Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

З 5 січня повідомлення про прийняття на роботу подається за оновленою формою

21.01.2022 4111 0 1

5 січня 2022 року набули чинності зміни, що стосуються форми і порядку повідомлення роботодавцями органів ДПС про прийнятих працівників (постановою КМУ від 28.12.2021 № 1392 були внесені зміни до постанови КМУ від 17.06.2015 № 413, далі – Постанова № 413). Розглянемо, що ж змінилося і чим викликані ці зміни.

1. З 05.01.2022 повідомлення до органів ДПС потрібно подавати за новою формою (додаток до Постанови № 413).

2. Тепер повідомлення слід подавати засобами електронного зв’язку з використанням кваліфікованого електронного підпису. І лише якщо відсутня технічна можливість (наприклад, тимчасово не працює Інтернет), повідомлення можна подати на папері разом із копією в електронній формі. А раніше електронний і паперовий способи подання повідомлення були альтернативами – суб’єкт господарювання самостійно вибирав, яким способом повідомити орган ДПС про прийнятих працівників.

3. Головна причина змін – новації в законодавстві, що стосуються стимулювання розвитку цифрової економіки (про це ми писали в матеріалах «Хто та як може стати резидентом Дія Сіті?», «Податкові «плюшки» для резидентів Дія Сіті»).

Так, з 14.08.2021 набув чинності Закон від 15.07.2021 № 1667-IX (далі – Закон № 1667), яким був запроваджений новий правовий режим для IT-підприємств – режим Дія Сіті. Закон № 1667 передбачає, що юридичні особи, які провадять певні види діяльності у сфері IT-технологій, можуть набути статусу резидента Дія Сіті. Цей статус дозволяє скористатися певними податковими пільгами та іншими преференціями (відповідні зміни були внесені до Податкового кодексу Законом від 14.12.2021 № 1946-IX і набули чинності з 01.01.2022).

Але для того щоб стати резидентом Дія Сіті, юрособа має відповідати певним критеріям. Серед цих критеріїв є вимога до середньооблікової чисельності найманих працівників і гіг-спеціалістів юрособи. І тепер резиденти Дія Сіті зобов’язані повідомляти податкову не тільки про своїх найманих працівників, але й про гіг-спеціалістів. Цією новацією в першу чергу і пояснюється зміна вимог до подання повідомлення про прийнятих працівників.

Для довідки. Гіг-спеціалісти – це фізособи, які на підставі гіг-контракту виконують для резидента Дія Сіті роботи або надають йому послуги. А гіг-контракти – це цивільно-правові договори з елементами трудового договору. До їх укладення Законом № 1667 також установлено певні вимоги.

4. Помінялася нумерація розділів та їх послідовність у формі повідомлення.

5. Оформлення повідомлення приведено у відповідність із вимогами ДСТУ 4163:2020 (ідеться про оформлення підписів керівника і головного бухгалтера: тепер потрібно зазначати не ініціали та прізвище, а повністю ім’я (без по батькові) і ПРІЗВИЩЕ).

6. У графі 5 «Категорія особи» тепер потрібно вибрати одну із чотирьох категорій (раніше було дві):

1 – «наймані працівники за основним місцем роботи»;

2 – «працівники за сумісництвом»;

3 – «гіг-спеціалісти за гіг-контрактом»;

4 – «працівники на підставі цивільно-правових договорів».

Завважимо, що з появою у 5 графі форми повідомлення категорії «4 – працівники на підставі цивільно-правових договорів» багато роботодавців збентежені питанням:

А чи потрібно тепер повідомляти податкову про всі цивільно-правові договори, що укладаються з фізособами?

На нашу думку, не потрібно. Адже і після внесення змін до Постанови № 413 ідеться про повідомлення органів ДПС про прийнятих працівників або укладення конкретно гіг-контрактів. Про укладення ж цивільно-правових договорів у самій Постанові № 413 не згадано, тому й обов’язку такого у роботодавця немає.

А що означає четверта категорія у графі 5 форми повідомлення, залишається тільки здогадуватися. Можливо, найближчим часом компетентні органи нададуть роз’яснення із цього питання, про що ми обов’язково вас проінформуємо.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали