Впровадження для роботодавців заохочувальної системи працевлаштування осіб з інвалідністю: законопроєкт № 5344-д
За інформацією розміщеною на офіційному сайті Міністерства соціальної політики, Мінсоцполітики підтримує прийняття законопроєкту від 18.11.2022 № 5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю».
В Україні лише трохи більше 16 % людей з інвалідністю офіційно працевлаштовано, у країнах ЄС цей показник в середньому дорівнює 55 %. А повномасштабна війна призвела до збільшення кількості людей з інвалідністю та загострила питання інклюзивності.
Мета прийняття законопроєкту суттєве збільшення можливостей для осіб з інвалідністю стати затребуваними на ринку праці, отримати роботу та, відповідно, економічну самостійність.
Пропонується, вимоги про дотримання квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю поширити не тільки на підприємства приватного сектору, а в тому числі і на державні органи, державні та комунальні підприємства, установи й організації.
Законопроєкт передбачає впровадження для роботодавців заохочувальної системи працевлаштування людей з інвалідністю, а саме запропоновано компенсацію роботодавцям витрат на облаштування «розумних» робочих місць для осіб з інвалідністю.
Також законопроєкт передбачає вибір для роботодавців: або працевлаштування осіб з інвалідністю, облаштування для них (за потреби) належним чином робоче місце (1 робоче місце для роботодавців, що мають штат від 8 до 25 працівників; 2 % робочих місць – для роботодавців, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними; для закладів охорони здоров’я; 4 % робочих місць – для роботодавців, що мають штат більше ніж 25 працівників) або сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (наприклад, у разі неможливості працевлаштувати осіб відповідної категорії через високий ступінь виробничого ризику).
Також передбачено можливість купити товари, які вироблені на підприємствах трудової інтеграції або захищеного працевлаштування і зарахувати їх вартість в рахунок сплати внеску.
Акумульовані кошти, сплачені роботодавцями як приватного, так і публічного сектору будуть спрямовуватися на пристосування робочого приміщення і простору до потреб осіб з інвалідністю, на забезпечення надання соціальних послуг при працевлаштуванні осіб з інвалідністю (соціальний супровід, персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо).
Держпраці
Коментарі до матеріалу