Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Учасник покидає ТОВ: як відобразити в обліку та сплатити менше податків

26.01.2022 540 0 1

У чому проблема? Останнім часом почастішали запитання бухгалтерів щодо обліку та оподаткування операцій із припинення участі фізичних та юридичних осіб у товаристві з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ). Причини рішення учасників ТОВ можуть бути різними. Зокрема, деякі вже не бажають бути кінцевими бенефіціарами товариства та вирішують позбутися цього статусу. А залежно від того, як кваліфікувати операцію «розлучення» учасника з ТОВ та, відповідно, відобразити її в обліку товариства, у сторін виникає необхідність сплачувати й різні податки.

У бухгалтерів виникають запитання:

  1. Скільки має виплатити ТОВ своєму учаснику в разі його виходу з цього товариства? Зокрема, як оцінювати його частку у статутному капіталі ТОВ?
  2. На яку дату треба складати баланс ТОВ для розрахунку вартості цієї частки?
  3. Чи обов’язково для такого розрахунку здійснювати незалежну оцінку майна ТОВ?
  4. Які ще існують способи припинення участі фізичних та юридичних осіб у ТОВ?
  5. Як вийти з товариства єдиному учасникові?
  6. Що робити, якщо колишній учасник, який вирішив вийти з товариства, відмовляється від отримання вартості своєї частки?
  7. Чи має право учасник продати свою частку, якщо вона оплачена ним не повністю?
  8. Як оподатковувати операції, що здійснюються за різних способів припинення участі в ТОВ колишніх учасників, якщо ТОВ або учасник мають різний податковий статус? Як вийти на найменші податкові втрати для обох сторін?

Розглянемо ці питання докладно та допоможемо вам знайти оптимальний варіант у разі, якщо не лише товариство, а й учасник є резидентами.

Повна версія доступна тільки передплатникам