Упорядковано умови одержання державної допомоги
Унесено зміни до низки урядових рішень стосовно виплати державної допомоги.
Зокрема, доповнено Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього нагляду, на догляд за нею, затверджений постановою КМУ від 02.08.2000 р. № 1192.
Відтепер органам соцзахисту надано право робити запити та у строк до 5 календарних днів (далі – к. д.) із дня його надходження безоплатно отримувати від ДФС, інших держорганів та органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням допомоги на догляд.
У такий самий строк (раніше – до 15 к. д.) надаватимуться й відповіді на аналогічні запити стосовно одержувачів допомоги сім’ям із дітьми. Це передбачено змінами, унесеними до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.01 р. № 1751.
У п. 17 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.03 р. № 250 (далі – Порядок № 250), уточнено підстави зменшення призначеної соцдопомоги. Зокрема, передбачено: якщо повторно подано інформацію про відсутність доходів у працездатних осіб, які включені до складу сім’ї, а також якщо середньомісячний розмір доходів залишається меншим за розмір мінімальної зарплати, то зазначена допомога поступово зменшується при кожному наступному зверненні за її призначенням на 20 %, 20 % та 10 % відповідно. Водночас для деяких категорій осіб передбачено виняток, тобто зменшення не відбувається. Відтепер до таких категорій осіб належать також:
- діти, які не мають власних сімей;
- особи, які входять до складу сім’ї та навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної) та вищої освіти до досягнення 23-річного віку.
Тобто фактично йдеться про посилення захисту державою дітей. Порядок № 250 також передбачає можливість здійснення запиту органами соцзахисту щодо одержання інформації (причому у строк до 5 к. д., а не 15 к. д., як це було раніше) від ДФС, інших держорганів, ОМС, яка дозволить їм перевірити достовірність інформації про одержувачів допомоги.
Не оминули зміни і ще один документ – Порядок призначення та виплати державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджений постановою КМУ від 22.02.06 р. № 189 (далі – Порядок № 189).
Передбачено, що органи соцзахисту мають повідомляти органу державної виконавчої служби про призначення тимчасової допомоги та дані одного з батьків, що ухиляється від сплати аліментів. Тобто слід буде вказати П. І. Б., серію та номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Раніше органи соцзахисту отримували за своїм запитом від територіальних органів ДФС, інших держорганів та ОМС лише дані, які їм були необхідні для перевірки достовірності отриманих від осіб – одержувачів допомоги даних.
Також уточнено, як розраховуватиметься середньомісячний сукупний доход сім’ї для призначення тимчасової допомоги. Визначатиметься він, як і раніше, згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкоммолодьспорту від 15.11.01 р. № 486/202/524/455, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соцдопомоги.
Знову ж таки, органам соцзахисту надано право за своїми запитами одержувати достовірну інформацію щодо осіб, які звернулися за призначенням тимчасової допомоги. У Порядку № 189 відтепер є норма щодо використання відомостей ДФС з Держреєстру фізосіб – платників податків у порядку, установленому Мінсоцполітики та Мінфіном, щоб відбулось підтвердження інших даних – відомостей з інформаційних систем Мін’юсту (у т. ч. й Єдиного реєстру божників, Єдиного держреєстру судових рішень і бази даних про стан розшуку боржників).
Розширено перелік підстав для припинення виплати тимчасової допомоги: крім раніше визначених у п. 10 Порядку № 189 підстав, її виплата не здійснюватиметься і в разі сплати аліментів одним із батьків.
Звертаємо увагу й на таке. Відтепер тимчасова допомога на наступний строк може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців із місяця виявлення порушення (виникнення обставин) у разі:
- якщо одержувачем допомоги навмисно подано недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на цю допомогу;
- приховано відомості, що вплинули (чи могли вплинути) на таке право.
Оновлений п. 11 Порядку № 189 передбачає, що орган державної виконавчої служби має інформувати одержувача та орган соцзахисту (у строк до 3 к. д.) після встановлення факту сплати аліментів одним із батьків. Тоді орган соцзахисту протягом 5 к. д. повідомляє одержувача про припинення виплати допомоги.
Також важливим є доповнення п. 12 Порядку № 189. Нагадаємо: раніше орган соцзахисту звертався до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги за підстав, коли виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один із батьків може утримувати дитину або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків.
Зараз за подібних обставин орган соцзахисту діятиме так:
- визначатиме суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, з установленням строків її повернення (протягом місяця);
- повідомляє одного з батьків про суму допомоги, яку слід повернути, із зазначенням строку її повернення;
- у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішується питання щодо стягнення в судовому порядку.
Також з’явилася нова позиція, згідно з якою кошти, перераховані одним із батьків на рахунок органу соцзахисту, протягом 10 к. д. зараховуватимуться на рахунок органу Казначейства.
Постанова КМУ від 07.11.18 р. № 929 набула чинності з 13.11.18 р. («Урядовий кур’єр» від 13.11.18 р. № 213).
Коментарі до матеріалу