Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Порядок оформлення результатів документальних перевірок ДПС планують змінити

Увага!

09.08.2024 99 0 0

ДПС 8 серпня оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків» (далі – проєкт наказу). 

Метою підготовки проєкту наказу є приведення Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого наказом Мінфіну від 20.08.2015 № 727, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 26.10.2015 за № 1300/27745 (далі – Порядок), у відповідність до норм Податкового кодексу (далі – ПК), Закону від 23.02.2024 № 3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікацій з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» (далі – Закон № 3603), Закону від 20.03.2023 № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі – Закон № 2970) та інших нормативно-правових актів. 

Відповідно до пп. 1 п. 11 розд. І Закону № 3603 пп. 86.7.2 та абзац перший пп. 86.7.3 ПК викладено в новій редакції та надано можливість платнику податків брати участь у розгляді заперечень до акта перевірки в режимі відеоконференції і надавати усні пояснення під час цих відеоконференцій. 

Також згідно з пп. 2 п. 11 розд. І Закону № 3 вносяться зміни в абзац четвертий п. 86.11 ПК, а саме слова «брати участь у розгляді заперечень» замінено словами «брати участь у розгляді заперечень, у тому числі в режимі відеоконференції». 

Наведені зміни розширюють можливості платників податків щодо способів участі в розгляді матеріалів перевірки та заперечень до акта перевірки, а саме доповнюють способи участі платників податків у розгляді в режимі відеоконференції. При цьому визначено, що контролюючий орган зобов’язаний повідомити платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду матеріалів перевірки, у тому числі в режимі відеоконференції. Водночас окремо зазначено, що інформація про розгляд матеріалів у режимі відеоконференції надсилається платнику податків у електронному вигляді в електронний кабінет. 

Для забезпечення захисту прав платників податків та підтвердження законності процедури розгляду заперечень до акта перевірки, в тому числі у разі розгляду заперечень у режимі відеоконференції, необхідно визначити процедуру ідентифікації платника податків або його представника.  

Разом із тим при розгляді матеріалів перевірки в режимі відеоконференції для зміцнення доказовості результатів розгляду його процес необхідно фіксувати за допомогою технічних засобів відеозапису. 

Водночас враховуючи вимоги сьогодення та можливість виникнення форс-мажорних обставин, необхідно передбачити умови, за яких матеріали перевірки розглядаються без участі платника податків або його представника, у тому числі у разі розгляду матеріалів перевірки в режимі відеоконференції. 

Крім того, необхідно передбачити можливість перенесення розгляду матеріалів перевірок в межах терміну їх розгляду у разі оповіщення через автоматизовану систему централізованого оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема повітряну тривогу. 

Також необхідно внести зміни до абзацу другого п. 1 розд. І Порядку стосовно непоширення дії цього Порядку на перевірки в частині визначення прибутку контрольованої іноземної компанії, оскільки наказами Мінфіну:

  • від 11.01.2023 № 16 «Про затвердження форми акта (довідки) про результати перевірки контролюючої особи з вимогами до його (її) складення», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 06.03.2023 за № 399/39455;
  • від 01.11.2022 № 360 «Про затвердження Порядку проведення перевірки контролюючої особи», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 18.11.2022 за № 1432/38768,

окремо визначені форма акта (довідки) для таких перевірок, вимоги до його (її) складання та порядок проведення перевірки контролюючої особи. 

Ураховуючи зміни, внесені до пп. 78.1.15 ПК Законом № 2970, стосовно доповнення підстав для проведення документальної позапланової перевірки нормами щодо неподання платником податків або подання з порушенням вимог п. 39.4 ПК документації з трансфертного ціноутворення та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), необхідно внести відповідні зміни до пп. 9 п. 4 розд. ІІІ Порядку. 

Крім того, необхідно внести технічні правки до пп. 2 та 9 п. 4 розд. ІІІ Порядку та абзацу третього п. 5 розд. V Порядку в частині зазначення скороченої назви ПК – «Податковий кодекс», як визначено у п. 1 розд. І Порядку, замість скорочення «Кодекс». 

Зауваження та пропозиції до проєкту наказу можуть надсилатися упродовж одного місяця з дати його оприлюднення на вебпорталі ДПС за адресою: Державна податкова служба України, Департамент податкового аудиту, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; електронна адреса – post@tax.gov.ua. 

Додаткові матеріали 

  • проєкт НАКАЗУ Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків»;
  • проєкт ЗМІН до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків;
  • ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ до проєкту наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків»;
  • ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до проєкту наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків».

ДПС 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали