенні нового аналогічного договору з інших підстав, ніж передбачено законодавством, можуть бути визнані протиправними в судовому порядку. Суд може зобов'язати податкову інспекцію укласти із ФГ такий договір (ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.10.17 р. у справі № 876/7561/17, далі – Ухвала № 876/7561/17).


Сторони спору: позивач – ФГ, відповідач – об'єднана державна податкова інспекція.

Суть спору

У 2016 році позивач направив відповідачу засобами телекомунікаційного зв'язку податкову накладну (далі – ПН) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак вона не була доставлена. Як причину недоставляння ПН було зазначене можливе розірвання договору.

Для встановлення дійсності посиленого сертифіката ключа позивач у тому ж році звернувся до ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна». З отриманої відповіді випливало, що центр скасував посилений сертифікат електронного ключа керівника позивача. Причиною скасування став лист відповідача із проханням скасувати посилені сертифікати ключа керівника позивача та його електронну печатку у зв'язку з наявністю кримінального провадження відносно посадових осіб позивача за підозрою у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 205 Кримінального кодексу (далі – КК), тобто фіктивне підприємництво, а також неможливістю встановити місцезнаходження позивача. Дані відомості отримані відповідачем від іншої податкової інспекції.

Скасування посиленого сертифіката ключа послужило підставою для одностороннього розірвання відповідачем договору з позивачем. Позивач засобами телекомунікаційного зв'язку в тому ж 2016 року направив на адресу ДФС новий договір, однак відповідач не прийняв і не підписав його.

На думку відповідача, прийняття та підписання з позивачем договору до завершення зазначеного кримінального провадження й установлення місцезнаходження позивача є передчасними.

Крім того, відповідач порахував неможливим підписання з позивачем нового договору, оскільки було прийняте рішення про виключення позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування на підставі пп. 4 п. 2 розд. XIX Податкового кодексу (далі – ПК).

Позивач розцінив одностороннє розірвання відповідачем договору та відмову в прийнятті та підписанні нового аналогічного договору протиправними і звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Судові рішення

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.06.17 р. у справі № 813/1215/17 адміністративний позов повністю задоволено. Відповідач подав апеляційну скаргу, яка Ухвалою № 876/7561/17 залишена без задоволення.

Аргументи суду

1. Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у рамках повноважень і способами, передбаченими Конституцією та законами України.

У 2016 році порядок електронного документообігу між платниками податків і контролюючими органами в частині подання податкових документів в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису регламентувався Інструкцією, затвердженою наказом ДПАУ від 10.04.08 р. № 233 (далі – Інструкція № 233, діяла по 14.11.17 г.).

Виключні підстави, з яких у 2016 році податкова інспекція мала право в односторонньому порядку розірвати договір із платником податків, були наведені в п. 4 розд. 6 Примірного договору про визнання електронних документів (додаток 1 до Інструкції № 233). Такими підставами були: неподання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або зміна ним місця реєстрації. Інших підстав для розірвання договору з ініціативи податкової інспекції не було.

2. Наявність досудового розслідування за кримінальним провадженням відносно посадових осіб позивача не є для відповідача підставою для розірвання договору з позивачем в односторонньому порядку та відмови позивачу в прийнятті та підписанні нового договору.

Суд не прийняв доводи відповідача про те, що згідно з довідкою іншої податкової інспекції місцезнаходження позивача не встановлене, оскільки ця довідка не є доказом зміни платником податків місця реєстрації, тобто вона не може бути підставою для розірвання договору в односторонньому порядку.

3. Розгляд судами декількох позовів позивача про оскарження податкових повідомлень-рішень, якими позивачу були визначені податкові зобов'язання, свідчить про те, що у відношенні нього проводяться перевірки, у ході яких, на думку фіскального органу, виявляються порушення та приймаються податкові повідомлення-рішення, які в подальшому оскаржуються. Значить, доводи відповідача про те, що місцезнаходження позивача не встановлене, необгрунтовані.

4. Судом відхилено доводи відповідача про неможливість підписати з позивачем новий договір у зв'язку із прийняттям рішення про виключення його з реєстру суб'єктів спецрежиму на підставі пп. 4 п. 2 розд. XIX ПК. Указане рішення відповідача є підставою для внесення до реєстру платників ПДВ запису про зняття позивача з реєстрації як суб'єкта спецрежиму з одночасною реєстрацією платником ПДВ на загальних підставах.

Тобто в позивача змінився податковий статус, але він, як і раніше, перебуває на податковому обліку і зобов'язаний подавати звітність, у тому числі і в електронному вигляді.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач необґрунтовано розірвав договір із позивачем і відмовив у прийнятті та підписанні нового договору, тому його дії є протиправними. Позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У зв'язку із цим суд зобов'язав відповідача укласти з позивачем договір і зареєструвати його.

Висновки

Проведення досудового розслідування щодо кримінального провадження відносно посадових осіб ФГ, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 205 КК (фіктивне підприємництво), отримання відомостей про неможливість установити місцезнаходження ФГ, виключення сільгосппідприємства з реєстру суб'єктів спецрежиму на підставі пп. 4 п. 2 розд. XIX ПК не дає права податковій інспекції в односторонньому порядку розірвати договір або відмовити в укладенні нового. Таких підстав немає ні в Інструкції № 233, що раніше діяла, ні в Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженому наказом Мінфіну від 06.06.17 р. № 557. Тому аргументи, наведені в цьому судовому рішенні, можуть стати у пригоді ФГ і сільгосппідприємствам у спорі з податковою інспекцією.

Коментарі до матеріалу
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали