Які операції ДФС відносить до нереальних
03.01.2018 1622 0 2
У консультації розглянемо, з якою метою та для кого розроблені Методичні рекомендації з фіксування в актах перевірок результатів відпрацювання документально оформлених платниками податків нереальних господарських операцій із товарами, наведені у листі ДФС від 16.05.16 р. № 16872/7/99-99-14-02-02-17 (далі – Методрекомендації № 16872).
Методрекомендації № 16872 визначають загальні положення щодо формування доказової бази за документально оформленими нереальними операціями продажу (купівлі) товарів платниками податків – учасниками ймовірних схем ухилення від обкладення ПДВ і документування результатів такого відпрацювання в актах перевірок (зокрема, позапланових, проведених на підставі пп. 78.1.4 ПК).
Для цілей застосування норм Методрекомендацій № 16872 вживаються, зокрема, такі терміни (п. 1.2 Методрекомендацій № 16872, п. 1.3 Рекомендацій № 543):
- нереальне постачання (продаж) – це документально оформлене постачання відповідної кількості ідентифікованого товару за безтоварною операцією або товару, походження якого не підтверджується фактом (джерелом) його законного введення в оборот і реального задекларованого виробництва (характеризується недійсністю формування відповідного активу);
- нереальне отримання (купівля) – документально оформлене отримання ідентифікованого товару за відповідним нереальним його постачанням (тобто без фактичного постачання товару);
- нереальна господарська операція – операція з нереального постачання і нереального отримання;
- фіктивне введення в оборот товару – первинне нереальне постачання ідентифікованого товару, який у платника податків, який документально його оформив, характеризується, зокрема, розривом ланцюгів у визначеній імовірній схемі ухилення від обкладення ПДВ (постачанням (продажем) товарів за номенклатурою, відмінною від номенклатури документально оформленого попереднього отримання (купівлі), наприклад, імпортованих товарів або харчових продуктів вітчизняного виробництва) або відсутністю (фізично неможливими обсягами) власного виробництва або законного права на виробництво продукції в досліджуваному і попередніх звітних періодах, наприклад, сільськогосподарської продукції, ПММ і т. п.;
- ланцюг – це послідовні операції, які пов'язані між собою проведенням нереальних постачань ідентифікованого за найменуванням (характеристиками) товару або послуги між вигодоформуючим суб'єктом («податковою ямою»), вигодотранспортуючими суб'єктами (транзитерами) і вигодонабувачем.
Із Методрекомендаціями № 16872 слід ознайомитися всім суб'єктам господарювання (далі – СГ), але в першу чергу платникам ПДВ. Адже саме їх операції постачання (придбання) товарів (послуг) підлягають моніторингу з боку ДФС на наявність ознак нереальності і, відповідно, правомірності відображення податкового кредиту.
Передумови формування доказової бази нереальних операцій
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року