Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Україна та США підписали Угоду про створення інвестиційного фонду відбудови: текст та аналіз

Важливо
02.05.2025

Україна та Сполучені Штати підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови (далі – Угода, Фонд). Фонд стане ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства між Україною та США. 

Угоду підписали 30 квітня у Вашингтоні Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко та Міністр фінансів США Скотт Бессент. 

Проект Закона о ратификации Соглашения между Правительством Украины и Правительством Соединенных Штатов Америки о создании Американско-Украинского инвестиционного фонда восстановления зарегистрирован в Верховной Раде под регистр. № 0309.

У телеграм-каналі Я. Железняк провів аналіз Угоди. 

Загальні положення 

Створення Американо-українського інвестиційного фонду 

Фонд створюється як спільне партнерство двох сторін: 

  • США представляє Корпорація з фінансування міжнародного розвитку; 
  • Україну представляє державна організація «Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства». 

Мета: інвестиції у відбудову України, яка зазнала значних руйнувань внаслідок російського вторгнення. Основні напрямки інвестицій: природні ресурси (видобуток корисних копалин, енергетика) та інфраструктура. 

Фонд є центральним механізмом співпраці США та України для післявоєнного відновлення та інтеграції України у глобальні економічні рамки.

Фінансування фонду 

Україна зобов’язується спрямовувати до фонду половину (50 %) роялті та інших ліцензійних платежів від нових ліцензій на природні ресурси (нафта, газ, метали тощо). 

Для цього створюється спеціальний фонд у бюджеті України, з якого гроші перераховуються до інвестиційного фонду. 

США роблять фінансовий внесок, який може додатково збільшуватись завдяки військовій допомозі, що США надають Україні (вартість нової військової техніки, зброї тощо включається у фінансову оцінку внеску США). 

Податкові та фінансові пільги 

Усі операції фонду, доходи, платежі, внески сторін звільняються від оподаткування в Україні. 

Американська сторона також звільняє доходи українського партнера фонду від податків у США, якщо доходи отримані від проєктів, реалізованих на території України. 

Конвертація валюти і переказ коштів 

Україна гарантує вільну конвертацію гривні в долари США і безперешкодний переказ коштів за кордон без будь-яких додаткових платежів чи затримок. 

Однак у разі економічної кризи (значне погіршення платіжного балансу чи скорочення золотовалютних резервів) Україна може тимчасово вводити обмеження на перекази та конвертацію. Такі заходи мають бути погоджені із США. 

Україна зобов’язана компенсувати фонду всі збитки, які можуть виникнути внаслідок таких обмежень. 

Права фонду на участь в інвестиційних проєктах 

Українські держоргани зобов’язуються включати у всі нові ліцензії на видобуток природних ресурсів умови, за якими потенційні інвестори повинні повідомляти фонд про можливості інвестування та вести з ним переговори. 

Українські держоргани також мають включати аналогічні положення в контракти на великі інфраструктурні проєкти. 

Пріоритетні права фонду на купівлю продукції 

Фонд (американська сторона) отримує пріоритетне право купувати продукцію, видобуту на території України (наприклад, природний газ, рідкісні метали, нафта). 

Україна зобов’язується забезпечити, щоб треті країни чи компанії не отримували значно вигідніших умов, ніж фонд. 

Стабільність та пріоритетність Угоди 

Угода має перевагу над українським внутрішнім законодавством. Україна зобов’язується не погіршувати умови для фонду шляхом ухвалення нових законів чи змін. 

Україна не може посилатися на власне законодавство для виправдання невиконання цієї Угоди. 

Узгодженість з інтеграцією в ЄС 

Україна визнає свої міжнародні зобов’язання перед ЄС, і якщо умови цієї Угоди суперечитимуть майбутнім зобов’язанням України перед ЄС, сторони повинні провести консультації і змінити Угоду відповідним чином. 

Термін дії Угоди 

Угода набирає чинності після ратифікації Верховною Радою України і діє необмежений термін, поки обидві сторони не погодяться її припинити. 

Ризики та питання для України 

Ризик втрати частини бюджетних доходів 

Україна віддає половину доходів від нових ліцензій на природні ресурси до фонду, що зменшує потенційні доходи українського бюджету на довгі роки. 

Обмеження контролю над природними ресурсами 

Пріоритетні права фонду щодо інвестицій та купівлі природних ресурсів можуть суттєво обмежити можливості України обирати найбільш вигідні комерційні умови та партнерів. 

Обмеження фінансової самостійності 

Гарантована конвертація та переказ коштів. Україна також повинна компенсувати фонду будь-які витрати у разі економічних обмежень. 

Суттєві правові обмеження та домінування умов США 

Пріоритетність Угоди над українським законодавством обмежує право України самостійно регулювати власне законодавче середовище у сфері інвестицій та природних ресурсів. 

Військова допомога 

«Поки з тексту не зрозуміло. Умовно, якщо ми купуємо зброю, то це теж вважається американським внеском до військової допомоги Україні та рахується у Фонд», – зазначає Железняк. 

Строки 

Угода безстрокова і поки не зрозуміло з тексту конкретного механізму внесення змін. 

Гарантії безпеки 

«Давайте відверто – вони тут відсутні», – висновує депутат. 

Я. Железняк 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
17.07.2025
Парламент проголосував в першому читанні законопроєкти про Defence City
Верховна Рада проголосувала в першому читанні за три ключові законопроєкти про Defence City.  Законопроєкт № 13420 – про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки підприємств оборонно-промислового комплексу. Законопроєкт № 13421 – про внес...
17.07.2025
Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП
Парламент повернув для ФОП і незалежників квартальний звітний період із подання звітності з ПДФО за найманих осіб. Більше за темою: Звітуємо за формою № 1-ПВ (квартальна) ВРУ схвалено в цілому законопроєкт № 13157 про внесення змін до Податкового кодексу, який, зокрема, передбачає: повернен...
17.07.2025
Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати
Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли та як оплачувати У місяці прийняття на роботу – тимчасова непрацездатність та звільнення: як обчислити лікарняні та компенсацію відпустки Кабмін постановою від 14.07.2025 № 837 «Про внесення змін щодо загальнообов&rsqu...
Кращі матеріали