Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи треба реєструвати додаткову угоду до договору оренди землі?

Зінаїда Козюк

06.12.2017 11670 0 2


Фермерське господарство збирається укласти додаткову угоду до договору оренди землі, який було підписано та зареєстровано у 2013 році. Чи необхідно реєструвати таку додаткову угоду?


Нагадаємо, з 01.01.13 р. здійснюється реєстрація права, а не договору. Для цього держреєстратору слід подати документ, на підставі якого виникає таке право (наприклад, для реєстрації права оренди – договір оренди земельної ділянки).

На наш погляд, для здійснення реєстрації змін до відомостей про зареєстроване раніше право оренди необхідно подавати додаткову угоду до договору оренди. Пояснимо нашу позицію.

Існує думка, що при зміні додатковою угодою не усіх, а лише тих відомостей, які прямо зазначені в Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26.10.11 р. № 1141 (далі – Порядок № 1141), таку угоду подавати на реєстрацію треба обов’язково. А от у разі зміни відомостей, про які в Порядку № 1141 прямо не зазначено, такої необхідності немає. Про що саме йдеться? Згідно з п. 20 Порядку № 1141 такими відомостями є:

1) щодо земельної ділянки:

  • дата держреєстрації ділянки;
  • найменування органу, що здійснив держреєстрацію;
  • кадастровий номер та площа ділянки;
  • цільове призначення та місцезнаходження ділянки;

2) щодо нерухомого майна:

  • назва і дата формування рішення;
  • індексний номер рішення;

3) П. І. Б. держреєстратора;

4) найменування органу держреєстрації прав або нотаріальної контори, назва нотаріального округу.

Крім того, при внесенні відомостей про право оренди держреєстратор також включає інформацію (п. 22 Порядку № 1141):

  • про суб’єкт речового права: для фізособи – це П. І. Б., податковий номер, номер та серія паспорта громадянина, дата його видачі, відомості про суб’єкта, який його видав, для юрособи/органів місцевого самоврядування/органів державної влади – найменування та податковий номер;
  • вид речового права (у нашому випадку це право оренди);
  • строк його дії;
  • розмір орендної плати (у разі держреєстрації права оренди земельної ділянки);
  • підстави виникнення права – назва документа, дата його видачі, номер, ким виданий (оформлений) та додаткові відомості про документ;
  • підстави для внесення запису про інші речові права та суб’єкти цих прав, змін до запису.

Однак згідно зі ст. 654 Цивільного кодексу зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто враховуючи, що договір оренди землі укладається для отримання права оренди на ділянку, яке, у свою чергу, підлягає обов’язковій держреєстрації (ст. 4 Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), для офіційного підтвердження факту внесення змін (укладення додаткової угоди) до основного договору оренди слід також внести зміни до запису про таке речове право (детальніше про порядок реєстрації прав див. у консультації «Реєстрація речового права: порядок та вартість»).

Отже, зміни про право оренди треба вносити до Держреєстру прав (тобто реєструвати), навіть якщо вони не стосуються основних відомостей, які окремо фіксуються в цьому реєстрі. Тим паче що для держреєстратора така операція не завдасть клопоту. Він зазначить, коли саме відбулися зміни, та відсканує укладену сторонами додаткову угоду.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали