Як отримати кредит через Uteka.Agrobusiness: досвід «Агро-Коль»
Директор фермерського господарства «Агро-Коль» Микола Гаврильчак ніколи не мріяв вивчати бухгалтерію. Свого часу він закінчив школу і одразу пішов працювати, бо в радянський час потрібно було забезпечувати сім’ю. У 2002 році разом з батьком та братами вирішив заснувати власну справу. На Миколаївщині вони орендували 450 га землі, де вирощують зернові та олійні культури.
«Я не називаю фермерство бізнесом, у мене було завдання створити нове виробництво, для якого не потрібно наймати окремий офіс бухгалтерів. Зараз по суті я намагаюся розбиратися у всьому – від агрономії до бухгалтерії завдяки сервісу Uteka.Agribusiness»,
- каже Микола Миколайович. Для нього фермерство – стиль життя, і таких підприємців в Україні тисячі.
В аграрному секторі економіки виробництвом сільськогосподарської продукції займаються понад 50 тис. сільськогосподарських підприємств, 92 % з яких є фермерські господарства. За даними Держстату, кількість статистично активних фермерських господарств становить 32 452, з яких 28 788 мають в обробітку 4,7 млн гектарів сільськогосподарських угідь. Кожне з цих господарств потребую постійного кредитування та стикається з бухгалтерією під час роботи з податковою, банками, аудиторами. Спростити життя у цій сфері агровиробнику може Uteka.Agrobusiness. Це єдина платформа для подання заявки на фінансування та генерування бізнес-плану. Фінансування через Uteka.Agrobusiness можна залучити на новий бізнес або розвиток поточного.
У 2023 році завдяки цій платформі вдалося залучити кредит на поповнення оборотного капіталу і фермерському господарству «Агро-Коль».
«Раніше ми вирощували традиційний для українського фермера набір: пшеничка, ячмінь, соняшник і кукурудза. Проте життя змушує міняти стратегії і рухатися вперед, я взяв кредит на техніку, бо радянською технікою далеко не заїдеш. Ощадбанк відкрив нам кредитний ліміт на рік під заставу на 2,6 млн грн»,
- розповів Микола Гаврильчак. За його словами, через сервіс Uteka.Agrobusiness він подав заявку на кредит і дуже швидко отримав дзвінок з банку. При подачі заявки потрібно було вказати код ЄДРПОУ, контактні дані та бажаний розмір кредиту.
Ощадбанк просив вказати такі дані для отримання кредитування: обсяг земельного банку, урожай, баланс за 3 останні роки і документи на техніку чи інші матеріальні активи. Крім того, банк аналізував активність руху коштів на рахунку. Аби подати всі дані коректно, можна скористатися онлайн-консультацією «Ютека-Агро».
«Я двічі отримував онлайн-консультацію від Uteka щодо бухгалтерських питань по своєму господарству. Пошук готового рішення займав 5 хвилин»,
- розповів директор «Агро-Коль». За його словами, фермер має розумітися на бухгалтерії, адже це потрібно для ефективної роботи бізнесу та взаємодії з фінансовими установами.
Микола Гаврильчак пригадує, що раніше його комунікація з бухгалтерами була складною, вони здавалися зарозумілими, говорили незрозумілі слова і це кинуло йому виклик.
«Бухгалтерія – складна наука, щоб не отримати удар і підготувати мозок до цієї війни, то треба починати з простого. Звісно, можна найняти бухгалтера. Крім того, фермери готові платити гроші за свої знання. І зараз багато сервісів, як Uteka.Aribusiness, які готові прийти на допомогу з будь-яких питань, які стосуються бухгалтерії чи фінансів»,
- каже фермер.
Спочатку його господарство було в четвертій групі єдиного податку і ПДВ не сплачувало, потім цю пільгу для малих фермерів скасували і підприємство стало платником ПДВ. У цих умовах стало зрозуміло, що бухгалтерія важлива. Микола Миколайович взяв бухгалтерський супровід від Uteka.Agribussines, де бухгалтер пояснював простими словами, як оперувати в програмі 1C.
«Бухгалтери вселяють жах фермеру своїми формулюваннями. Найкраще навчання бухгалтерії – це практика. «Первичку» я контролюю сам, це рахунки, акти, накладні. І наприклад, Uteka може проконсультувати мене з вузьких більше питань, як оформити лікарняні, перевірити фінансову звітність. Це все відбувається дистанційно. Крім того, у мене є аудитор, який в кінці року аналізує річну фінансову звітність і з яким ми постійно на зв’язку»,
- зазначив директор «Агро-Коль». За його словами, звернутися до цього сервісу йому порадили колеги. Микола Гаврильчак каже, що мріє, аби в Україні були рекомендації для фермерів простою мовою, як вести бухгалтерський облік. Uteka.ua вже має кілька з них для невеликих агровиробників:
- Фінанси фермера
- Забезпечення безготівкових розрахунків з 2023 року: кого це стосується
- Пальне для орендованої сільгосптехніки: особливості обліку та контролю
«Агро-Коль» планує впроваджувати інновації в обробітку землі.
«У Миколаївській області через зміну погоди ти можеш вкластися, але не отримати очікуваний урожай через спеку. Для цього потрібно інвестувати в технології. Я оновив сільхозінвентар, щоб зробити результати по урожайності більш прогнозованими. Залишилося змінити трактор. У нас був білоруський, але хочеться John Deere чи Fendt. У них гарні технології навігації, хочеться спробувати технологію strip-till. У мене завжди було бажання вийти на американську схему роботи. Взяти один трактор, обладнати його новими системами моніторингу»,
- зазначив Микола Гаврильчак. За його словами, для посіву льону чи ріпаку підготовка землі має бути не за радянською схемою, а сучасною, щоб отримати хороші сходи. Восени господарство вперше введе в сівозміну озимий горох і сподівається отримати гарний урожай наступного літа.
Діяльність проєкту Uteka.Agribusiness стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Коментарі до матеріалу