Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як отримати якісну ІПК: консультує юрист

23.12.2021 846 0 0

Ситуація. Підприємство заплуталося в деяких формулюваннях у податковому законодавстві і не розуміє, як застосовувати ці норми на практиці.

Рекомендація. У будь-якій незрозумілій ситуації звертайтеся за індивідуальною податковою консультацією (далі – ІПК). Особливо якщо неправильне застосування норм податкового законодавства чревате донарахуванням податків і штрафними санкціями.

Про що стаття. Юрист радить, як направити запит, щоб отримати саме «працюючу» ІПК, а не просто перелік норм податкового законодавства.


Загальні положення

У пп. 14.1.1721 Податкового кодексу (далі – ПК) сказано: ІПК – це роз’яснення податкового органу щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, безплатно надане платникові податків і зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – єдиний реєстр).

Зареєстрована в єдиному реєстрі ІПК підлягає розміщенню на офіційному вебсайті ДПС.

Чи буде видно на сайті дані платника податків, якому надано ІПК?

Ні, найменування (або П. І. Б.) платника податків, код ЄДРПОУ (або реєстраційний номер облікової картки) і податкова адреса платника податків, що звернувся за ІПК, у єдиному реєстрі не зазначаються.

Як знайти ІПК на сайті ДПС?

Доступ до єдиної бази ІПК вільний і безплатний. На сьогодні цей сервіс доступний на сайті ДПС у розділі «Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій». Пошук можна здійснювати:

  • за реєстраційним номером ІПК;
  • датою;
  • ключовими словами;
  • органом, що надав консультацію;
  • статусом ІПК (чинна, анульована).

Майте на увазі! Як ясно з назви, ІПК має індивідуальний характер і може застосовуватися тільки платником податків, якому вона надана (п. 52.2 ПК). Тому ви можете ознайомитися із «чужою» ІПК із питання, що цікавить вас, але діяти так, як у ній зазначено, немає сенсу.

Крім ІПК існує ще й узагальнююча податкова консультація (далі – УПК; пп. 14.1.172, 14.1.273 ПК), яка висловлює думку Мінфіну. Роз’яснення в ІПК не повинні суперечити правовій позиції, викладеній в УПК.

Важливий нюанс! Якщо положення ІПК усе-таки суперечать положенням УПК, застосовуються положення УПК (п. 53.1 ПК).

І треба знати, що платник податків або податковий агент, який діяв відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплатити податкове зобов’язання, визначене ПК (абзац четвертий п. 53.1 ПК).

Який період дії ІПК?

Як роз’яснило Головне управління ДПС у Чернігівській області ІПК, надана платникові податків у паперовій або електронній формі, носить індивідуальний характер і може застосовуватися виключно таким платником податків із дня її надання до моменту її зміни або скасування.

Як отримати ІПК?

ІПК потрібно отримати з дотриманням усіх правил, передбачених законодавством. І перш за все треба знати, куди саме звертатися.

У яку податкову слід звернутися для отримання ІПК?

Для отримання ІПК платник податків має направити звернення/запит до ДПС України або її територіальних органів, крім податкових інспекцій (п. 52.4 ПК) (див. зразок).

Зразок

Товариство з обмеженою відповідальністю
«АлкоЛюкс»
вул. Б. Хмельницького, 55
Київ, 456765
тел. (044) 567 87 98

Код ЄДРПОУ: 345678345

15.12.2021 № 78/01-00

Державна податкова служба України
Львівська площа, 8.
Київ, 04655

Звернення щодо отримання
індивідуальної податкової консультації

Відповідно до ст. 52, 53 Податкового кодексу України (далі – ПК) просимо надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм Закону від 19 грудня 1995 р. № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481).

Товариство з обмеженою відповідальністю «АлкоЛюкс» (далі – ТОВ «АлкоЛюкс») здійснює діяльність у сфері торгівлі, у тому числі алкогольними напоями. ТОВ «АлкоЛюкс» звертається з проханням надати роз’яснення з таких питань (у контексті звернення):

  1. Чи зобов’язаний суб’єкт господарювання вживати спеціальні заходи щодо поводження з марками акцизного податку при відкритті/відкупорюванні пляшок з алкогольними напоями для подальшої їх реалізації кінцевим споживачам з метою збереження їх цілісності до повної реалізації алкогольного напою, у тому числі шляхом їх обережного зняття з горловини пляшки?
  2. Яким чином суб’єкт господарювання має зберігати марки акцизного податку, які відклеїлись від пляшки під час відкупорювання (розкриття) товару?
  3. Чи допускається розривання марки акцизного податку при відкритті пляшки алкогольного напою для подальшого його реалізації кінцевому споживачу?

ТОВ «АлкоЛюкс»   (підпис)      Володимир ДАНИЛЕНКО

15.12.2021

Яким способом можна направити запит?

Запит можна направити двома способами (ст. 42, 421 ПК):

  • у паперовій формі. Підготовлений текст відправляється поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення (щоб ви знали точну дату, коли податківці отримали запит);
  • через електронний кабінет (далі – ЕК). У цьому випадку треба зайти до приватної частини ЕК (https://cabinet.tax.gov.uа), використавши кваліфікований електронний підпис (далі – КЕП). У розділі «Листування» сформувати лист, направити його до потрібного органу ДПС і додати файл у форматі pdf (він не може бути більше 2 Мб).

Що має бути зазначено в запиті для отримання ІПК?

Згідно з п. 52.1 ПК письмове звернення на отримання ІПК має містити:

  • найменування юрособи або П. І. Б. фізособи, податкову адресу, номер телефону та адресу електронної пошти заявника (за наявності);
  • код ЄДРПОУ (для юрособи), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізособи) або серію і номер паспорта (для фізосіб, які з релігійних переконань відмовилися прийняти ІПН, повідомили про це контролюючий орган і мають відповідну позначку в паспорті);
  • обґрунтування практичної необхідності отримання ІПК. Тобто треба не просто написати, що вам незрозуміла та або інша норма законодавства, а викласти, у якій конкретній ситуації ви збираєтеся застосовувати цю норму. Також рекомендуємо зазначити, чим займається платник податків. Чим докладніше буде звернення, тим більше шансів отримати конкретну відповідь на своє запитання. Докладне викладення фактичних обставин гарантує не тільки те, що вам нададуть ІПК, але й те, що це буде якісна ІПК. Наприклад, якщо платник не впевнений, чи варто йому в конкретній ситуації застосовувати РРО, то він має зазначити систему оподаткування, ставку податку, конкретний вид діяльності тощо;
  • підпис платника податків (на електронній версії – КЕП);
  • дату звернення.

Хочемо попередити! Якщо звернення на отримання ІПК не відповідає вимогам п. 52.1 ПК, то ІПК не буде надана. Платникові надішлють лист, який за своїм змістом не є ІПК.

Як відправити звернення через ЕК для отримання ІПК?

Вхід до ЕК здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Доступ до приватної частини ЕК надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням КЕП, отриманої у будь-якого Кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID і BankID).

Меню «Листування з ДПС» у приватній частині ЕК дозволяє направити звернення на отримання ІПК до відповідного органу ДПС. При формуванні звернення треба вибрати в цьому меню і заповнити такі реквізити:

1. Код ДПС – зі списку вибирається орган ДПС (область і ГУ ДПС області), якому направляється звернення.

Приклади:

  • «26 М. КИЇВ» та «15 ГУ ДПС У М. КИЄВІ» – у разі відправлення звернення Головному управлінню ДПС у м. Києві;
  • «31 ЦЕНТР» та «0 Центральне МУ ДПС по роботі з ВПП» – у разі відправлення звернення Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків;
  • «99 УКРАЇНА» та «0 ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ» – у разі відправлення звернення до центрального органу ДПС;
  • «2 ВІННИЦЬКА» та «32 ГУ ДПС У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ» – у разі направлення звернення Головному управлінню ДПС у Вінницькій області.

2. Тип – із переліку вибирається значення «консультація».

3. Тематика – зазначається тематика звернення платника.

4. Короткий зміст – указується: «Про надання індивідуальної податкової консультації».

5. Файл – завантажується скановане звернення у форматі PDF у розмірі не більше 2 МБ.

Підказка! Зберегти проєкт звернення можна, натиснувши кнопку «Зберегти».

У вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» платник може підписати і направити звернення, використовуючи кнопки «Підписати» та «Відправити».

Як можна дізнатися, що звернення отримано органом ДПС?

Протягом одного робочого дня після відправлення електронного звернення його автор буде повідомлений про вхідний реєстраційний номер і дату реєстрації звернення в органі ДПС.

У меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини ЕК ви можете бачити: інформацію про отримання і реєстрацію звернення в органі ДПС – у вкладці «Вхідні»; відправлений лист (звернення) – у вкладці «Вихідні документи».

Отримання ІПК: на що звернути увагу?

У процедурі отримання ІПК теж є свої нюанси, про які ми хочемо вас попередити.

У якій формі надається ІПК?

ІПК можуть бути надана платникам в усній, паперовій та електронній формах (п. 52.4 ПК). При цьому юридична сила паперової та електронної ІПК – однакова.

Причому ІПК в усній формі надають як ДПС України та її територіальні органи (ГУ ДПС в областях, м. Києві), так і ДПІ на місцях. ІПК у паперовій та електронній формах надають виключно ДПС України та її тероргани.

Зверніть увагу! Це мало бути не просто роз’яснення податкового органу, надане вам, а саме документ зі статусом ІПК, зареєстрований у Єдиному реєстрі.

ІПК, надана в паперовій або електронній формі, має містити (п. 52.3 ПК):

  • назву (ІПК);
  • реєстраційний номер в Єдиному реєстрі;
  • опис запитань, які були поставлені платником податків, з огляду на фактичні обставини, зазначені у зверненні платника;
  • обґрунтування застосування норм законодавства;
  • висновок щодо питань практичного використання таких норм.

Крім того, згідно з п. 42.4 ПК на вимогу платника податків, який отримав документ в елект-ронній формі, контролюючий орган надає йому відповідний документ у паперовій формі, – протягом 3 робочих днів (далі – р. д.) з дня надходження такої вимоги (у паперовій або електронній формі) від платника.

Наше застереження! Керуватися усною ІПК немає сенсу, оскільки від відповідальності звільняється лише той платник податків, який діяв на підставі ІПК, наданої йому в паперовій або електронній формі (пп. 112.8.2 ПК).

Як швидко платникові податків нададуть ІПК?

У загальному випадку ІПК надається протягом 25 календарних днів (далі – к. д.) після отримання звернення податковим органом (п. 52.1 ПК). При цьому норма абзацу дев’ятого п. 52.1 ПК дозволяє продовжити строк розгляду звернення, але не більш ніж на 15 к. д. і за умови, що платник податків був повідомлений про це в паперовій або електронній формі до закінчення перших 25 к. д. Таким чином, на сьогодні строк надання ІПК становить максимум 40 к. д.

Увага, карантин! Наразі адаптивний карантин продовжили по 31.03.2022 (включно). Згідно з п. 528 підрозд. 10 розд. ХХ ПК на період до кінця місяця, у якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України, зупиняється перебіг строків, визначених ст. 52, 53 ПК для надання ІПК у письмовій формі. А з першого календарного дня місяця, що настає за місяцем, у якому завершується карантин, перебіг строків, зупинених згідно із зазначеною нормою, продовжується з урахуванням часу, який минув до такого зупинення.

Іншими словами, якщо платник звертається за ІПК у період дії карантину, то податкова має право надати ІПК після закінчення карантину протягом 25 к. д. Наприклад, якщо платник податків подав звернення 10.11.2021, то податковий орган на сьогодні ще не пропустив строк надання ІПК.

Коли орган ДПС може відмовити в наданні ІПК?

Це можливо у разі невідповідності звернення вимогам п. 52.1 ПК. Наприклад, якщо платник податків не обґрунтував практичну необхідність отримання консультації, а просто попросив роз’яснити норму ПК. Про відмову в наданні ІПК орган ДПС повідомляє заявника у строки, установлені Законом від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі – Закон № 393) (п. 52.1 ПК).

До уваги! Згідно зі ст. 20 Закону № 393 звернення громадян розглядаються у строк до одного місяця, а у виняткових випадках, коли питання вимагає додаткового вивчення, – до 45 днів. Така відповідь із підписом керівника ДПС прямує платникові податків у порядку, установленому відповідним законом.

Яке рішення може бути прийняте ДПС за результатами розгляду звернення?

Протягом 15 к. д. після звернення платника податків за отриманням ІПК територіальний орган ДПС зобов’язаний відіслати ІПК центральному органу ДПС – для розгляду питання про внесення відомостей про таку ІПК до єдиного реєстру. Про це він повідомляє платника податків у порядку, установленому ст. 42 ПК.

За результатами розгляду звернення центральний орган ДПС приймає одне з таких рішень (п. 52.5 ПК):

  • про внесення відомостей про ІПК до єдиного реєстру (і повідомляє про це протягом 1 р. д. із моменту прийняття рішення підпорядкований йому контролюючий орган);
  • про відмову у внесенні відомостей до єдиного реєстру з одночасним наданням платникові податків від свого імені ІПК і внесенням відомостей про таку консультацію до єдиного реєстру (і повідомляє про це протягом 1 р. д. з моменту прийняття рішення територіальний орган (підрозділ) ДПС);
  • про відмову у внесенні відомостей до єдиного реєстру у випадку, якщо в реєстрі вже міститься аналогічна ІПК, надана такому платникові з тих самих питань (та інформує про це протягом 1 р. д. з моменту прийняття рішення підпорядкований йому контролюючий орган і платника податків).

Як оскаржити ІПК?

Якщо платник податків, що отримав ІПК, уважає, що вона суперечить нормам або змісту відповідного податку або збору, він має право звернутися до суду (п. 53.2 ПК).

Позов із проханням про скасування ІПК необхідно подавати до окружного адміністративного суду за місцем перебування або позивача, або відповідача (ст. 20, 25 Кодексу адміністративного судочинства, далі – КАС). На офіційному вебсайті Судової влади України можна знайти перелік усіх адміністративних судів, їх адреси, контакти і список призначених до розгляду справ.

За подання позову немайнового характеру необхідно сплатити 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб (далі – ПМ), тобто на сьогодні це 2 270 грн. Величина ПМ береться в розмірі, установленому на 1 січня календарного року, у якому подається позов. Станом на 01.01.2021 ПМ дорівнює 2 270 грн, а з 01.01.2022 – 2 481 грн. Позов про скасування ІПК є немайновим, тому платникові податків доведеться сплатити судовий збір у розмірі 2 270 грн, якщо позов буде поданий у 2021 році (пп. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір»).

Що дає платникові податків рішення суду про скасування раніше отриманої ним ІПК?

Скасування судом ІПК є підставою для надання нової ІПК з огляду на висновок суду (п. 53.2 ПК). І тут слід пам’ятати, що остаточно ІПК буде скасована, коли рішення суду набуде законної чинності.

Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку його апеляційного оскарження, якщо скарга не була подана. Оскаржити рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку можна протягом 30 днів із моменту вручення повного рішення суду. А для апеляційного оскарження ухвали адмінсуду встановлено строк 15 днів із моменту вручення ухвали (ст. 295 КАС).

Якщо рішення суду першої інстанції не скасовано апеляційним судом, то воно набуває чинності (ст. 255 КАС):

  • після повернення апеляційної скарги;
  • відмови у відкритті або закритті апеляційного провадження;
  • прийняття апеляційним судом постанови за результатами апеляційного перегляду.
Зразок звернення щодо отримання ІПК.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали